NATO rīkos ārkārtas sanāksmi pēc Turcijas karavīru bojāejas uzlidojumā Sīrijā

FOTO: AFP/SCANPIX

NATO padome piektdien rīkos ārkārtas sanāksmi par Sīrijas krīzi pēc 33 Turcijas karavīru bojāejas gaisa triecienā, par kuru tiek vainoti Sīrijas režīma spēki.

"Ziemeļatlantijas Padome, kas ietver visu 29 NATO sabiedroto vēstniekus, tiksies piektdien, 28.februārī, pēc Turcijas lūguma, lai konsultētos par situāciju Sīrijā atbilstoši NATO dibināšanas Vašingtonas līguma 4.pantam," teikts alianses paziņojumā.

Saskaņā ar līguma 4.pantu NATO dalībvalsts var prasīt sarīkot sarunas, ja tā uzskata, ka ir apdraudēta tās teritoriālā integritāte, politiskā neatkarība vai drošība.

Pēdējos gados Ankara ir vairākas reizes prasījusi sarīkot sarunas atbilstoši 4.pantam - divreiz 2012.gadā, no kurām viena reize bija pēc tam, kad tās reaktīvo iznīcinātāju notrieca Sīrijas spēki, un vienreiz 2015.gadā pēc virknes teroraktu.

Pēc 2012.gada incidentiem NATO vienojās izvietot Turcijā pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmas "Patriot".

33 Turcijas armijas karavīri ceturtdien tika nogalināti gaisa triecienā, kas notika Idlibas provincē Sīrijas ziemeļrietumos un kurā tiek vainoti Sīrijas bruņotie spēki. Tika ievainoti vēl 36 karavīri, kas aizvesti uz slimnīcu Turcijā. 

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans pēc šī uzbrukuma sarīkoja ārkārtas sanāksmi par situāciju Idlibas provincē. Divas stundas ilgajā sanāksmē piedalījās aizsardzības ministrs Hulusi Akars, ārlietu ministrs Mevlits Čavušolu, ģenerālštāba priekšnieks Jasars Gilers un izlūkdienesta vadītājs Hakans Fidans.

Pēc šīs sanāksmes Turcija veica atbildes uzbrukumus Sīrijas režīma spēkiem, piektdien paziņoja Erdogana komunikāciju direktors Fahretins Altuns.

"Visi zināmie režīma mērķi ir apšaudīti un turpinās tikt apšaudīti no gaisa un zemes," paziņoja Altuns.

"Mēs aicinām starptautisko sabiedrību pildīt savus pienākumus," lai apturētu Sīrijas režīma "noziegumus pret cilvēci", viņš piebilda.

"Mēs nevaram stāvēt malā un noskatīties, kā pagātnes notikumi Ruandā un Bosnijā un Hercegovinā tiek atkārtoti šodien Idlibā," sacīja Altuns. Viņš piebilda, ka Turcijas militārās darbības Sīrijā turpināsies.

Saskaņā ar 2018.gadā noslēgto vienošanos ar Krieviju, Turcija Idlibas provincē izveidoja 12 novērošanas posteņus, lai nepieļautu valdības spēku uzbrukumu opozīcijai. Taču Sīrijas valdības spēki ar Krievijas atbalstu pērn sāka ofensīvu Idlibas provincē un turpina to, neskatoties uz Ankaras brīdinājumiem.

Uz augšu