Virs "Nord Stream 2" projekta savilkušies tumši mākoņi

FOTO: AFP/SCANPIX

Vācijas kanclere Angela Merkele uzskata, ka “vairs neko nevar izslēgt”, runājot par Berlīnes reakciju uz Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija indēšanas mēģinājumu. Šādi izteikumi ir likuši pār “Nord Stream 2” projektu savilkties tumšiem mākoņiem, vēsta “Deutsche Welle”.

Milzīgais gāzes vada projekts “Nord Stream 2”, kam jāsavieno Krievija un Vācija, pēdējos gados ir bieži nonācis politiskajās krustugunīs.

Pašlaik Merkeles biroja pārstāvji norāda, ka Vācijas kanclere ir pārliecināta par to, ka “vairs neko nevar izslēgt” Berlīnes reakcijā, runājot par to, ka Maskava kategoriski atsakās atzīt savu saistību ar Alekseja Navaļnija indēšanas lietu.

Navaļnijs, kas ir Krievijas opozīcijas galvenā figūra, augusta beigās tika saindēts Sibīrijā un īsi pēc tam pārvests no Omskas uz Berlīni, kur arī notiek opozicionāra atlabšana. Toksikoloģisko analīžu rezultāti liecina, ka “bez šaubām ir skaidrs – Navaļnijs, pretēji Krievijas ārstu teiktajam, ir saindējies ar kādu nervu aģentu, visticamāk, no “Novičok” saimes”.

Svētdien Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss sacīja, ka Kremļa reakcija, kategoriski noraidot jebkādu atbildību par opozicionāra saindēšanu, var izšķirt, vai Vācija turpinās atbalstīt “Nord Stream 2” projektu, ko būvē Krievijas gāzes uzņēmums “Gazprom”, vai arī atteiksies no tā pabeigšanas.

Merkeles preses pārstāvis Stefens Zaiberts pirmdienas preses konferencē atzina, ka par abu lietu sasaistīšanu domā arī Merkele, kura neizslēdz iespējamību sodīt Krieviju par Kremļa kritiķa un opozicionāra apzinātu indēšanas mēģinājumu. Berlīne pieļauj, ka tiek runāts nevis par “gada beigām”, bet gan par “tuvāko laiku”, kad Vācija pieņems galīgo lēmumu par “Nord Stream 2” likteni.

Skandalozais projekts, kura celtniecība sākās 2018. gadā, finansējumu saņem no pieciem enerģētikas sektora koncerniem, un projekta īstenošanā kopumā darbojas ap 600 mazāku uzņēmumu. Līdz šim ir pabeigti 1855 kilometri gāzes vada, kas atrodas Krievijas, Somijas, Zviedrijas un Vācijas teritoriālajos ūdeņos, un pašlaik “Nord Stream 2” projekts ir “fināla stadijā”.

Gāzes vads ASV redzeslokā

Otrais gāzes cauruļvads seko jau funkcionējošajam cauruļvadam, kas atrodas jūras dzelmē, “Nord Stream 1”. ASV jau ilgstoši kritizē Eiropas valstis par to, ka tās pārlieku paļaujas uz Krievijas enerģētiskajiem resursiem. ASV prezidents Donalds Tramps vairākkārt ir draudējis noteikt sankcijas pret projekta īstenošanā iesaistītajiem uzņēmumiem, tostarp arī no Vācijas, lai apturētu projektu.

Merkeles vadītā koalīcija vienmēr ir aizstāvējusi gāzes vada nepieciešamību, tomēr “Nord Stream 2” var kļūt par daļu no Vācijas reakcijas attiecībā uz Navaļnija indēšanas gadījumu. Vācijas Ekonomikas ministrijas pārstāvji aģentūrai “Reuters” sacīja, ka būvdarbu apturēšana “būtiski ietekmēs valsts enerģētisko sektoru”.

Biznesa un citi riski

Vācijas Austrumu biznesa asociācijas (OAOEV), kurā ietilpst 350 kompānijas, vadītājs Olivers Hermess brīdināja, ka gāzes vada celtniecības apturēšana var radīt situāciju, kad investori atsakās atbalstīt Eiropas Savienības un it īpaši Vācijas īstenotos projektus.

“Galu galā projekta īstenošanu apstiprināja gan Eiropas Savienība, gan arī visas nepieciešamās varasiestādes Vācijā, Zviedrijā, Dānijā un Somijā,” teica Hermess.

21

Tiek norādīts, ka projekta apturēšana Eiropai nozīmētu mazākus gāzes krājumus un lielākas cenas. Tieši tāpēc eksperti aicina Eiropas politikas veidotājus meklēt citus iepirkumu partnerus, piemēram, iegādāties gāzi no ASV, sašķidrināto gāzi no Kataras, vai izbūvēt gāzes vadu no Alžīrijas, Lībijas vai Azerbaidžānas.

Krievijas laikraksts “Kommersant” pirmdien vēstīja, ka “Gazprom” gatavojas pagarināt līgumus ar Vāciju arī gadījumā, ja “Nord Stream 2” projekts netiks īstenots.

Tikmēr Krievijas sūtnis Vīnē Mihails Uljanovs izteica aizdomas saistībā par “Nord Stream” būvniecības pēdējo etapu un Navaļnija indēšanas lietas laiku.

“Ir aizdomīga sakritība, ka Navaļnija indēšana notiek tieši laikā, kad notiek pēdējie “Nord Stream 2” celtniecības darbi. Atsevišķas valstis izmisīgi cenšas panākt projekta slēgšanu. Es neesmu konspirāciju teoriju atbalstītājs, taču ir acīmredzams, ka traģiskie notikumi saistībā ar Navaļniju notiek tieši tādā laikā, kas labvēlīgi ietekmē “Nord Stream 2” oponentus,” Sacīja Uļjanovs.

Uz augšu
Back