Dombrovskis: ES tirgus tagad ir daudz atvērtāks nekā Ķīnas tirgus

Eiropas Komisijas viceprezidents, tirdzniecības komisāra amata kandidāts Valdis Dombrovskis FOTO: AP/Scanpix

Patlaban Eiropas Savienības (ES) tirgus ir daudz atvērtāks investīcijām un tirdzniecībai nekā Ķīnas tirgus, uzskata Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents, tirdzniecības komisāra amata kandidāts Valdis Dombrovskis (JV).

Kā informēja viņa padomniece Maija Celmiņa, runājot par veicamajiem darbiem tirdzniecības komisāra amatā, Dombrovskis uzsvēra, ka patlaban attiecībā uz Ķīnu svarīgākais ir darbs pie investīciju vienošanās. Viņš atzīmēja, ka jūlijā notika augsta līmeņa ekonomiskais dialogs ar Ķīnu, kur galvenais jautājums bija tieši investīciju līguma sagatavošana. "Ir redzama Ķīnas interese šo līgumu noslēgt, iespējams ka tas varētu izdoties vēl šogad," pieļāva Dombrovskis.

Savukārt, runājot par ES attiecībām ar ASV, EK prezidentes izpildvietnieks akcentēja, ka pašlaik lielā mērā ir izdevies noregulēt tirdzniecības konfliktu tālāku eskalēšanos un noris sarunas par mērķētu tarifu samazināšanu, piemēram, EK nākusi klajā ar vienu no šādiem priekšlikumiem, kas paredz vienošanos par savstarpēju tarifu samazināšanu vairākām precēm.

"Ar ASV konstruktīvi risinām šīs tirdzniecības sarunas, tomēr šobrīd nav runa par visaptverošu tirdzniecības līgumu, bet strādājam pie nelieliem līgumiem, kas mazina tirdzniecības barjeras atsevišķās jomās starp ES un ASV," akcentēja Dombrovskis.

Līdzās jautājumiem, kas attiecas uz Ķīnu un ASV, EK prezidentes izpildvietnieks uzsvēra, ka jāīsteno arī Pasaules tirdzniecības organizācijas reforma, jāatjauno tirdzniecības disputu atrisināšanas mehānismu, kā arī jāturpina darbs pie virknes reģionālo tirdzniecības līgumu ar ES.

"Starptautiskā tirdzniecības politika ir ļoti apjomīga joma, un darāmā šeit ir daudz. Pirmkārt, šobrīd esam situācijā, kur notiek starptautiskie tirdzniecības konflikti, līdz ar to ES ir svarīgi turpināt aizstāvēt multilaterālu noteikumos balstītu pieeju," uzsvēra Dombrovskis, piebilstot, ka viņš ir gatavs darbam aizstāvēt bloka intereses starptautiskajā tirdzniecībā.

LETA jau vēstīja, ka Dombrovskis izvirzīts kā kandidāts tirdzniecības komisāra amatam, otrdien paziņoja EK prezidente Urzula fon der Leiena.

Dombrovskis veica tirdzniecības komisāra pienākumus kopš 26.augusta, kad no amata atkāpās iepriekšējais tirdzniecības komisārs Fils Hogans, jo viņš savā dzimtajā Īrijā bija pārkāpis Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus.

Savukārt Īrijas izvirzītajai pārstāvei darbam EK, Eiropas Parlamenta (EP) pirmajai viceprezidentei Mareidai Makginesai Leiena nolēmusi uzticēt finanšu pakalpojumu, finanšu drošības un kapitāla tirgu komisāres amatu.

Kā aģentūru LETA informēja EK pārstāvniecības Latvijā pārstāve Kristīne Liepiņa, abus komisāra amatu kandidātus būs jāuzklausa un jāapstiprina Eiropas Parlamentam.

Dombrovskis, kura viceprezidenta amata oficiālais nosaukums ir "priekšsēdētājas izpildvietnieks" un kura atbildības jomas šajā postenī ir ekonomika cilvēku labā un tirdzniecība, varētu "uzņemties atbildību par tirdzniecības portfeli" un kopā ar ekonomikas komisāru Paolo Džentiljoni no Itālijas turpinās pārstāvēt EK eirogrupā, preses brīfingā Briselē norādīja Leiena.

Uz augšu
Back