FOTO: Publicitātes foto

Ventilācija ir gaisa apmaiņa mājoklī, ar kuras palīdzību no telpas tiek izvadīti kaitīgie izgarojumi un telpai tiek pievadīts tīrs gaiss. Tas ir pats galvenais iemesls, kāpēc mājoklim nepieciešama laba ventilācija un ventilācijas sistēma. Tomēr ne tikai svaigs gaiss nepieciešams mājoklim un tā iemītniekiem. Ir vairāki iemesli, kāpēc mājoklim nepieciešama laba ventilācija.

Sanitāri higiēniskie apstākļi

Laba ventilācija ir viens no svarīgākajiem nosacījumiem, lai mājoklī tiktu radīti labi sanitāri higiēniskie apstākļi, turklāt šos apstākļus ir svarīgi ne tikai radīt, bet arī noturēt visu laiku. Tas nāk par labu ne tikai pašam mājoklim, pasargājot to no lieka mitruma uzkrāšanās, bet arī palīdz saglabāt to iemītnieku veselību un darbaspējas.

Svaigs gaiss mājoklī arī palīdz labāk izgulēties un pasargāt no citām veselības likstām. Piemēram, istabā, kurā nav labas ventilācijas ir sastāvējies gaiss savienojumā ar cilvēku izelpoto ogļskābo gāzi, un tas var radīt ne tikai miega traucējumus, bet arī galvassāpes, tāpat ir novērojama apātija un hronisks nogurums, kā arī samazinās koncentrēšanās spējas.

Ieteicamais gaisa mitrums mājoklī ir 45-55%, kad gan mājoklis, gan tajā esošās mēbeles un tehnika, kā arī cilvēki jūtas komfortabli. Mitrumu mājās var noteikt ne tikai no tā, ka mājoklī ir mitras sienas, bieži raso logi un uz palodzēm sakrājas ūdens peļķītes, veikalos, var arī iegādāties gaisa mitruma mērītājus, kas palīdzēs noteikt gaisā esošo mitruma daudzumu.

Mājoklī neuzkrājas liekais mitrums

Par spīti tam, ka lielākoties mājās ir ierīkotas ventilācijas sistēmas, ļoti daudzi cilvēki sūdzas par lieko mitrumu mājās, īpaši, vannas istabā. Liekais mitrums par lielāku problēmu, kļūst tieši rudenī vai ziemā, kad istabās kļūst drēgni. Rudens un ziemas sezonā arī mazāk tiek virināti logi, lai izvēdinātu telpas, tāpēc mitrums piezogas daudz ātrāk nekā vasarā.

Mitruma avots mājoklī ir arī cilvēki gan ar savu elpu, gan ar ādu. Izelpotais gaiss ir no mājokļa jāizvada, lai telpās neuzkrātos mitrums un neveidotos pelējums. Tieši tāpēc mājoklī svarīga laba ventilācija sistēma.

 Ja ventilācijas sistēma tomēr nav tik laba, palīdzēt var mitruma savācējs, ko var iegādāties gan internetveikalos, piemēram, šeit, gan arī veikalos, kur nopērkams viss mājai un remontam - https://220.lv/lv/majai_un_remontam.

Mājoklis tiek pasargāts no pelējuma un dažādām sēnītēm

Jā mājoklī regulāri veidojas un uzkrājas liekais mitrums, nav ilgi jāgaida, kad rodas pelējums, kas bojā ne tikai mājokļa sienas un grīdas, bet arī var izraisīt dažādas ar elpošanu saistītas veselības problēmas mājokļa iemītniekiem.

Tāpat mitrums ir ideāls nosacījums, lai mājoklī savairotos dažādas baktērijas un sēnītes. Īpaši svarīgi tas ir telpās, kas netiek bieži vēdinātas vai pašas par sevi jau uzkrāj vairāk mitruma, piemēram, vannas istaba, virtuve, pagrabs.

Palielinās ēkas mūža ilgums

Laba ventilācija svarīga ne tikai cilvēku veselības noturēšanai, tā spēj palielināt arī ēkas mūža ilgumu. Ja mājā uzkrājas lieks mitrums ar  laiku tas var atstāt negatīvu iespaidu uz mājas konstrukcijām, piemēram, var sapūt atbalsta sijas, grīdas segumi, tāpat mitrums var sabojāt mājās esošās mēbeles, un šādu lietu remonts var izmaksāt ļoti dārgi. Kvalitatīva ventilācija var palīdzēt no šīs situācijas izvairīties.

Iespējas ietaupīt naudu

Ja mājoklī izdodas nodrošināt optimālu sauso gaisu, iespējams ietaupīt uz sildīšanas un dzesēšanas izmaksu rēķina. Pat ja mājoklī ir zema temperatūra, ja gaiss ir nav pārlieku mitrs, cilvēkam būs silti un komfortabli. Savukārt augstā temperatūrā neliksies pārlieku karsti.

Lielākoties, kad tiek būvētas mājas, tajās jau ir iebūvētas ventilācijas sistēmas, tomēr ar laiku tās mēdz nolietoties, tāpēc būtu ieteicams tās laiku pa laikam pārbaudīt, lai pārliecinātos, ka nav nepieciešams veikt kādus remontdarbus vai uzlabojumus.

Jāuzmanās arī mainot logus vai veicot mājokļa remontu, ir jāraugās, lai esošas ventilācijas sistēmas netīšām netiktu aizmūrētas ciet, tā bloķējot gaisa apmaiņu, īpaši mājās, kuras celtas pēckara laikā, un kurām zem logiem parasti atstāta neblīvēta vieta, pa kuru iekļūt gaisam. Mainot logus, šo niansi iespējams palaist garām, tā nobloķējot ventilāciju.