Ārvalstu investori: Latvijai jānodrošina pienācīgs finansējums veselības aprūpei

FOTO: SIPA/Scanpix

Latvijai jānodrošina pienācīgs finansējums veselības aprūpei, aģentūrai LETA pauda Ārvalstu investoru padomē Latvijā (ĀIPL).

Organizācijā atzina, ka, pateicoties mediķu un pārējā veselības aprūpes nozares personāla neatņemamajam darbam, kā arī valdības laicīgi pieņemtajiem lēmumiem, valsts līdz šim ir spējusi samērā veiksmīgi tikt galā ar slimības Covid-19 izplatību Latvijā.

"Tomēr jau daudzus gadus norisinās diskusijas par veselības aprūpes sistēmas finansēšanu. ĀIPL uzsver nepieciešamību saredzēt veselības aprūpes nozari kā ieguldījumu, kas nozīmē pienācīgu finansējumu, lai turpinātu šīs nozares ilgtspējīgu attīstību. Lieki piebilst, ka mums ir jābūt arī gataviem potenciālam otrajam Covid-19 uzliesmojumam," pauda biedrībā.

ĀIPL norādīja, ka, neskatoties uz veselības aprūpes darbinieku milzīgo darbu, nozarē joprojām pastāv izaicinājumi, kuriem nepieciešami ilgtspējīgi risinājumi.

"2019.gada novembrī Latvijas veselības aprūpes darbinieki rīkoja protestu par nepietiekamu finansējumu un pārmērīgu darba slodzi. Lai arī valsts atzina ilgstošos veselības aprūpes nozarē pastāvošos izaicinājumus un problēmas, Ministru kabinets lēma šos jautājumus risināt pakāpeniski. Pašreizējā situācija globālā un nacionālā līmenī pieprasa nekavējoties pārskatīt risinājumus izaicinājumiem, kas saistītas ar nepietiekami finansēto veselības aprūpes sistēmu," uzsvēra ārvalstu investorus apvienojošajā organizācijā.

ĀIPL pauda uzskatu, ka valstij ir jākoncentrējas ne tikai uz uzņēmējdarbības un valsts uzņēmumu turpmāko darbību, bet arī jānodrošina atbilstošs finansējums veselības aprūpes sistēmai, tostarp nepietiekami atalgotajiem veselības aprūpes nozares speciālistiem.

"Šī krīzes situācija ir iezīmējusi arī vairākus izaicinājumus attiecībā uz veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību Latvijā. Ņemot vērā ekonomikas lejupslīdi, var pasliktināties pieejamība veselības aprūpes pakalpojumiem ekonomisko apsvērumu dēļ, par ko jau tika ziņots OECD 2019.gada veselības statistikas datos. Saprotami, ka fiziskā pieejamība iepriekšminētajiem pakalpojumiem pēdējo mēnešu laikā ir īslaicīgi atlikta, un ĀIPL pilnībā atbalsta valdības veiktos pasākumus vīrusa izplatības mazināšanai, tostarp pacientu plūsmu regulēšanu valsts ārkārtējā stāvokļa laikā. Tomēr ir būtiski izstrādāt visaptverošu plānu un paredzēt finansējumu, lai risinātu situāciju ar veselības aprūpes pieejamības izaicinājumiem, kā arī ar atliktajām vizītēm un procedūrām pacientiem pašreizējo apstākļu dēļ," pauda organizācijā.

Raugoties nākotnē, ĀIPL aicināja valdību veikt ilgtspējīgus ieguldījumus un īstenot progresīvas reformas. "Valsts finansējuma un veselības aprūpes sistēmas uzlabošana ir kritiska ne tikai cīņā pret Covid-19, bet arī ārpus tās, Latvijai pielāgojoties jaunajiem apstākļiem. Ir pierādījies - veselības aprūpes darbinieki ir pelnījuši ne tikai atzinību un novērtējumu, bet arī pienācīgu atalgojumu, kā arī turpmāku kopējo ieguldījumu veselības aprūpes nozarē," uzsvēra ĀIPL.

Jau ziņots, ka saistībā ar Covid-19 pandēmiju Latvijā līdz 9.jūnijam ir izsludināta ārkārtējā situācija.

Uz augšu