"Dīzeļgeitas" programmatūra: Latvijā nepilnības novērstas jau 60% Volkswagen automašīnu

Volkswagen Sharan

FOTO: Volkswagen

Latvijā "Volkswagen" tā sauktās dīzeļgeitas lietā programmatūras nepilnības apzinātas 7742 automašīnām, no kurām 60% jeb 4627 ir veikta bezmaksas programmatūras atjaunināšana, pavēstīja "Volkswagen" sabiedrisko attiecību vadītāja Baltijas valstīs Aleksandra Kostjukoviča. Viņa piebilda, ka šajos datos ietilpst tikai pie oficiālā "Volkswagen" pārstāvja Latvijā iegādātās automašīnas vai tādas, kas vismaz vienu reizi bijušas oficiālajā "Volkswagen" servisā.

"Esam izsūtījuši personīgus ielūgumus visiem klientiem mūsu datubāzē, kuru automašīnām tas bija nepieciešams," pauda Kostjukoviča, norādot, ka kopējais automašīnu skaits Latvijā, kuras ietekmējusi šīs programmatūras nepilnība ir 7742 un 4627 no visām šīm automašīnām jau veikta bezmaksas programmatūras atjaunināšana.

Viņa arī atzīmēja, ka lēmums veikt programmas atjauninājumu ir brīvprātīgs un klientiem ir tiesības atteikties no tā. Kā arī, ja klients pēc laika maina viedokli un vēlas veikt atjauninājumu, to ir iespējams īstenot, sazinoties ar jebkuru "Volkswagen" izplatītāju.

Kostjukoviča arī norādīja, ka Eiropas Savienības (ES) Tiesas lēmums ir pieņemts nesen, tādēļ nepieciešams laiks, lai saprastu, kā precīzi šī situācija ietekmēs tiesvedības procesus ārpus Vācijas. 

"Jebkurā gadījumā mēs vienmēr esam gatavi palīdzēt mūsu klientiem, cik vien iespējams. Katram ES pilsonim ir tiesības vērsties tiesā, lai pieprasītu viņa lietas izskatīšanu, bet tiesai ir jānosaka, vai iemesls ir pamatots. Saskaņā ar mums šobrīd pieejamo informāciju visas tiesvedības joprojām būtu jāceļ pret "Volkswagen" automašīnu ražotāju, nevis vietējiem izplatītājiem," viņa norādīja.

Jau ziņots, ka atbilstoši ES Tiesas 9.jūlija lēmumam Vācijas koncerna "Volkswagen" būvēto automobiļu īpašnieki kompensāciju no "Volkswagen" tā dēvētajā dīzeļgeitas lietā var pieprasīt tās ES dalībvalsts tiesā, kur automašīna iegādāta, un viņiem nav obligāti jāiesniedz prasība Vācijas tiesā.

Lūgumu dot skaidrojumu šajā jautājumā ES bija saņēmusi no Klāgenfurtes reģionālās tiesas Austrijā, kurā prasību piedzīt kompensāciju no "Volkswagen" iesniedza patērētāju tiesību aizsardzības organizācija, kas pārstāv 574 "Volkswagen" ražotu automobiļu īpašniekus.

Klāgenfurtes tiesa lūdza ES Tiesas viedokli par to, vai jautājums par kompensācijas pieprasīšanu no "Volkswagen" ir tās jurisdikcijā, vai ari prasība jāiesniedz Vācijas tiesā, jo "Volkswagen" ir reģistrēts Vācijā.

ES Tiesa norādīja, ka automobiļu īpašnieki cietuši zaudējumus Austrijā, un ražotāju, kas veicis nelikumīgas izmaiņas tā ražoto automašīnu konstrukcijā, var iesūdzēt tiesā tajā ES dalībvalstī, kur tas šos automobiļus pārdod.

2015.gada septembrī "Volkswagen" izraisīja globālu skandālu, kad uzņēmums atzina, ka pasaulē līdz pat 11 miljoniem tā ražoto automašīnu aprīkotas ar dīzeļdzinējiem, kam uzstādīta kaitīgo izmešu mērījumu falsificēšanas programmatūra. 

Jūnija beigās "Volkswagen" paziņoja, ka tā dēvētajā dīzeļgeitas lietā cietušajiem autoīpašniekiem Vācijā kopumā kompensācijās izmaksājis vairāk nekā 750 miljonus eiro.

Uz augšu