Zvīņnešos atrasti vēl divi jauni un “SARS-CoV-2" līdzīgi koronavīrusi

Яванский ящер.

FOTO: AFP/SCANPIX

Meklējot “trūkstošo posmu" jaunā koronavīrusa jeb “SARS-CoV-2" parādīšanās ķēdē, zinātnieki zvīņnešos atklājuši divus tā radiniekus. 

Ir svarīgi sākumā atzīmēt, ka šie dzīvnieki nav jaunā koronavīrusa avots, tomēr līdzība starp “SARS-CoV-2" un abiem jaunajiem koronavīrusiem liecina, ka arī nelegālais zvīņnešu tirgus ir bumba ar laika degli, kas jāiznīcina, rakstīts vietnē "Science Alert".

Kopš jaunā koronavīrusa pēdas aizveda līdz Uhaņas tirgum, zinātniekiem ir skaidra tā izcelsme. “SARS-CoV-2" genoma pētījumi liecina, ka ir ļoti iespējams, ka vīruss pirmo reizi parādījies sikspārņu kolonijā Juņnaņas provincē, Ķīnā. 

Ķīnas tirgos tiek pārdoti daudzi un dažādi dzīvnieki, ko cilvēki lieto uzturā vai tradicionālajā medicīnā. Daudzi no tiem ir Āzijas tropisko mežu iemītnieki. Tomēr īsti nav zināms, vai sikspārņi tiešām tika tirgoti šajā tirgū, tomēr zvīņneši gan. 

Apdraudētā zīdītāja nelikumīga tirgošana ir “zināms noslēpums" visā nācijā. Tas tiek slavēts kā delikatese un ir pamatā veselīgam tonikam. 

2017. un 2018. gadā kontrabandas apkarošanas operācijās tika atrasti 18 sasaldēti zvīņnešu gaļas gabali. Tos izanalizējot, drīz vien zinātnieki nonāca pie sešiem detalizētiem zvīņnešu vīrusa genomiem. Neviens no tiem nebija “SARS-CoV-2", tomēr vairākas vienādas gēnu secības liecināja, ka varētu pastāvēt diezgan liela līdzība starp šiem vīrusiem. Pēc vēl citām kontrabandas apkarošanas operācijām tika iegūti vēl vairāki zvīņnešu audu paraugi, kurus izpētot zinātnieki atklāja divus ar “SARS-CoV-2” cieši saistītus vīrusus. 

Šie rezultāti gan varētu nebūt trūkstošais posms, tomēr zinātnieki cer, ka meklējumi tikai turpināsies un beigās vainagosies ar panākumiem. 

Zvīņnešu tirgošana Ķīnā ir nelegāla, tomēr bez pamatīgām izmaiņām sistēmā un politikā tā tirdzniecība turpinās zelt un plaukt.  

Pētījums publicēts zinātniskajā žurnālā “Nature"

Uz augšu