"Nāves bailes jūtamas fiziski": no Covid-19 izārstējušies igauņi stāsta par savām sajūtām

Иллюстрация

FOTO: Reuters/ScanPix

Sāremā iedzīvotāji, kas bija starp pirmajiem ar Covid-19 inficētajiem igauņiem, lēnām atveseļojas - viņi stāsta, ka pat gadījumā, kad slimība risinājusies vieglā formā un bez hospitalizācijas, tā radījusi pamatīgas problēmas, vēsta Igaunijas medijs “Postimees”. 

Pirmie jaunā koronavīrusa gadījumi Sāremā tika reģistrēti pirms vairāk nekā trīs nedēļām, kad cilvēki inficējās volejbola spēles un ziepju bubuļu festivāla apmeklējuma laikā. 

Lielākā daļa cilvēku, kas ar Covid-19 saslima pēc šo pasākumu apmeklēšanas, jau ir izārstējušies. Lielākā daļa šo cilvēku ir jaunieši un vidēja vecuma cilvēki. Tomēr vairāki cilvēki, kas inficējās minētajos pasākumos, joprojām turpina ārstēšanos. 

Viņu pieredze gan ir atšķirīga - no spēcīgām galvassāpēm, sausa klepus un augstas temperatūras līdz aizdusai, vēdera sāpēm, kā arī smaržas un garšas sajūtu zaudēšanai. 

Daži no slimības skartajiem Sāremā iedzīvotājiem piekrita par piedzīvoto pastāstīt “Postimees”. Viņi stāsta, ka slimības simptomi un neziņa radījusi viņos paniskas bailes, no kurām bijis grūti atbrīvoties. 

Visi Covid-19 pārslimojušie uzsver, ka slimība apdraud visu vecumu cilvēkus un ka galvenais esot censties saglabāt mieru. 

Haness (45): Man bija smaga aizdusa 

“Es neatceros, ka jebkad iepriekš būtu juties tik slims. Varbūt vienīgi jaunībā, kad man bija plaušu karsonis,” stāsta Haness, kuram Covid-19 dēļ bija ne tikai paaugstināta temperatūra, bet arī smaga aizdusa. 

Simptomi vīrietim parādījās četras dienas pēc publiskā pasākumā apmeklēšanas. 

“[Covid-19] testa rezultātus uzzināju trešās slimošanas dienas vakarā. Visu to laiku es atrados karantīnā,” stāsta vīrietis. 

Viņam jau pirmajā slimošanas dienā temperatūra paaugstinājās virs 38 grādiem, kā arī parādījās sauss klepus un bija spēcīgas kakla sāpes. 

“Temperatūru izdevās dažu dienu laikā nodzīt. Es jau sāku domāt, ka sliktākais ir aiz muguras, bet apmēram septītajā dienā kļuva grūti elpot,” norāda Haness. 

“Nāves bailes izjutu fiziski, to nekad neaizmirsīšu.” 

Tagad, kad kopš slimības sākuma pagājušas 17 dienas, Haness jūtas daudz labāk, tomēr pilnībā atveseļojies viņš vēl nav. 

Haness arī aicina citus Igaunijas iedzīvotājus rūpīgi ievērot karantīnas un sociālās distancēšanās prasības. 

“Vīruss nav izvēlīgs, tas ķeras klāt ikvienam, kas ar to sastopas,” norāda vīrietis. 

Hilje (42): Man bija ļoti bail, es lūdzu senčus un eņģeļus, lai viņi mani izglābj! 

Pirmie simptomi Hiljei parādījās aptuveni nedēļu pēc ziepju burbuļu festivāla apmeklējuma. 

“Es zinu vismaz desmit cilvēkus, kas inficējās šajā festivālā. Vīruss mani nomoka jau 14 dienas, un es nekad iepriekš neesmu cietusi tik smagas sāpes,” stāsta sieviete. 

