Par ziedojumiem Dzemdību namam iegādāta iekārta jaundzimušo novērtēšanai

Rīgas Dzemdību nams.

FOTO: Valts Baumanis/LETA

Par Dzemdību nama fondam saziedotajiem līdzekļiem Rīgas Dzemdību nama Intensīvās terapijas nodaļas vajadzībām ir iegādāta medicīnas ierīce, ar kuras palīdzību jaundzimušajiem varēs izmērīt oglekļa dioksīda un skābekļa daudzumu asinīs bez nepieciešamības veikt dūrienu un ņemt asins analīzes, informē fonda valdes priekšsēdētāja Elizabete Pumpure.

Šī ierīce ir nepieciešama jaundzimušajiem, kuri ir dzimuši priekšlaicīgi, kuri ir dzimuši ar iedzimtām kaitēm vai kuri dzemdību laikā ir piedzīvojuši ārkārtas situāciju, jo intensīvās terapijas nodaļā uzstādītā ierīce ļaus medicīniskajam personālam pareizi novērtēt mazo pacientu stāvokli.

Oglekļa dioksīda un skābekļa līmenis asinīs ir tie parametri, pēc kuriem neonatologi izvērtē, vai jaundzimušais ir spējīgs elpot patstāvīgi, vai arī nepieciešams elpošanas atbalsts. Elpošanas problēmas īpaši raksturīgas priekšlaicīgi dzimušiem bērniem. Pirmajās dienās pēc nākšanas pasaulē asins gāzu monitorings viņiem ir nepieciešams regulāri. Lai analizētu dzīvībai būtiskos parametrus, jaundzimušajam ar elpošanas problēmām jāveic vismaz divas līdz trīs asins analīzes dienā vai pat biežāk.

Turpmāk vairākkārtēju asins analīžu noņemšanu varēs aizvietot ar nepārtrauktu rādītāju monitoringu, ko nodrošinās pie bērna ādas piestiprināta, neliela izmēra "ligzdiņa", kurā ievietots informācijas nolasīšanas sensors. Mediķi monitorā "online" režīmā varēs sekot mazā pacienta veselībai, izvērtēt izvēlētās ārstēšanas metodes efektivitāti un nepieciešamības gadījumā operatīvi mainīt elpošanas atbalsta terapiju.

"Aiz sausajiem tehniskiem jēdzieniem slēpjas kaut kas brīnišķīgs - mazāk sāpju mazajiem pacientiem, mazāk stresa visam medicīniskajam personālam, mazāk asaru un bēdu mazo pacientu piederīgajiem," sacījusi fonda patronese, Valsts prezidenta kundze, sertificēta dzemdību speciāliste Andra Levite.

Šodien, Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā, aprit tieši gads, kopš dibināts Dzemdību nama fonds. Tā dibinātāji pauž gandarījumu, ka šī gada laikā izdevies uzsākt vairākus projektus, kurus var veiksmīgi turpināt īstenot pat ārkārtējās situācijas apstākļos.

"Esam no sirds pagodināti, ka par fonda patronesi piekritusi kļūt Valsts prezidenta kundze," piebilda Pumpure.

Šī gada 12.jūnijā Valsts prezidenta kundze apmeklēs Rīgas Dzemdību namu, lai piedalītos svinīgajā dāvināšanas pasākumā. Tajā piedalīsies arī Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja, ārste-ginekoloģe Santa Markova, fonda padomes priekšsēdētājs Andris Lauciņš un Pumpure.

Uz augšu