Baltkrievijā aizturēti 250 protestētāji

FOTO: AP/Scanpix

Baltkrievijas varasiestādes aizturējušas vairāk nekā 250 cilvēkus demonstrācijās pret centrālās vēlēšanu komisijas atteikšanos reģistrēt augustā paredzētajām prezidenta vēlēšanām opozīcijas kandidātus, kas tika uzskatīti par prezidenta Aleksandra Lukašenko galvenajiem sāncenšiem, trešdien paziņojusi cilvēktiesību organizācija "Vjasna".

Protesti otrdienas vakarā notika Minskā, Brestā, Gomeļā, Pružani, Saļihorskā, Babrujskā, Stovbci un Grodņā. Protestētāji tika aizturēti visās šajās pilsētās, bet vislielākais skaits - aptuveni 200 cilvēki - tika aizturēti Minskā, ziņo "Vjasna".

Eiropas Savienība (ES) stingri kritizē Baltkrievijas centrālās vēlēšanu komisijas lēmumu nereģistrēt aizturētā baņķiera Viktora Babariko kandidatūru gaidāmajām prezidenta vēlēšanām. 56 gadus vecais Babariko tika uzskatīts par prezidenta Aleksandra Lukašenko galveno konkurentu augustā gaidāmajās vēlēšanās.

"Šķietami patvaļīgā kandidātu izslēgšana ierobežo Baltkrievijas tautas iespējas paust savu gribu," norāda ES augstākais pārstāvis ārlietās un drošības politikā Žozeps Borreljs, piebilstot, ka tas jau tagad atņem vēlēšanām demokrātiskumu un integritāti.

Babariko agrāk vadīja banku "Belgazprombank", kas ir Krievijas enerģētikas milža "Gazprom" apakšstruktūra. Jūnijā Babariko un viņa dēls tika aizturēti uz aizdomu pamata par korupciju. Babariko atbalstītāji kategoriski noraida šīs apsūdzības.

Centrālā vēlēšanu komisija otrdien atteicās reģistrēt arī 55 gadus vecā Valērija Cepkalo kandidatūru. Bijušais vēstnieks Vašingtonā Cepkalo arī ir populārs opozīcijas politiķis.

Lukašenko, kas atrodas pie varas jau ceturtdaļu gadsimta, vēlēšanās 9.augustā kandidēs uz sesto pilnvaru termiņu, un viņam faktiski vairs nav vērā ņemamu konkurentu.

Vēlēšanas tiks rīkotas, neraugoties uz to, ka valstī ir apstiprināti vairāk nekā 65 000 inficēšanās gadījumu ar Covid-19. Lukašenko ir atteicies ieviest stingru karantīnu.

Centrālā vēlēšanu komisija ir apstiprinājusi dalībai vēlēšanās kopumā  piecus kandidātus.

Vienīgā prominentā opozīcijas pārstāve ir Svetlana Tihanovska. Viņa reģistrēta sava vīra aktīvista Sergeja Tihanovska vietā, kurš pirms vēlēšanām tika aizturēts apsūdzībās par uzbrukumu policistam.

Uz augšu