Balsu pārskaitīšana nav ietekmējusi jaunievēlētās Rīgas domes sastāvu
Papildināts

Vēlēšanu urna Eiropas Parlamenta vēlēšanām. FOTO: Zane Bitere/LETA

Trijos iecirkņos neapzīmogotajās un nekorekti apzīmogotajās vēlēšanu aploksnēs ievietoto biļetenu pieskaitīšana Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātiem nav ietekmējusi jaunievēlētās Rīgas domes provizorisko sastāvu, apstiprināja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) pārstāve Laura Zaharova.

Līdz ar to pēc 661 iepriekš par nederīgu atzītas vēlēšanu aploksnes atvēršanas un tajās esošo biļetenu saskaitīšanas nav mainījies ne partiju iegūto mandātu sadalījums Rīgas domē, ne arī pašvaldībā ievēlētie deputāti.

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu balsu pārskaitīšana tika veikta, pamatojoties uz Administratīvās apgabaltiesas spriedumiem. Tiesa uzdeva CVK nodrošināt trijos vēlēšanu iecirkņos konstatēto korekti neapzīmogoto aplokšņu satura pieskaitīšanu vēlēšanu rezultātiem, jo tā nekonstatēja ļaunprātīgu iecirkņa komisijas locekļu vai trešo personu rīcību saistībā ar neapzīmogotu un nepareizi apzīmogotu vēlēšanu aplokšņu izmantošanu iecirkņos.

Balsu pieskaitīšanu ceturtdienas vakarā Rīgas Kongresu namā organizēja Rīgas pilsētas vēlēšanu komisija un to veica Rīgas pilsētas 74., 97. un 144.vēlēšanu iecirkņu komisijas. Tieši šajos iecirkņos arī tika konstatētas korekti neapzīmogotās aploksnes.

Balsu pieskaitīšanu novērot varēja Rīgas domes vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu pilnvarotie novērotāji un plašsaziņas līdzekļu pārstāvji.

Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijai, pamatojoties uz balsu skaitīšanas protokoliem, ne vēlāk kā nākamajā dienā pēc to saņemšanas, jāsagatavo jauns 2020.gada 29.augusta Rīgas domes vēlēšanu rezultātu protokols un jāpieņem jauns lēmums par vēlēšanu rezultātu apstiprināšanu. Saskaņā ar tiesas spriedumiem šis lēmums nebūs apstrīdams, jo tiks pieņemts, izpildot spriedumu.

Rīgas Vēlēšanu komisijas vadītājs Juris Kokins aģentūrai LETA pastāstīja, ka Rīgas Vēlēšanu komisija galvaspilsētas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātus apstiprinās sēdē piektdien, 18.septembrī, plkst.15. Sēde notiks Rīgas Kongresu namā komisijas telpās, un tajā varēs piedalīties arī plašsaziņas līdzekļi.

Kokins norādīja, ka pēc vēlēšanu rezultātu apstiprināšanas vēl būs nepieciešama rezultātu paziņošana oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis". No Kokina teiktā izriet, ka likumā noteiktais periods, kad var sasaukt jaunievēlētās Rīgas domes pirmo sēdi, jārēķina, sākot no nākamās dienas, kas būs pēc rezultātu paziņošanas "Latvijas Vēstnesī".

Likumā noteikts, ka republikas pilsētas vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs jaunievēlētos deputātus uz pirmo domes sēdi uzaicina ne agrāk kā desmit dienas un ne vēlāk kā 20 dienas pēc vēlēšanu rezultātu paziņošanas. Kokins skaidroja, ka sēdes sasaukšanas dienu noteiks pēc konsultācijām par organizatoriskajiem jautājumiem ar frakcijām un Rīgas domes sekretariātu.

Nederīgo aplokšņu pieskaitīšana Rīgas domes vēlēšanu rezultātiem lielāko balsu pieaugumu nesusi APP un "Saskaņai"

Sākotnēji par nederīgām atzīto vēlēšanu aplokšņu pieskaitīšana Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātiem lielāko balsu pieaugumu nesusi partiju apvienības "Attīstībai/Par!" un partijas "Progresīvie" (APP) kopīgajam sarakstam, kā arī partijai "Saskaņa".

Kā liecina aģentūras LETA veiktie aprēķini, APP aplokšņu pieskaitīšanas rezultātā ieguva papildu 140 balsis. Tikai par vienu balsi mazāk ieguva "Saskaņa", tādējādi abu sarakstu rezultāts vēlēšanās uzlabojies par 0,02 procentpunktiem.

Vēl 99 balsis ieguva partiju apvienība "Jaunā vienotība", tomēr tas nemainīja politiskā spēka gala procentuālo rezultātu. Nemainīgs balsu īpatsvars, saņemot papildu 65 balsis, palika arī Nacionālās apvienības un Latvijas Reģionu apvienības kopīgajam sarakstam.

Aplokšņu pieskaitīšanas rezultātā partijas "Gods kalpot Rīgai" vēlēšanās sasniegtais balsu īpatsvars saruka par 0,01 procentpunktu, lai gan partija ieguva papildu 41 balsi.

Nemainīgs balsu īpatsvars palicis arī Latvijas Krievu savienībai un Jaunajai konservatīvajai partijai, kas attiecīgi ieguva papildu 58 un 36 balsis.

Par 0,01 procentpunktu samazinājies galīgais Zaļo un zemnieku savienības rezultāts, aplokšņu pieskaitīšanas rezultātā iegūstot vēl 20 balsis. Savukārt partijai "Alternative", iegūstot 22 balsis, balsu īpatsvars palicis nemainīgs. Līdzīga situācija ir arī partijai "Jaunā saskaņa", kas ieguvusi papildu 12 balsis.

Valdībā pārstāvētā partija "KPV LV" ieguva papildu 15 balsis, kas politiskā spēka kopējo sniegumu uzlaboja par 0,01 procentpunktu. Balsu procentuālo sadalījumu par 0,01 procentpunktu izdevies uzlabot vēl tikai "Centra partijai", kura biļetenu pieskaitīšanas rezultātā tika vēl pie četrām balsīm.

Balsu īpatsvars nemainīgs palicis partijai "Vienoti Latvijai", Nacionālajai savienībai "Taisnīgums" un Rīcības partijai, kas kopumā ieguva tikai trīs jaunas balsis.

Nederīgo aplokšņu pieskaitīšana Rīgas domē ievēlēto deputātu vidū ļāvusi pakāpties tikai Mitrofanovam

Sākotnēji par nederīgām atzīto vēlēšanu aplokšņu pieskaitīšana Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātiem pašvaldībā ievēlēto deputātu vidū ļāvusi pakāpties tikai Latvijas Krievu savienības (LKS) politiķim Miroslavam Mitrofanovam.

60 domē ievēlēto deputātu vidū pirms sākotnēji par nederīgajām atzīto vēlēšanu aplokšņu saskaitīšanas LKS saraksta līderis Mitrofanovs vēlēšanās bija finišējis ar 45.lielāko balsu skaitu.

Taču papildu biļetenu pieskaitīšanas rezultātā Mitrofanovam izdevās iegūt papildu 27 balsis, tādējādi apsteidzot domē iekļuvušo Ievu Branti (NA/LRA), kura ieguva papildu 14 balsis.

Pārējo domē ievēlēto deputātu reitings nav mainījies.

Uz augšu
Back