Liepājas teātrī top "Dēmōns"

Egons Dombrovskis un Anete Berķe

FOTO: publicitātes

Režisora Viestura Meikšāna vadībā Liepājas teātrī atsācies darbs pie Mihaila Ļermontova poēmas "Dēmons" iestudējuma. Nodot iestudējumu skatītāju vērtējumam bija plānots jau pavasarī, bet tas nevarēja notikt valstī izsludinātā ārkārtas stāvokļa dēļ. Pirmizrāde paredzēta 3. oktobrī.

Poēmu "Dēmons" krievu romantisma dzejnieks Ļermontovs izstrādāja visu savu neilgo mūžu. Tajā viņš risina stāstu par izraidīto eņģeli, kurš spiests pavadīt savu esību vientulībā un naidā, līdz negaidīti iemīl skaisto meiteni Tamāru. Viņa nespēj pretoties Dēmona valdzinājumam. 

"Ir kaut kādas cilvēka tumšās puses, kas mani interesē kā mākslinieku," par darba izvēli stāsta V. Meikšāns. "Šajā stāstā piesaista tas, ka Dēmons nav klišejiski ļaunais. Darbs dod iespēju runāt par to, cik viss ir relatīvs, jo arī Dēmons alkst pēc mīlestības. Tik kaislīgu materiālu es vēl nekad neesmu iestudējis. Tajā ir vienreizēja mīlestības koncentrācija. Apbrīnojami, ka Ļermontovs, būdams tik jauns, kaut ko tādu varēja sarakstīt." 

Viesturs Meikšāns

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Iestudējums iecerēts kā vizuālā teātra izrāde, kuras viens no centrālajiem struktūrelementiem ir mūzika.

"Vizualitāte un mūzika ir divi galvenie pīlāri, uz kuru turas mūsu izrāde," papildina režisors. Mūzikai būs izšķiroša nozīme vēstījuma asociatīvajā un emocionālajā uztverē. Īpaši šim iestudējumam radīto komponista Matīsa Čudara mūziku izrādes laikā dzīvajā izpildījumā atskaņos džeza trio “Auziņš - Čudars - Arutyunyan”, tādējādi mūzika cieši mijiedarbosies ar skatuvisko darbību.

"Auziņš - Čudars - Arutyunyan"

FOTO: Publicitātes/Eva Iova

Vēstījumu, kuram raksturīga izsmalcināta dzejas valoda un vareno Gruzijas kalnu tēlojumi, režisors Meikšāns veido ciešā sadarbībā ar mākslinieci Moniku Pormali. Iestudējumam palīdz tapt arī mākslinieces asistente Paulīne Kalniņa, dramaturgs Evarts Melnalksnis un gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis.

Galvenās lomas izrādē atveidos Egons Dombrovskis un Anete Berķe, nomainot Tamāras lomā Agnesi Jēkabsoni, kam tā bija paredzēta iepriekš.

"Agnesei Jēkabsonei Covid laiks ir rezultējies skaistā notikumā, tādēļ Tamāras lomā uzaicināju Aneti. Esam strādājuši kopā pie izrādes „Portreti. Vilki un avis”. Viņa ir ļoti ekspresīva un jaudīga aktrise, kura spēj ļoti precīzi darboties dažādos formas teātra žanros; savukārt Egona profesionalitāte un aktieriskās kvalitātes man ir skaidras jau sen. Viņš ļoti labi strādā ar tekstu, šajā gadījumā – dzeju. Viņš ir kaislīgs aktieris, kas šajā iestudējumā man der izcili," aktieru izvēli pamato režisors.

"Šī izrāde būs ļoti estētiska, vizuāli ļoti spēcīga, tajā daudz skanēs dzīvā mūzika, skatītājiem būs vairāki pārsteigumi. Ļoti gribēju strādāt kopā ar Viesturu, man ir interesanti to darīt, jo viņa iestudējumi liecina par intelektuālu un estētisku režisoru, savukārt es esmu emocionāls aktieris," pavasarī par darbu ar režisoru teica E. Dombrovskis.

Izrādē piedalīsies arī LiepU aktierkursa 4. kursa studenti Kintija Stūre, Agnija Dreimane, Madara Krživeca, Artūrs Irbe.

Uz augšu
Back