Idelsons: Latvijā bankas samērā labi tiek galā ar Covid-19 radīto krīzi

FOTO: Ieva Leiniša / LETA

Latvijā bankas samērā labi tiek galā ar Covid-19 radīto krīzi, intervijā aģentūrai LETA atzina "Signet Bank" valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons.

"Uzskatu, ka banku sektors diezgan labi tiek galā ar Covid-19 radīto krīzi," sacīja Idelsons, vienlaikus atzīmējot, ka vēl ir pāragri spriest pa to, kādi būs banku darbības rezultāti šogad.

Viņš skaidroja, ka banku peļņa šogad būs atkarīga no situācijas ekonomikā - lejupslīdes ilguma un dziļuma. "Man šķiet, ka kopējā peļņa banku sektorā 2020.gadā varētu būt krietni mazāka nekā 2019.gadā," pauda Idelsons. 

Vienlaikus viņš atzina, ka šajā krīzē var novērot pozitīvu tendenci - bankas ir kļuvušas pieredzējušākas, krietni saprotošākas, kopīgi ar klientiem meklē risinājumus krīzes pārvarēšanai un vairs neizmanto metodes kādas tika izmantotas iepriekšējā krīzē. 

Jautāts, ar kādiem izaicinājumiem bankām nākas saskarties gan iekšējā darba organizēšanā, gan arī finanšu pakalpojumu jomā Covid-19 krīzes dēļ, Idelsons norādīja, ka iekšējā darba organizēšanā galvenais izaicinājums bija nodrošināt darbu attālināti, taču finanšu pakalpojumu jomā lielu izaicinājumu nav. 

"Finanšu tirgi turpināja strādāt un jebkurus darījumus var veikt attālināti. Ņemot vērā, ka bankas tomēr ir digitalizētas iestādes, tas šajā krīzē noteikti palīdz banku biznesam. Tālākie izaicinājumi būs atkarīgi no kopējās ekonomiskās situācijas valstī. Bankas, kā zināms ir spoguļattēls ekonomikai. Ja ekonomiskā krīze būs dziļa un ilgstošā, tad arī bankām būs slikti, ja viss būs labi, tad arī bankām būs labi," sacīja Idelsons.

Viņš minēja, ka arī turpmākā banku kredītportfeļa kvalitāte būs atkarīga no kopējas situācijas ekonomikā, taču būtiska pasliktināšanās, visticamāk, nebūs.

"Izskatās, ka valdības veiktie pasākumi epidēmijas ierobežošanai un ekonomikas atbalstam dod rezultātu un ekonomikas lejupslīde, kaut arī īstermiņā ir ļoti strauja, tomēr nebūs ilga. Gan banku un Finanšu nozares asociācijas izstrādātais moratorijs privātpersonām un uzņēmējiem atlikt pamatsummas maksājumus, gan "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" izstrādātie instrumenti, tāpat Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) elastīgā pieeja banku uzraudzībā Covid-19 krīzes laikā - šie visi rīki, domāju, noteikti mazinās krīzes radītās sekas un ļaus ekonomikai atkopties pēc krīzes ātrāk," sacīja Idelsons.

Tostarp "Signet Bank" valdes priekšsēdētājs atzīmēja, ka FKTK aprīļa beigās pārskatīja un samazināja vairākām bankām kapitāla pietiekamības prasības.

"Arī mūsu bankai šis normatīvs tika samazināts, par ko varam teikt lielu paldies. Tas nozīmē to, ka dialogs starp vietējā kapitāla bankām un FKTK, kas risinājās vairāk nekā gadu, ir noslēdzies pozitīvi - šobrīd vietējā kapitāla bankām ir vairāk brīvā kapitāla, lai varētu veikt kreditēšanas darījumus un attiecīgi arī audzēt kredītportfeli," teica Idelsons.

Uz augšu