S, 10.12.2022.

ANO mudina Krieviju veikt neatkarīgu Navaļnija saindēšanas izmeklēšanu

LETA/AFP
ANO mudina Krieviju veikt neatkarīgu Navaļnija saindēšanas izmeklēšanu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 6
Foto: AFP/SCANPIX

ANO augstā cilvēktiesību komisāre Mičela Bačeleta otrdien aicināja Krieviju veikt rūpīgu, caurskatāmu, neatkarīgu un objektīvu izmeklēšanu par opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija saindēšanu ar ķīmisko ieroci "Novičok" vai arī sadarboties ar šādu izmeklēšanu.

"Tas ir Krievijas varasiestāžu pienākums - veikt pilna apmēra izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kas ir atbildīgs par šo noziegumu - ļoti nopietno noziegumu, kas tika pastrādāts Krievijas teritorijā," teikts komisāres paziņojumā.

"Gadījumu skaits, kad pēdējo divu desmitgažu laikā pašā Krievijā vai ārzemēs notikušas tā brīža vai bijušo Krievijas pilsoņu saindēšanas vai cita veida tīšas slepkavības, ir nopietni satraucošs," atzina Bačeleta.

"Tas, ka daudzos gadījumos vainīgie nav saukti pie atbildības un upuriem vai viņu ģimenēm nav nodrošināts taisnīgums, raisa dziļu nožēlu, un to ir grūti izskaidrot vai attaisnot," norādīja komisāre.

ANO cilvēktiesību birojs atzina, ka šajā gadījumā nav tādās pozīcijās, lai tiešā formā apsūdzētu Maskavu, tomēr Bačeleta norādīja, ka "Novičok" un polonijs 210 - vielas, kas tika izmantotas uzbrukumos Navaļnijam un bijušajam Krievijas dubultaģentam Sergejam Skripaļam pērn Lielbritānijā, kā arī Kremļa kritiķim Aleksandram Ļitviņenko 2006.gadā, arī Lielbritānijā - ir sarežģītā ceļā iegūstamas substances, kurām piekļūt ir ļoti grūti.

"Tas raisa vairākus jautājumus," uzsvēra komisāre, "Kāpēc izmantot šādas substances? Kas tās lieto? Kā viņi tās iegūst?"

Pirms uzbrukuma ar "Novičok" Navaļnjs tika terorizēts, aizturēts, cietis uzbrukumos, atgādināja Bačeleta. Vainīgas bijušas gan varasiestāde, gan nenoskaidroti uzbrucēji.

"Navaļnijs acīmredzami bija cilvēks, kam nepieciešama valsts aizsardzība, pat ja viņš valdībai bija kā politisks ērkšķis."

"Nevar vienkārši noliegt, ka viņš tika saindēts, un noliegt nepieciešamību veikt rūpīgu, neatkarīgu, objektīvu un caurskatāmu izmeklēšanu," uzsvēra ANO komisāre.

Navaļnijs 20.augustā ar saindēšanās pazīmēm nesamaņā tika nogādāts Omskas slimnīcā Sibīrijā, bet divas dienas vēlāk no Krievijas pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmusies Berlīnes Universitātes klīnika "Charite".

Kā 2.septembrī pavēstīja Vācijas valdība, tagad iegūti neapgāžami pierādījumi, ka Navaļnijs ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder "Novičok" grupai.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu