2019. gadā par lielāko notikumu Āfrikas televīzijas vēsturē kļuva asa sižeta seriāls "Izsekotāji" ("Trackers"), kas sākotnēji tika demonstrēts Dienvidāfrikas maksas televīzijas kanālā "M-Net". Nu šis aizraujošais darbs nonācis arī pie Latvijas televīzijas skatītājiem. 

Sešu sēriju seriālu, kas balstīts uz pazīstamā Dienvidāfrikas rakstnieka Diona Meijera (Deon Meyer) 2011. gada romāna, šobrīd iespējams vērot "LMT Viedtelevīzijā". Interesanti, ka Meijers savus darbus raksta afrikandu valodā (rietumģermāņu valoda), kas ir viena no vienpadsmit oficiālajām Dienvidāfrikas Republikas valsts valodām. Arī grāmatas oriģinālais nosaukums ir "Spoor". Scenāriju televīzijas formātam adaptējis britu rakstnieks Roberts Torogūds (Robert Thorogood). 

Ideja par darba ekranizēšanu pašam rakstniekam radās jau 2017. gadā, taču, tikai sadarbojoties vairākām valstīm un televīzijas kompānijām, šis ambiciozais projekts varēja tikt īstenots. Seriālu līdzproducēja kanāls "M-Net", HBO māsas kompānija "Cinemax" un vācu sabiedriskais kanāls ZDF.

"Trackers"

FOTO: HBO

Seriāla darbība norisinās Dienvidāfrikā, Keiptaunā, Bo-Kaap rajonā, kas atrodas Signāla kalna pakājē. Tas trāpīgi savij kopā vairākus paralēlus stāstus izsmalcinātā, spriedzes pilnā trillerī, aptverot visu valsti. Organizētā noziedzība, dimantu kontrabanda, valsts drošība, CIP un starptautisks teroristu plāns - tas viss atrodams šajās sešās sērijās.

Tieši nelielais Bo-Kaap rajons ir paša rakstnieka mīļākā vieta Keiptaunā. "Filmēšana Bo-Kaap rajonā, kur norisinās grāmatā aprakstītie notikumi, bija ļoti aizraujoša," kādā intervijā komentē Meijers. "Keiptauna ir tik ainaviska, fotogēniska vieta!" Atsevišķas epizodes filmētas arī Krīgera nacionālajā parkā, kas dibināts vēl tālajā 1898. gadā.

"Domāju, ka mums izdevās iemūžināt uz ekrāna Dienvidāfrikas skaistumu,"

tā Meijers.

"Trackers" - Flī un Lemers

FOTO: HBO

Seriālā ir vairākas sižeta līnijas. Nosacīti galvenajā lomā ir izbijis specvienības kareivis, miesassargs Lemers, kuru atveido dienvidāfrikāņu aktieris Džeimss Greisijs (James Gracie). Viņš gluži kā tāds Rembo, daudz nerunā, klusībā cieš un gatavo savu rūpīgi pārdomāto atriebības plānu. Protams, viņam blakus ir arī sieviete - vetārste un savvaļas dzīvnieku eksperte Flī (Trix Vivier), kurai arī pašai ir savs savtīgs rīcības plāns. 

Paralēli skatītājs tiek iepazīstināts ar PBI jeb Prezidenta Izlūkdienesta biroja darbu, kas izseko kādas nelielas teroristu grupiņas ambiciozajiem plāniem. Tajā darbu sāk vēl viena no seriāla galvenajām varonēm Milla (Rolanda Marais) - sieviete, kas divdesmit gadus cietusi no vīra vardarbības, līdz nolēmusi pamest nodrošinātas mājsaimnieces dzīvi, lai atgrieztos pie jaunībā apgūtās žurnālistes profesijas.

"Trackers"

FOTO: HBO

Tam visam pa vidu vietējā Dienvidāfrikas banda ar ekscentrisko līderi Inkunzi Šabangu, teroristu grupējuma Al-Qaeda viens no līderiem, kāds ASV slepenā dienesta darbinieks, kura motīvi pirmajās sērijās īsti nav skaidri, dzīvnieku (degunradžu) kontrabandisti un daudz kas cits.

Seriālā ir daudz varoņu, kuriem jāseko līdzi, un tikai pēc pirmajām pāris sērijām sāk veidoties viena kopaina, kas visus šos varoņus vieno. 

Kino kritiķi šo veikumu salīdzina ar amerikāņu kriminālseriālu "The Wire", slavē iespaidīgos dabas skatus, taču mazliet kritizē atsevišķas līdz galam neizstrādātas sižeta līnijas,

kā arī stereotiopisko teroristu atveidošanu, kur aktieriem pielīmētas skarbas islāmticīgo vīriešu bārdas. 

Kopumā "Izsekotāji" ir aizraujošs seriāls, kura pamatā augstvērtīgs literārs darbs. Garlaicīgi nebūs! 

Video: Seriāla "Izsekotāji" reklāmas rullītis.

Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju".