Vairums kaišu sākas no haosa tavā zarnu mikroflorā. Tur mīt 70% imunitātes!

FOTO: Publicitātes foto

Ikdienas steigā bieži vien aizmirstam par regulārām, sabalansētām maltītēm un gremošanas trakta veselību, ja vien tā pati neliek par sevi manīt. Kurš būtu domājis, ka tieši zarnu mikroflora ir tā, kas visvairāk organismā nosaka, cik laba būs mūsu imunitāte.

Kāpēc arvien vairāk sastopamies ar gremošanas problēmām?

Pēdējo 100 gadu laikā ēdiens, ko uzņemam ikdienā, ir krietni mainījies. Esam savās maltītēs integrējuši daudz vairāk pusfabrikātu, cukurotus, taukainus un citādi neveselīgus vai pārmērīgus produktus, kas nelabvēlīgi ietekmē gremošanas sistēmu un zarnu mikrofloras veselību. Daudzi zina, ka gremošanas sistēma palīdz sadalīt apēstos produktus, apgādāt organismu ar nepieciešamajām barības vielām, lai nodrošinātu pietiekamu enerģijas līmeni, pareizu hormonu darbību, ādas u.c. orgānu veselību, atbalstītu smadzeņu darbību, kā arī nodrošina toksīnu un nevajadzīgo vielu izvadīšanu.

Bet izrādās, zarnu mikroflorā slēpjas vēl daudz dažādu procesu, kas ietekmē visu mūsu organisma veselību un spēju pretoties slimībām un infekcijām.

70% no visas imunitātes slēpjas vēderā!

Jau kādu laiku ir atklāta vēl viena ļoti nozīmīga zarnu mikrofloras funkcija – pierādīts, ka

zarnu traktā mīt liels daudzums imunitāti regulējošo šūnu, kas veido 70% no visas imūnsistēmas.

Visticamāk, reti kurš iedomāsies, ka ar gremošanas sistēmas veselību var būt saistīti miega traucējumi, nomākts vai mainīgs garastāvoklis, svara pieaugums, saasinātas alerģiskas reakcijas, dažādas kaites, kā artrīts, autoimūnās slimības un daudzas citas problēmas.

Tātad pirmā lieta, pie kuras jāķeras, ja vēlamies uzlabot savu veselību, ir sakārtot un atveseļot zarnu mikrofloru, jo tā vistiešākajā veidā ietekmē visa organisma veselību.

Kāda ir labo baktēriju nozīme zarnās?

Cilvēka zarnu traktā dzīvo ļoti daudz dažādu labo baktēriju.

Ja to daudzums būtu jāizsaka svara mērvienībās, tad kopā tās svērtu aptuveni 1-2 kilogramus.

Kāpēc visas dzīves garumā jārūpējas, lai zarnu mikroflorā vairākumā būtu labās baktērijas? Jo tās trenē zarnu gļotādas virsmā esošās šūnas, kas piedalās zarnu barjeras veidošanā un izdala imūnaktīvās vielas pareizā daudzumā un kvalitātē.

Līdz ar to zarnu trakts ir lielākais orgāns, kas atbild par imunitāti organismā. Viss iepriekš minētais pierāda labi zināmā teiciena “tu esi tas, ko tu ēd” patiesumu.

Kas var izjaukt zarnu mikrofloras veselību?

- Neveselīgs uzturs. Produkti, kas satur maz uzturvielu, bet daudz tauku vai cukura. Tas palīdz sliktajām baktērijām savairoties un slikti ietekmēt visu mikrofloras sastāvu, pasliktinot tās darbību.

- Pārmērīga vai spēcīgu medikamentu lietošana. Piemēram, antibiotikas, kas nogalina ne tikai sliktās, bet arī labās baktērijas zarnu traktā, izjaucot līdzsvaru mikroflorā.

- Vēdera vīruss. Infekcijas un vēdera vīrusi izjauc un ietekmē zarnu mikrofloras darbību. Šādā gadījumā nepieciešams vairot labās baktērijas, lai palīdzētu organismam cīnīties ar infekciju vai vīrusu.

- Stress. Hronisks stress ietekmē nervu sistēmu, mainot baktēriju sastāvu zarnās un līdz ar to spēju absorbēt barības vielas un izvadīt toksīnus un citas nelabvēlīgās vielas.

Kā uzlabot zarnu mikrofloru?

Pareizs un veselīgs uzturs, uzņemot daudz šķiedrvielu, ko satur dārzeņi, augļi, pākšaugi un pilngraudu produkti, palīdzēs pabarot labās baktērijas un gremošanai atgūties, uzlabojot tās darbību. Bet ir vēl papildu aspekti, kas jāņem vērā:

- Nesteidzīga ēšana. Lēnām uzņemts un kārtīgi sakošļāts ēdiens palīdzēs laicīgi aktivizēt gremošanas sistēmu un izdalīt vairāk siekalu, kas palīdz gremošanas darbībai.

- Miegs. Regulārs un pietiekams miegs palīdzēs gremošanas sistēmai pašai atjaunoties. Vairo labās baktērijas zarnu mikroflorā, nosūtot tām papildspēkus – probiotikas, kas uzlabos vidi gremošanas traktā. Tās iespējams uzņemt ar pārtikas produktiem, piemēram, skābpiena produktiem, vai lietot uztura bagātinātājus, kas spēs palīdzēt ātrāk un efektīvāk, jo uzreiz saturēs lielu skaitu labo baktēriju.

Uz augšu
Back