Latvijā 12 jauni saslimšanas gadījumi, kopā jau 458 sasirguši ar Covid-19

FOTO: Reuters/ScanPix

Iepriekšējā diennaktī veikti 1024 izmeklējumi personām ar aizdomām par Covid-19, infekcija apstiprināta 12 cilvēkiem, pavēstīja Slimību profilakses un kontroles centrā.

Latvijā kopā veikti 16834 izmeklējumi, infekcija apstiprināta 458 personām 32 pacienti stacionēti, tai skaitā 29 ar vidēju slimības gaitu, bet 3 ar smagu.

Ņemot vērā Latvijas apdzīvotības blīvumu un savlaicīgi ieviestos drošības pasākumus, Latvijas situācija koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatības ierobežošanā uz vairuma Eiropas valstu fona ir krietni labāka, trešdien Latvijas Radio pastāstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Pēc viņa teiktā, galvenais faktors, kas pamato minēto apgalvojumu, ir tas, ka Covid-19 epidēmija Latvijā vēl ir sākotnējā fāzē, turklāt tiek ievēroti stingri karantīnas pasākumi. Pateicoties šiem ierobežojumiem, arī gripa un citas elpceļu slimības nevar izplatīties tikpat plaši kā citās sezonās, skaidroja SPKC eksperts.

Viņš skaidroja, ka, balstoties uz informāciju par veiktajiem testiem un apzinoties, ka Latvija atrodas tā saucamajā otrajā epidēmijas posmā, kad jau ir sākusies nekontrolēta vīrusa izplatība, var redzēt ļoti daudz vieglu saslimšanas gadījumu. "Tas liecina, ka slimības izplatība ir mērena, bet, salīdzinot ar vairākumu Eiropas valstu, mums ir krietni labāk," skaidroja Perevoščikovs.

Tāpat epidemiologi ir veikuši tā saucamās standarta prognozes un modelēšanu, kurā ņem vērā populācijas blīvumu, kas Latvijas gadījumā ir priekšrocība, un to, vai drošības pasākumi tika sākti savlaicīgi. Šīs prognozes ir veiktas attiecībā uz pirmajiem trīs epidēmijas posmiem, un pieejamais gultu skaits ir pielāgots šiem daudzumiem, klāstīja Perevoščikovs.

Vaicāts par ielu dezinfekcijas efektivitāti, SPKC eksperts skaidroja, ka tā izskatās iespaidīgi, bet šiem pasākumiem ir jābūt saprātīgiem. Pēc viņa teiktā, "cilvēki neinficējas no trotuāra vai kokiem", tāpēc dezinfekcija ir nepieciešama tikai tām virsmām, kurām ļaudis pieskaras, klāstīja Perevoščikovs, norādot, ka "pret jebkuru virsmu, kurai mēs pieskaramies sabiedrībā, vajadzētu attiekties kā pret potenciāli inficētu".

Jau ziņots, ka pēdējās dienās Latvijā tiek konstatēti arvien vairāk tādi Covid-19 slimnieki, kuru inficēšanās avots nav zināms, iepriekš norādīja Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis.

"Šajā situācijā jāpieņem, ka jebkurš cilvēks no jebkura var inficēties," sacīja infektologs. Pēc viņa teiktā, pēdējās dienās ir manāms, ka cilvēki neizprot noteiktos ierobežojumus. "Mēs nesaprotam, ka darbā nevajag kopā ēst torti vai rīkot nevajadzīgas tikšanās," klāstīja Dumpis. 

"Salīdzinoši ar citām valstīm mēs dzīvojam normālu dzīvi. Mums jāiemācās dzīvot šādu dzīvi ar distancēšanos," pauda infektologs.

Jaunā koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 pēdējā diennaktī apstiprināta vēl 48 cilvēkiem, bet kopumā ar to valstī saslimuši 446 cilvēki.

Uz augšu