Cik zināms, ne Ušakovam, ne Amerikam “Rīgas satiksmes” iepirkumu lietā neko neinkriminē, taču
Ušakovam ir aizdomās turamā statuss lietā par slepenu noklausīšanās vai novērošanas ierīci, kas atrasta kratīšanas laikā viņa kabinetā suvenīru plauktā.
Vēl vienu kriminālprocesu KNAB pērn ierosināja, izlasot rīkojumu, ar kuru Ušakovs tika atstādināts. Dokumentā mēram tika pārmestas vairākas lietas, piemēram, tas, ka 2017.gadā domes piešķirtie 18 miljoni eiro netika ieguldīti “Rīgas satiksmes” kapitālā, bet iztērēti zaudējumu segšanai. Lietu KNAB sāka pēc krimināllikuma nodaļas par noziedzīgiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā.
Ušakova advokātam Viktoram Tihonovam nav skaidrs, ko tieši KNAB šajā sakarā izmeklē, bet viņš atzīmē, ka šos jautājumus jau vērtē tiesa, kurā Ušakovs apstrīdējis savu atstādināšanu.
"Ja tas tiešām ir strīds par to, vai atspoguļots tāds vai citāds cipars - ir vai nav, tā nav KNAB kompetence, ne funkcija, ne nepieciešamība tērēt nodokļu maksātāju naudu, izmeklējot, ir vai nav pareizi grāmatots. Ušakova pienākumi nekad nav bijuši vest domes grāmatvedību," saka Tihonovs.
Galvenajā “Rīgas satiksmes” iepirkumu lietā apcietinātie pērn cits ātrāk, cits vēlāk tika atbrīvoti.
Lietas atrisinājumu nesagaidījis, nomira aizdomās turētais "Rīgas satiksmes" bijušais iepirkumu speciālists Igors Volkinšteins, kurš arī nestājās tiesas priekšā mazāk nozīmīgā lietā par “Rīgas satiksmes” degvielas kartes izmantošanu privātām vajadzībām.
Aizdomās turētais uzņēmējs Martinsons pa šo laiku panācis, ka Eiropas Cilvēktiesību tiesa ierosina lietu par viņa turēšanu apcietinājumā.
Par pašu izmeklēšanu Martinsona advokātam ziņu neesot, bet klienta lomu darījumos viņš negrib izklāstīt.
"Kriminālprocesa sākumā, kad notika tā saucamā aktīvā fāze šajā izmeklēšanā, mēs savus argumentus esam snieguši, norādījuši uz apstākļiem, kas pierāda, ka šīs izteiktās aizdomas bijušas nepamatotas. Līdz ar to faktiski papildu jautājumi nav nekādi bijuši, neko citu es jums pateikt nevaru," pauž Martinsona advokāts Didzis Vilemsons.
Martinsonu vieno darījuma attiecības ar lietā aizdomās turēto Elīnu Kokinu, kurai savukārt bija kopuzņēmums ar citiem iesaistītajiem - ar “Škoda Transportation” darbinieku Kozaku un “GKR” biedru un “Saskaņas” ziedotāju Aleksandru Krjačeku. Saskaņā ar zemesgrāmatu Martinsons aizdevis 200 tūkstošus eiro ar 10% gada likmi, un Kokinas privātmāja ieķīlāta par labu Martinsonam.
Kopš aizturēšanām "Rīgas satiksmes" tramvaju, trolejbusu un autobusu iepirkumu lietā pagājis vairāk nekā pusotrs gads, taču KNAB nav nekā jauna, ko pastāstīt par izmeklēšanu.
"Šī ir starptautiska lieta. Tā, iespējams, ir lielākā lieta pēc apjoma, kas ir KNAB lietvedībā. Mēs diezgan lielus resursus no biroja veltām, lai šo lietu turpinātu un virzītu,
ir iesaistītas citu valstu iestādes, prokuratūras, arī Latvijas iestādes. Tas nav nekas tāds, ka ir divi gadi pagājuši un nav joprojām rezultāta," šonedēļ Latvijas Radio skaidroja KNAB priekšnieks Jēkabs Straume.