Bezskaidrās naudas maksājumu apmērs pērn Latvijā bija 203 miljardi eiro

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Norēķini ar karti. Ilustratīvs foto.
Norēķini ar karti. Ilustratīvs foto. Foto: PHILIPPE WOJAZER / REUTERS

Bezskaidrās naudas maksājumu apmērs pagājušajā gadā Latvijā samazinājās par 10,2% un veidoja 203 miljardus eiro, kamēr bezskaidrās naudas maksājumu skaits pieauga par 11%, sasniedzot 530,6 miljonus, pavēstīja Latvijas Bankā.

Centrālajā bankā informēja, ka Latvijā 2019.gadā veikti 530,6 miljoni kredītiestāžu, elektroniskās naudas iestāžu, maksājumu iestāžu, Latvijas Bankas, VAS "Latvijas pasts" un Valsts kases klientu bezskaidrās naudas maksājumu 203 miljardu eiro apmērā, proti, vidēji dienā pagājušajā gadā veikti 1,5 miljoni maksājumu 556,3 miljonu eiro apmērā. 

Visbiežāk lietotie klientu bezskaidrās naudas maksājumi bija karšu maksājumi - 66,4% no kopējā bezskaidrās naudas maksājumu skaita, kā arī klientu kredīta pārvedumi - 33,5% no kopējā bezskaidrās naudas maksājumu skaita.

Pagājušajā gadā veikts 352,1 miljons karšu maksājumu 5,9 miljardu eiro apmērā. Tostarp internetā veikto karšu maksājumu skaits pieauga par 19,4%, veidojot 92% no visiem karšu maksājumiem (2018.gadā - 8,7%), kamēr klātienē tirdzniecības vietās veikti 90,8% no visiem karšu maksājumiem.

Latvijas Bankas Maksājumu sistēmu politikas daļas vadītājs Deniss Fiļipovs norādīja, ka pagājušajā gadā interneta vietnēs, kuras apkalpo Latvijas maksājumu pakalpojumu sniedzēji, veikto maksājumu skaits pieauga par gandrīz 20%, savukārt apmērs - par gandrīz 15%.

Tāpat viņš informēja, ka par 21% Latvijā pieauga maksājumu skaits ar ārvalstīs izdotajām kartēm. "To daļēji izskaidro ar tūrismu saistīto maksājumu skaita pieaugums, bet diezgan droši var apgalvot, ka nozīmīgu pieauguma daļu veido norēķini ar "Revolut" kartēm, kas oficiāli skaitās izsniegtas Apvienotajā Karalistē," skaidroja Fiļipovs.

Lai nodrošinātu karšu maksājumus, 2019.gada beigās Latvijas maksājumu pakalpojumu sniedzēji bija izdevuši 2,2 miljonus maksājumu karšu, proti, vidēji 1,2 kartes uz vienu Latvijas iedzīvotāju. No tām lielākā daļa bija kartes ar debeta funkciju.

Iedzīvotājiem bija pieejami 41,6 tūkstoši karšu pieņemšanas vietu (POS) un 933 bankomāti, kas ir par 60 bankomātiem mazāk nekā 2018.gada beigās. 

Fiļipovs norādīja, ka bankomātu skaita samazinājumu galvenokārt noteica bankomātu tīkla optimizācija divu banku apvienošanās rezultātā.

2019.gada beigās Latvijas maksājumu pakalpojumu sniedzēji bija atvēruši 3,5 miljonus klientu norēķinu kontu jeb vidēji 1,8 norēķinu kontus uz vienu iedzīvotāju. 

Tāpat Latvijas Bankas dati liecina, ka 2019.gadā Latvijā kopumā tika veikts 16,1 miljons zibmaksājumu 3,5 miljardu eiro apmērā.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu