Lielbritānija noraida ES prasības un draud jūnijā pārtraukt sarunas

FOTO: TOBY MELVILLE/REUTERS

Lielbritānijas valdība ceturtdien brīdināja, ka gaidāmajās sarunās par turpmākām tirdzniecības attiecībām ar Eiropas Savienību (ES) negrasās ievērot bloka noteikumus. Lielbritānija draudējusi pārtraukt šīs sarunas jūnijā, ja līdz tam laikam nebūs panākts kompromiss.

Oficiālajā  Lielbritānijas  sarunu mandātā norādīts, ka Londona līdz gada beigām vēlas vienoties par attiecībām, balstoties uz draudzīgu un līdzvērtīgu sadarbību.

Taču vienlaikus Londona brīdina, ka "mēs nepiekritīsim jebkādām prasībām, lai mūsu likumi tiktu pielāgoti ES tiesību aktiem un ES institūcijām, tostarp, ka Eiropas Tiesai būtu jebkāda jurisdikcija Apvienotajā Karalistē".

Tāpat valdības apstiprinātajā dokumentā teikts, ka gadījumā, ja abas puses līdz jūnijam nebūs spējušas panākt vispārēju vienošanās projektu, tad Lielbritānija izlems, vai šīs sarunas nepārtraukt.

Tādējādi  valdība jūnijā  izlems, vai Lielbritānijas uzmanību "nevajadzētu novērst no šīm sarunām un koncentrēt uz iekšzemes sagatavošanās darbiem, lai no pārejas perioda izietu kontrolēti".

Jau ziņots, ka ES dalībvalstu ministri otrdien oficiāli apstiprināja nostādnes gaidāmajām tirdzniecības sarunām ar Lielbritāniju, tajās norādot, ka Londonai vajadzētu pielāgot savus standartus, ja tā vēlas turpināt veikt brīvu preču tirdzniecību bloka vienotajā tirgū.

Taču  Lielbritānija uzstāj, ka šī prasība apgāž visu "Brexit" jēgu, un valsts amatpersonas skaidro, ka pieņems tirdzniecības barjeru palielināšanu kā cenu par kontroles atgūšanu.

Lielbritānija oficiāli izstājās no ES 31.janvārī, taču vismaz līdz gada beigām turpināsies pārejas periods, kura laikā abu pušu attiecības joprojām regulēs līdzšinējie noteikumi.

Uz augšu