Robežsardzei Covid-19 dēļ radušās grūtības izraidīt no Latvijas nelegālos imigrantus

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes atgriešanas un patvēruma meklētāju lietu dienesta priekšnieks Mareks Hoņavko
Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes atgriešanas un patvēruma meklētāju lietu dienesta priekšnieks Mareks Hoņavko Foto: Edijs Pālens/LETA

Valsts robežsardzei Covid-19 dēļ radušās grūtības nelegālos imigrantus izraidīt no Latvijas, vēsta TV3.

Aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centrā "Mucenieki" divi afgāņi pat piedraudējuši izdarīt pašnāvību, ja Valsts robežsardze neizpildīs viņu prasību, proti, viņus pēc iespējas ātrāk aizvest atpakaļ uz Afganistānu.

Robežsardze afgāni Abdulu aizturējusi martā. Afgānis apgalvojis, ka Latvijā ieradies sportošanas dēļ, jo esot profesionāls cīkstonis. Kā sodu par nelegālu robežas šķērsošanu tiesa viņam piesprieda piecus mēnešus Rīgas Centrālcietumā, bet pēc izlaišanas viņš pārvests uz Muceniekiem.

Vīrietis tagad apgalvo, ka vēlas nevis palikt Eiropas Savienībā, bet gan atgriezties Afganistānā, kur atrodoties viņa slimā māte un vecais tēvs. Vairākas nedēļas afgānis lūdzis Valsts robežsardzi īstenot deportāciju atpakaļ uz Afganistānu, bet tā nav notikusi.

Valsts robežsardzē skaidrots, ka to nav iespējams izdarīt, jo Covid-19 dēļ nenotiek lidojumi uz valstīm ārpus Eiropas Savienības. Savukārt tās divas aviokompānijas, ar kurām teorētiski varētu organizēt lidojumu uz Afganistānu caur vairākām tranzītvalstīm, atteikušas vest izraidāmās personas.

"Šīs personas tiek īpaši marķētas pasažieru sarakstos, viņiem ir jāiegādā īpašas biļetes un šīs biļetes ir jāsaskaņo ar attiecīgās aviokompānijas drošības dienestiem, un tikai pēc šo drošības dienesta akcepta mēs šādas biļetes varam iegādāties un maršrutu plānot. Līdz ar ko mēs nonākam zināmā strupceļā, jo mēs no šīm aviokompānijām nesaņemam apstiprinājumu, bet citu alternatīvu risinājumu mums nav," sacījis Valsts robežsardzes atgriešanas un patvēruma lietu nodaļas priekšnieks Mareks Hoņavko.

Tagad Valsts robežsardze veic pārrunas, vai to tomēr būtu iespējams izdarīt, ja līdzi lidotu Latvijas robežsardzes konvojs. Tas savukārt Latvijai izmaksātu vairākus tūkstošus eiro.

Līdzīgas problēmas esot arī ar nelegālo imigrantu no Vjetnamas, Gruzijas, Kubas un citām valstīm deportēšanu.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu