Turpinās meklēt risinājumu Lielbritānijā dzīvojošu vecāku civiltiesiskā strīdā par bērniem

Londona. Ilustratīvs foto.

FOTO: David Mirzoeff/PA Wire/PA Images

Tieslietu ministrija (TM) vēl turpinās meklēt risinājumus Lielbritānijā dzīvojošu vecāku civiltiesiskā strīdā par bērniem.

Kā informēja TM, šodien ministrijā notika sanāksme ar vairākiem ekspertiem bērnu tiesību aizsardzības jomā saistībā ar gadījumiem, kad netiek labprātīgi pildīti tiesu nolēmumi un varasiestādes realizē tiesas lēmuma piespiedu izpildi.

Ministrijā norādīja, ka "katrā konkrētajā gadījumā nepieciešami vislabākie risinājumi, lai pēc iespējas labāk pasargātu bērnus no iesaistes situācijas eskalācijā". TM diskusiju par iespējamiem risinājumiem un to analīzi turpināšot nākamajā sanāksmē, kas "tiks sasaukta tuvākajā laikā".

Jau ziņots, ka reaģējot uz Lielbritānijā dzīvojošu Latvijas valstspiederīgo strīdu par bērnu aizgādības tiesībām, tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) sasauca atbildīgo dienestu sanāksmi, lai apspriestu bērnu interesēm atbilstošākos risinājumus šajā un līdzīgos gadījumos.

Lielbritānijā dzīvojošajiem vecākiem, kuri ir Latvijas valstspiederīgie, izcēlies civiltiesisks strīds par abu bērnu aizgādības un saskarsmes tiesībām, kā arī bērnu dzīvesvietas noteikšanu. Strīda risināšanā tika iesaistīta Lielbritānijas tiesa. Šīs valsts tiesa nolēma, ka bērniem līdz strīda gala noregulējumam ir jāpaliek Lielbritānijā. Pretēji tiesas nolemtajam, bērnu tēvs ar savām atvasēm pārcēlās uz Latviju, aģentūrai LETA iepriekš pavēstīja TM.

Ņemot vērā minēto, bērnu māte vērsās pie Latvijas tiesas, kas nolēma nosūtīt bērnus atpakaļ uz Lielbritāniju, kamēr šīs valsts tiesā nav pieņemts gala lēmums par bērnu turpmāko dzīvesvietu.

Jūnija sākumā vienā no Latvijas novadiem atbilstoši tiesas nolēmumam Latvijas varasiestādes veica tiesas lēmuma piespiedu izpildi. Savukārt 18.jūnijā internetā publiskots video, kas radījis bažas par to, ka tiesas lēmuma piespiedu izpildes laikā notikusi emocionāla vardarbība pret video redzamajiem bērniem, un pārkāptas tiesību normas attiecībā uz bērnu personas datu aizsardzību.

"Civillikumā skaidri noteikts, ka jebkurai personai ir pienākums atturēties no tādām darbībām, kas varētu negatīvi iespaidot bērna attiecības ar kādu no vecākiem, tādējādi nepamatoti ierobežojot bērna saskarsmes tiesības, ko noteic likums," izteicās Bordāns.

Pēc viņa vārdiem, tiesas nolēmuma piespiedu izpilde vairumā gadījumu ir sekas bērna vecāku bezatbildīgai rīcībai. Tieši šī iemesla dēļ par izvairīšanos no tiesas nolēmuma, kas paredz bērna nogādāšanu atpakaļ uz valsti, kurā ir viņa dzīvesvieta, izpildes vai ļaunprātīgu šāda nolēmuma nepildīšanu, vai ļaunprātīgu šāda nolēmuma izpildes kavēšanu Krimināllikumā ir paredzēts sods, kas atkarībā no tiesas vērtējuma, var būt pat īslaicīga brīvības atņemšana.

Ņemot vērā minēto ir nepieciešams izvērtēt gan konkrētā tiesas nolēmuma piespiedu izpildes notikumu un tajā iesaistīto profesionāļu snieguma atbilstību bērna labākajām interesēm, kā arī izvērtēt, kādā veidā tiesas nolēmumu piespiedu izpildes procesi nākotnē varētu būt uzlaboti, lai tie maksimāli kalpotu bērnu labākajām interesēm, norādīja Bordāns.

Uz augšu