Klajā nāk Māra Muktupāvela un apvienības "Sventava" kopdarbs "Sibīrijas dziesmas"

Māris Muktupāvels

FOTO: TVNET

Latvijas un starptautiskā kultūras apritē nonāk tradīciju respektējošs un mūsdienu klausītāju uzrunājošs Sibīrijas latviešu dziesmām veltīts mūzikas albums, kas noteikti rosinās interesi un veicinās sabiedrības zināšanas par līdz šim mazāk apzinātu latviešu kultūras daļu. Disku izdod izdevniecība "Upe tuviem un tāliem".

Latviešu austrumu (Sibīrijas) diaspora, kas veidojusies kopš 19. gadsimta sākuma, pēdējos trīs gadu desmitos ir apzināta un pētīta, īpaši pievēršoties nemateriālajam kultūras mantojumam, tostarp dziesmu folklorai. Šo mantojuma daļu, salīdzinot ar Latviju, raksturo zināms konservatīvisms un citāda attīstība. Tēlaini sakot, te atrodamas dziesmas, kas pirms vairāk nekā gadsimta skanējušas Vidzemē, Latgalē vai Kurzemē un šobrīd tur vairs nav dzirdamas, kā arī Latvijā zināmu dziesmu nedzirdēti varianti. Šie materiāli ir zināmi atsevišķiem pētniekiem un, pateicoties CD ierakstam "Sibīrijas latviešu dziesmas", arī zināmam interesentu lokam, tomēr plašākā apritē nav nonākuši.

To, ka šāda dziesmu aktualizēšana var būt rezultatīva, pierāda pirms vairākiem gadiem izdotais albums "Sventājas dziesmas".

Situācija līdzīga: no folkloras ekspedīciju materiāliem, kas pierakstīti latviešu apdzīvotā vietā ārpus Latvijas teritorijas – Sventājā, tika izraudzītas un ierakstītas dziesmas. Tās regulāri skanēja dažādās radiostacijās, tām deju speciālisti ir izveidojuši jau vairākas horeogrāfijas, un daudzas no tām šodien dzīvo pilnasinīgu muzikālo dzīvi. Cits piemērs ir "Ai jel manu vieglu prātu" –  līdz 1991. gadam plašākai auditorijai nepazīstama tautasdziesma, kas, pateicoties grupai "Jauns Mēness", šodien ir viena no zināmākajām latviešu tautasdziesmām.

"Sibīrijas dziesmas"

FOTO: publicitātes

No bagātīgā Sibīrijas ciemos pierakstītā muzikālā materiāla šajā albumā vietu ir atradušas desmit dziesmas, kuras aranžējis Māris Muktupāvels, iespēlējuši un iedziedājuši muzikālās apvienības "Sventava" dalībnieki – Ilga Reizniece, Gatis Gaujenieks, Mārtiņš Linde, etnovokālā stila speciālistes no grupas "Saucējas" un jaunas skanīgu balsu īpašnieces Kristīnes Kareles vadībā. Dziesmā "Ejiet, aitas!" skan Jekaterinas Matvejevas balss, kuras senči joprojām dzīvo Sibīrijā. Albuma skaņu režisors ir mūziķis Gints Sola, kurš visās dziesmās ir iespēlējis ģitāru.

Darbs izdots, pateicoties Latviešu fonda un Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālajam atbalstam.

Jau šobrīd albums ir pieejams visos lielākajos mūzikas straumēšanas portālos (Spotify, Apple Music, Amazon u.c.) pasaulē.

No 1. jūnija Sibīrijas dziesmas būs nopērkamas  tautas mūzikas veikalā "Upe", kā arī lielākajās CD un grāmatu tirdzniecības vietās Latvijā.

Noklausies albumu!

Uz augšu