“Slimība sākās pēkšņi, ar spēcīgām galvassāpēm no rīta, bet, tā kā [Covid-19]  analīzes man netika ņemtas, es domāju, ka tas ir kāds iekaisums.” 

Galvassāpju dēļ sieviete pirmajā dienā nav spējusi aizmigt. Savukārt nākamajā dienā viņai sāka paaugstināties ķermeņa temperatūra. 

Galvassāpes otrajā dienā turpinājās un kļuva tik nepanesamas, ka Hilje izsauca ātro palīdzību, jo vēlējās, lai viņai veic Covid-19 testu. 

“Es sāku raudāt, jo biju pārliecināta, ka viss ir ļoti slikti,” stāsta Hilje. 

Viņa norāda, ka vissmagākā viņai bijusi otrā slimības diena. 

“Es atceros, ka gulēju gultā un lūdzos visus - senčus, eņģeļus - lai viņi mani izglābj,” par piedzīvoto stāsta Hilje. 

Problēmu ar elpošanu sieviete nebija. Tomēr pēc tam, kad galvassāpes mitējās, sievietei sākās pamatīgas iesnas, kā arī iekaisa kakls un sāpēja vēders. 

Ar Covid-19 saslima arī Hiljes vīrs. Savukārt pāra trīs bērnus vīruss neskāra. 

Hilje norāda, ka viņas veselības stāvoklis sācis uzlaboties vien slimošanas 14. dienā. 

“Es beidzot jūtu, ka izveseļošos. Tomēr bailes joprojām ir, ja godīgi, jo es nezinu, vai man būs izveidojusies imunitāte un vai es nevarēšu saslimt vēlreiz. Uz šiem jautājumiem man neviens nevar atbildēt,” norāda sieviete. 

Marts (54): Garšas un smaržas sajūtas nav pilnībā atjaunojušās joprojām 

FOTO: Erakogu

“Es kļuvu par 36. cilvēku, kas Sāremā inficējies ar koronavīrusu,” stāsta Marts. 

Slimība viņam sākusies kā gripa, ar spēcīgām locītavu sāpēm.  

“Enerģija strauji samazinājās - kā gaiss tiek izlaists no bumbas. Sāpēja ceļi, roku pirksti. Galva griezās, bet acis sāpēja tik ļoti, ka nevarēju tās atvērt,” atceras vīrietis. 

Ķermeņa temperatūra bija paaugstināta un svārstījās dienu no dienas - dažās dienās pat pietuvojoties normālam līmenim. 

“Šī slimība ir ļoti viltīga - tev šķiet, ka sāc atveseļoties, bet tad sākas jauns vilnis,” uzsver Marts. 

Par dīvaināko simptomu viņš uzskata smaržas un garšas sajūtu zudumu. 

Marts ir vīna kluba prezidents, tāpēc garšas un smaržas sajūtas zaudējums viņam ir īpaši sāpīgs - šīs maņas pilnībā nav atjaunojušās pat pēc divu nedēļu slimošanas. 

Terje (49): Sāpēja vēders un bija slikta dūša 

Ceturtajā dienā pēc festivāla apmeklēšanas Terjei sāka sāpēt vēders un parādījās slita dūša. 

“Es domāju, ka man ir vēdergripa. Divas vai trīs dienas bija ļoti grūti - augsta temperatūra, drudzis un sāpes vēderā.” Pozitīvu Covid-19 testa rezultātu sieviete saņēma sestajā slimošanas dienā. 

“Man bija ļoti auksti, dienās bija vieglāk, bet naktīs - smagāk. Es jutu briesmīgu vājumu. Neko nevarēju padarīt, pat palasīt. Pilnīga darbnespēja,” stāsta Terje. 

Arī Terje piedzīvoja garšas un smaržas maņu zudumu. Viņai bija arī klepus, iesnas un galvassāpes. 

Tomēr sieviete uzskata, ka viņa slimību pārslimojusi vieglākā formā nekā citi Sāremā iedzīvotāji. 

“Es viegli tiku cauri,” uzskata Terje. 

Uz augšu