NMPD: “Mārsnēnu” vadītājas izteikumi presē ir apmelojoši

NMPD iegādājas jaunu aprīkojumu īpaši smagu Covid-19 pacientu transportēšanai

FOTO: Dmitrijs Suļžics_F64

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) kategoriski noraida sociālās aprūpes centra “Mārsnēni” vadītājas Jēkabsones presē paustos izteikumus par  nepietiekamu drošības pasākumu ievērošanu Covid-19 testēšanas laikā šajā iestādē un uzskata, ka dienests šādi tiek apmelots, portālu TVNET informēja dienestā. 

Nepieciešamie drošības pasākumi Covid-19 testēšanas laikā sociālās aprūpes centrā "Mārsnēni" tika ievēroti, līdzīgi kā tas notiek arī citviet, kur tiek ņemti analīžu paraugi, reaģējot uz dienestam veltīto kritiku, pauda dienesta Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša.

Pirmdien "ReTV" "Latvijas ziņām" centra vadītāja Evija Jēkabsone apgalvoja, ka NMPD brigāde, kura veica testēšanu, neveica atbilstošus drošības pasākumus - nemainīja vienreizlietojamos cimdus un netika veikta roku dezinfekcija.

Savukārt NMPD kategoriski noraida Jēkabsones paustos izteikumus par nepietiekamu drošības pasākumu ievērošanu Covid-19 testēšanas laikā iestādē un uzskata, ka dienests tiek apmelots.

Bukša klāstīja, ka jau no Covid-19 pandēmijas sākuma brigāžu darbā tiek piemēroti visaugstākie aizsardzības pasākumi gan individuālo aizsardzības līdzekļu lietošanā, gan rīcībās, sniedzot palīdzību pacientiem vai veicot Covid-19 analīžu paraugu paņemšanu mobilajos punktos, lidostā, ostā, patversmēs un sociālās aprūpes iestādēs.

"Dienestā jau no janvāra ir īpaši izstrādāti Covid-19 darbības algoritmi, kas atbilst starptautiskajām Pasaules Veselības organizācijas un Eiropas Slimību un profilakses kontroles centra rekomendācijām un pēc tiem dienesta mediķi vadās izsaukumos un testēšanas vietās," informēja Bukša.

Pēc viņas paustā, uz patversmēm un sociālās aprūpes iestādēm brigādes dodas, ievērojot maksimāli visaugstāko aizsardzības līmeni - ģērbušies kombinezonos, aizsargbrillēs, ar respiratoru, savukārt uz rokām testēšanas laikā tiek uzvilkti divi pāri cimdu un pirms katra pacienta tiek nomainīti virsējie cimdi, kas nonāk kontaktā ar pacientu un apkārtējo vidi. Ņemot vērā, ka izlietotie individuālās aizsardzības līdzekļi, satur, iespējams, inficēta bioloģiskā piesārņojuma materiālu, arī to savākšanai ir īpaša procedūra - brigāde tos ievieto speciālā maisā un nogādā atpakaļ dienestā, lai nodotu tos utilizēšanai kā bīstamos atkritumus.

Bukša arī apgalvoja, ka kopš marta beigām, kad NMPD tika uzdots iesaistīties Covid-19 analīžu paraugu paņemšanā, dienests veicis ļoti apjomīgu un masveidīgu testēšanu un līdz šim brīdim nav saņēmis nevienu pretenziju par testēšanas procesu un kvalitāti.

NMPD veicis vairāk nekā 16 500 analīžu paraugu paņemšanu darbiniekiem un iemītniekiem 180 sociālās aprūpes centros un patversmēs visā Latvijā, turklāt vairākos no tiem veicot arī atkārtotas testēšanas. Tāpat kopš marta beigām gandrīz 8500 analīžu paraugu paņemti NMPD izveidotajos mobilajos punktos, lidostā un ostā. 

Jau ziņots, ka pirmais Covid-19 pacients saistībā ar uzliesmojumu sociālās aprūpes centrā "Mārsnēni" sākotnēji tika izrakstīts no "Cēsu klīnikas" pēc tam, kad Covid-19 tests uzrādījis negatīvu rezultātu. Tiek pieļauts, ka pacients tajā brīdī bijis Covid-19 inkubācijas periodā jeb laikā, kad vīruss vēl tikai nostiprinās ķermenī. Inkubācijas perioda vidējais ilgums Covid-19 gadījumā parasti ir aptuveni piecas dienas, bet atsevišķos gadījumos tas var ilgt pat divas nedēļas.

Tomēr epidemioloģiskā izmeklēšana turpinās un patlaban tiek izvērtas vairākas versijas par to, kā tieši aizsākās uzliesmojums aprūpes centrā "Mārsnēni".

Pagājušās nedēļas nogalē bija zināms par kopumā 47 inficētajiem "Mārsnēnos" - astoņi ir darbinieki, bet 39 iemītnieki, no kuriem divi ir miruši.

Uz augšu