Fiskālās disciplīnas padome: Nodokļu izmaiņas nenodrošinās nodokļu ieņēmumu pieaugumu

LETA
Fiskālās disciplīnas padome: Nodokļu izmaiņas nenodrošinās nodokļu ieņēmumu pieaugumu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Nauda. Ilustratīvs foto.
Nauda. Ilustratīvs foto. Foto: Pixabay

Nodokļu izmaiņu piedāvājumā ir daudz pozitīva, bet izmaiņas nenodrošinās nodokļu ieņēmumu pieaugumu, jaunākajā monitoringa ziņojumā norāda Fiskālās disciplīnas padome (FDP).

Padomes vērtējumā, septembra sākumā valdībā konceptuāli atbalstītās izmaiņas nodokļos no 2021.gada ir pozitīvas lietas, piemēram, rosināts samazināt darbaspēka nodokļus, it sevišķi mazo algu grupās, kas samazina nodokļu plaisu un padara Latvijas nodokļu sistēmu konkurētspējīgāku. 

Tāpat fiskālās disciplīnas uzraugi norāda, ka ar nodokļu izmaiņām tiks panākts godīgāks un līdzīgāks nodokļu slogs visām nodokļu maksātāju grupām. 

Tajā pašā laikā FDP pauž uzskatu, ka plānotās nodokļu izmaiņas nenodrošinās iekasēto nodokļu apmēra pieaugumu vidējā termiņā, kam būtu jābūt vienam no nodokļu reformu mērķiem.

Viedoklī par nodokļu reformu FDP arī norāda, ka visām nodokļu reformām vajadzētu atbilst virknei kritēriju, tostarp jāsasniedz kopējo nodokļu ieņēmumu pieaugums pret iekšzemes kopproduktu (IKP). Tāpat nodokļu izmaiņām ir jāsamazina nodokļu slogs darbaspēkam un īpaši zemāko ienākumu grupām.

FDP arī min, ka ir jāatceļ neefektīvi nodokļu atvieglojumi, kā arī jānodrošina uzņēmumu vidē godīga konkurence, vienlīdzība nodokļu nomaksas prasībās un vienāda darbinieku sociālā aizsardzība.

Jau ziņots, Ministru kabinets trešdien, 2.septembrī, atbalstīja priekšlikumu no 2021.gada veikt izmaiņas nodokļos ar mērķi veicināt iedzīvotāju sociālo aizsardzību.

Ministri 2.septembrī izskatīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto ziņojumu par nodokļu politikas attīstības virzieniem valsts sociālās ilgtspējas un ekonomikas konkurētspējas veicināšanai. Minētajā ziņojumā apkopoti nodokļu izmaiņu priekšlikumi, kas dažādos formātos apspriesti koalīcijas partiju vidū, sarunās ar valdības sociālajiem partneriem un nevalstiskajām organizācijām.

Ziņojumā uzsvērts, ka būtisks nodokļu politikas mērķis ir taisnīgums un vienkāršība, turklāt ar nodokļu izmaiņām plānots risināt Covid-19 krīzē izgaismoto problēmu saistībā ar iedzīvotāju sociālo aizsardzību.

Paredzēts, ka izmaiņas nodokļos tiks ieviestas trijos posmos. Pirmajā nodokļu izmaiņu posmā, kas stāsies spēkā no 2021.gada, paredzēts samazināt valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) likmi par vienu procentpunktu un līdz 1800 eiro palielināt ienākumu slieksni, kuram piemēro diferencēto neapliekamo minimumu.

Ja no 2021.gada 1.janvāra minimālā alga valstī būs 500 eiro, minimālā VSAOI apmērs būs apmēram 170 eiro mēnesī.

Tāpat no 2021.gada paredzēts ieviest minimālo VSAOI objektu vispārējā nodokļu režīmā un alternatīvajos nodokļu režīmos nodarbinātajiem, kuru ienākumi mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru. Paredzēts arī, ka nodarbinātie, kuru ienākumi mēnesī sasniedz vai pārsniedz minimālās algas apmēru, veiks sociālās iemaksas 5% apmērā pensiju un 5% sociālajai apdrošināšanai.

Lai VSAOI likmes samazinājums neradītu administratīvo slogu, paredzēts samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi ienākumiem, kas pārsniedz 62 800 eiro, un, lai sabalansētu VSAOI un solidaritātes nodokļa likmes, paredzēts samazināta solidaritātes nodokļa likmi, atsakoties no personificētās solidaritātes nodokļa daļas.

Valdība atbalstīja priekšlikumu no 2021.gada mainīt IIN pārdali pašvaldību budžetam no pašreizējiem 80% līdz 75%, bet valsts pamatbudžetam no pašreizējiem 20% līdz 25%. Šīs pārdales rezultātā pašvaldību budžetiem ies secen 91 miljons eiro ieņēmumu, turpretī šī summa nonāks valsts pamatbudžetā.

Otrajā nodokļu izmaiņu posmā, kas varētu stāties spēkā no 2022.gada, plānots veikt izmaiņas, kas attiecas uz saimnieciskās darbības veicējiem vispārējā režīmā, nosakot, ka par saimnieciskās darbības ienākumiem virs 20 004 eiro gadā jeb 1667 eiro mēnesī tiek palielinātas VSAOI, respektīvi, ienākumiem virs 20 004 eiro gadā paredzēts veikt VSAOI no visa saimnieciskās darbības ienākuma. Tāpat 2022.gadā varētu stāties spēkā atbalsta pasākumi nodokļu politikas attīstības virzienu īstenošanai par automātisku IIN atmaksu.

Savukārt trešajā nodokļu izmaiņu posmā, kas varētu stāties spēkā no 2023.gada, plānots noteikt, ka visos saimnieciskās darbības ienākumu līmeņos VSAOI maksā pilnā apmērā no faktiskajiem ienākumiem, bet ne mazāk kā minimālo VSAOI.

Visos posmos notiks pakāpeniska akcīzes nodokļa likmju paaugstināšana tabakas produktiem, kā arī, sekojot vides mērķiem, tiks indeksēti transportlīdzekļu nodokļi.

FM aprēķinājusi, ka 2021.gadā šo izmaiņu ietekme uz budžetu būs negatīva 26,6 miljonu eiro apmērā, savukārt 2022.gadā nodokļu izmaiņu rezultātā budžets papildus iegūs 56 miljonus eiro, bet 2023.gadā - papildus 76,1 miljonu eiro.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu