Limbažu novads kategoriski iebilst pret mākslīgu Skultes pagasta atšķelšanu

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Šodien vairāk nekā 200 Limbažu novada iedzīvotāji un novadnieki nosūtījuši Saeimas deputātiem, Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem (AP) vēstuli, kurā kategoriski iebilst pret mākslīgu Skultes pagasta atšķelšanu no Limbažu novada.

Kā informēja Limbažu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Aija Kamala, vēstuli "Par vienotu Limbažu novada teritoriju" parakstījuši 220 iedzīvotāji un novadnieki, tostarp, Skultes pagasta iedzīvotāju padome, rakstnieks Aivars Kļavis, sportists Kristaps Neretnieks un investīciju baņķieris Ģirts Rungainis.

Kamala atgādina, ka Limbažu novada domes 2019.gada 22.augusta lēmums "Par viedokļa sniegšanu Latvijas Pašvaldību savienībai par administratīvi teritoriālo iedalījumu" pauda atbalstu sākotnējam plānojumam, ko izstrādāja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), paredzot saglabāt pašreizējo Limbažu novada administratīvo teritoriju, tajā apvienojot Limbažu novada, Salacgrīvas novada un Alojas novada pašvaldības.

No 2019.gada 6.decembra vairāk nekā 2900 iedzīvotāju un 33 Limbažu novada uzņēmēji pauda atbalstu vienotai Limbažu novada teritorijas saglabāšanai, iesniedzot parakstus un piedaloties protesta akcijās pret Limbažu novada dalīšanu teritoriālās reformas īstenošanas laikā.

Šā gada 25.februārī Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija, skatot par Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma projektu, atbalstīja paplašināta Saulkrastu novada izveidi, kurā ietvertu pašreizējo Saulkrastu novadu, Sējas novadu, kā arī Limbažu novada Skultes pagastu.

Šāda lēmuma pieņemšana, atdalot no Limbažu novada pašvaldības teritoriju ar lielu iedzīvotāju skaitu, ir pretrunā labas likumdošanas principam un reformas sākotnējai iecerei - veidot lielākas un ilgtspējīgākas pašvaldības, pašvaldības viedokli pauž Kamala.

Valsts prezidents Egils Levits šā gada 25.marta vēstulē savos priekšlikumos, lai radītu stabilus priekšnoteikumus sekmīgai Administratīvi teritoriālās reformas īstenošanai norādīja, ka likumprojektā par teritoriālo reformu pirms trešā lasījuma ir svarīgi nodrošināt konsekvenci lēmumu pieņemšanā, attiecinot vienus un tos pašus likuma principus visu jautājumu izlemšanā viena likumprojekta ietvaros. 

Nav pieļaujams, ka uz Limbažu novada rēķina tiek pieņemti nepamatoti lēmumi ar skaidru atšķirīgu attieksmi salīdzināmās situācijās, uzsver Limbažu pašvaldība.

Atbalstītais priekšlikums neatbilst arī Ministru kabineta 2009.gada 15.decembra instrukcijai "Tiesību akta projekta sākotnējās ietekmes izvērtēšanas kārtība", kas paredz uz pierādījumiem balstītu lēmumu pieņemšanu, norāda pašvaldība. Izvērtējot projektu iespējamās alternatīvas, ir nepieciešams novērtēt projekta nepieciešamību, izmaksu samērīgumu pret ieguvumiem un sociālo ietekmi, bet, Saeimai lemjot par 40.novada izveidi, šāds izvērtējums nav atrodams, skaidro pašvaldība.

Vēstulē valsts amatpersonām tiek uzsvērts, ka atšķelt Skultes pagastu no Limbažu novada ir nepārdomāts lēmums, kas rada nopietnas ekonomiskas sekas Limbažu novadam. Tas atstās gan būtisku iespaidu uz novada finanšu stabilitāti, gan Eiropas struktūrfondu apguves iespējām, kā arī samazinās kopējo novada konkurētspēju, brīdina vēstules parakstītāji.

Limbažu novads nepārtraukti ir gājis vienmērīgas visas teritorijas attīstības virzienā, tādējādi nodrošinot pašvaldības pakalpojumu pieejamību, teikts vēstulē, skaidrojot, ka Skultes pagasts ir integrāla novada sastāvdaļa, lai veidotos spēcīga, attīstīties spējīga pašvaldība, tādējādi nav pieņemams, ka novada attīstība un iedzīvotāju labklājība cieš no lēmumiem bez jebkāda ekonomiska un sociāla pamatojuma, pausts vēstulē.

Pašlaik administratīvi teritoriālā reforma ir nonākusi galējā stadijā, kas noteiks jauno administratīvi teritoriālo iedalījumu Latvijā. Limbažu novada iedzīvotāji un novada patrioti aicina Saeimas deputātus, balsojot par grozījumiem Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, pieņemt ilgtspējīgu attīstību sekmējošu likumu, tādējādi ņemot vērā valsts, pašvaldības un iedzīvotāju intereses un atbalstīt sākotnējo reformas mērķi izveidot spēcīgas pašvaldības, neatdalot svarīgu novada sastāvdaļu, Skultes pagastu, no Limbažu novada, valsts augstākajām amatpersonām pauduši iedzīvotāji.

LETA jau ziņoja, ka Saeimas deputāte Evija Papule (S) rosina Skultes pagastu Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) rezultātā iekļaut Limbažu novadā.

Deputāte iesniegusi priekšlikumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma trešajam lasījumam, piedāvājot jaunveidojamajā Limbažu novadā iekļaut Skultes pagastu.

Līdz šim tika paredzēts, ka Skultes pagasts iekļaujams Saulkrastu novada teritorijā.

Kā ziņots, ATR paredz 119 pašvaldību skaitu samazināt līdz 40 vietvarām.

Uz augšu
Back