IZM ir gatava rast nepieciešamos € 383 777 augstskolu pedagogu darba samaksas paaugstināšanai

Ilustratīvs attēls

FOTO: Reuters/ScanPix

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir gatava rast 2020.gadam nepieciešamo finansējumu 383 777 eiro apmērā augstākās izglītības pedagogu darba samaksas paaugstināšanai, nodrošinot to no IZM piešķirtā budžeta, informēja ministrijā.

Tādējādi IZM neatkāpjas no iepriekš solītā par akadēmiskā personāla atalgojuma kāpinājumu, uzskata ministrijā. Par to šodien tikšanās laikā esot informēta arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA).

Savukārt jautājums par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu augstskolu un koledžu pasniedzēju atalgojuma paaugstināšanas nodrošināšanai 2021.gadā un turpmāk ir iekļauts IZM prioritāro pasākumu sarakstā un izskatāms Ministru kabinetā vidēja termiņa budžeta ietvara likumprojekta un gadskārtējā valsts budžeta likumprojekta sagatavošanas un izskatīšanas procesā, pauda ministrijā.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) skaidrojusi, ka algu paaugstināšana pedagogiem saskaņā ar apstiprināto grafiku paralēli veicamajām reformām ir IZM prioritāte, un izņēmums neesot arī akadēmiskais personāls.

Viņa gan piebilda, ka augstskolu autonomija ir vērojama arī akadēmiskā personāla atalgojuma politikas veidošanā. "Amplitūda, kādā tiek noteikts atalgojums konkrētajam akadēmiskajam amatam, svārstās līdz pat 1000 eiro. Saskaņā ar pašu augstskolu sniegtajiem datiem, piemēram, asistenta tarifa likme ir no 3,1 un 11,6 eiro stundā, bet vidējā ienākumu amplitūda - no 194 eiro līdz 1308 eiro," teikusi Šuplinska.

IZM esot aicinājusi LIZDA pārstāvjus komunicēt ar augstākās izglītības iestāžu vadību, skaidrojot vienota atalgojuma politikas nepieciešamību vismaz vienas iestādes līmenī, savukārt akadēmiskā personāla karjeras pārskatīšana augstskolu reformas gaitā ļautu panākt, ka veidojas līdzīga situācija augstākās izglītības sektorā valstī.

Pēc IZM paustā, no 2020.gada 1.septembra vispārējās izglītības, profesionālās izglītības un interešu izglītības pedagogu zemākā darba algas likme tiek palielināta no 750 eiro līdz 790 eiro par likmi jeb 30 stundu darba nedēļu, uzsverot, ka pašvaldību vispārizglītojošo skolotāju vidējā algas likme 2019./2020.mācību gadā bija 831 eiro. 

Jau ziņots, ka šodien LIZDA pārstāvji tikās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) un izglītības un zinātnes ministri, lai pārrunātu pedagogu pieteiktā piketa prasības, aģentūru LETA informēja arodbiedrībā.

LIZDA Rīgas domē ir pieteikusi piketu, kas paredzēts 18.augustā pretim Ministru kabinetam (MK) Liepu alejā. Protesta akcijā izglītības un zinātnes darbinieki gatavojas pieprasīt valdībai paaugstināt atalgojumu augstskolu pedagogiem, kā to nosaka spēkā esošie normatīvie akti.

Arodbiedrības priekšsēdētāja Ina Vanaga uzsvērusi, ka pikets ir pieteikts un LIZDA nostājā nekas neesot mainījies - Latvijā ir jāpilda spēkā esošie normatīvie akti, un nav pieļaujama kādas pedagogu grupas nepamatota izslēgšana no darba samaksas paaugstināšanas grafika.

"Mēs ceram, ka viens otru sadzirdēsim sarunu laikā un izvairīsimies no protesta akcijām, kurās kārtējo reizi jāiziet ielās, lai iestātos par mūsu cilvēkiem un tiesiskumu. Ja sarunu laikā netiks atrisināta problēma, tad viennozīmīgi notiks pikets, neizslēdzot iespējamas vēl turpmākās protesta akcijas, par ko lemtu LIZDA Padome," atklāja arodbiedrības vadītāja.

Uz augšu
Back