Lēkt 100 gadu vecumā jeb citi 5 interesanti fakti par izpletņlēkšanu

FOTO: Ekrānuzņēmums

Uzsilstot gaisa temperatūrai, uzkarst arī cilvēku prāti. Izpletņlēkšana raksturīga karstgalvjiem, kuri tā vien alkst pēc krietnas adrenalīna devas. Lai gan izpletņlēkšana nav jauns izklaides veids, par šo nervus kutinošo aktivitāti zinām diezgan maz.

Ko tad mēs zinām par izpletņlēkšanu? "National Geographic" ir apkopojis piecus interesantus faktus par ainavisko sportu un izklaidi vienlaikus– izpletņlēkšanu.

Izpletņlēkšana ir drošāka nekā braukšana ar auto

Lai arī cik savādi tas neliktos, bet izpletņlēkšana ir ārkārtīgi droša. Pēdējo 20 gadu laikā, nav reģistrēts neviens nāves gadījums lēcienā tandēmā, tādēļ

eksperti pārliecināti apgalvo, ka pastāv lielāka iespēja iekļūt satiksmes negadījumā braucot uz darbu, nekā zaudēt dzīvību lecot tandēmā no lidmašīnas.

1

Lai gan eksperti apgalvo, ka lēkt ar izpletni ir drošāk nekā braukt ar auto, tomēr šajā pasaulē ir daži cilvēki, kuriem mugursomā sēdošais izpletnis radījis pārāk lielu komforta sajūtu un tie lēmuši lēkt bez tā. Lekšana no lidmašīnas bez izpletņa ir ļoti bīstama, tikai dažiem ir izdevies to izdarīt, nezaudējot dzīvību. 

Nekrīti – lido!

Vai esi kādreiz sapņojis par lidošanu? Lecot no lidmašīnas un ļaujoties brīvajam kritienam, rodas kutinošā sajūta vēdera dobumā, tāpat notiek arī tad, kad krītam sapnī. Ne visi šo sajūtu saista ar patīkamām izjūtām, tomēr brīdī, kad lēcējs sasniedz pareizo ātrumu, lēciens patiesībā daudz vairāk atgādina lidošanu.

Cilvēka ķermenis šķietami sāk planēt vēja plūsmā, taču aizvien virzās uz leju, tāpēc izlecot no lidmašīnas, jāzina īstais brīdis, kad beidzas brīvais kritiens un kad jāsāk droša nosēšanās ar izpletņa palīdzību.

1

Meditē lecot ar izpletni

Varētu šķist, ka izpletņlēkšana un meditācija ir tik atšķirīgas nodarbes, ka tās nav iespējams salīdzināt. Viens no izpletņlēkšanas noteikumiem – domā tikai par šo brīdi, neuztraucoties par nākotni un pagātni, ļaujot visām raizēm nokrist kopā ar jums. Tie, kas ir veikuši lēcienu, apgalvo, ka nolaižoties uz zemes ir skaidrāks prāts līdzīgi kā pēc meditācijas.

Ne visi krīt vienā ātrumā

Daži cilvēki krīt ātrāk, kamēr citi cilvēki krīt lēnāk. Lēcēja krišanas ātrumu ietekmē divi būtiski faktori – lēcēja svars un gaisa pretestība. Tandēma lēciens, kur kopējais svars ir lielāks kā individuālajā lēcienā, spēj sasniegt ātrumu līdz pat 200 km/h!

Lēkšanai ar izpletni nav vecuma limita

Jūs varētu būt pārsteigti uzzinot, ka daudzus pasaules rekordus izpletņlēkšanā ir uzstādījuši cilvēki, kuru vecums ir virs 100! Labdarības nolūkos austrāļu kundze vārdā Irēna O’Šī (Irene O’Shea) savu pirmo lēcienu veica 100 gadu vecumā.

2018. gadā Irēna kļuva par vecāko izpletņlēcēju pasaulē, izlecot no lidmašīnas 102 gadu vecumā! Turklāt, pakalpojuma sniedzēji apgalvo, ka tieši pensijas vecuma klienti ir tie, kas biežāk atgriežas, lai atkārtoti lektu ar izpletni.

1

2011.gadā Pets Morheds (Pat Moorehead ) savā astoņdesmitajā dzimšanas dienā nolēma izlēkt no lidmašīnas, ne vienu, bet gan 80 reizes! Neskatoties uz to, ka 80 lēcieni vienā dienā ir daudz, šis tomēr nav pasaules rekords. 2006.gadā 24 stundu laikā Džejs Stoks (Jay Stokes) veica 640 lēcienus, un viņa rekords aizvien nav pārspēts.

Lai uzzinātu par izpletņlēkšanu un fizikas likumiem, kas slēpjas aiz tās, skaties raidījumu “Muļķību zinātne” “National Geographic” no 11.jūlija plkst. 12:05!

Uz augšu
Back