Jautājumā par Valsts policijas šefu koalīcijas partneri "uzticēsies Ģirģenam"

Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes priekšnieks Armands Ruks piedalās preses brīfingā par sestdienas naktī notikušo advokāta Pāvela Rebenoka slepkavību. FOTO: Edijs Pālens/LETA

Jautājumā par jaunā Valsts policijas (VP) priekšnieka izvēlēšanos valdību veidojošās partijas nolēmušas uzticēties iekšlietu ministram Sandim Ģirģenam (KPV LV).

Vakantajam VP priekšnieka amatam nolemts virzīt Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes priekšnieku Armandu Ruku. Viņu minētajam amatam izraudzījies Ģirģens. Ruks nebija starp trim līdz šim publiski vērtētajiem kandidātiem uz VP priekšnieka amatu.

Koalīcijas partneri kopumā noskaņoti atbalstīt Ruku VP priekšnieka amatā, uzsverot, ka tā ir Ģirģena atbildība.

Partijas "KPV LV" līderi Atis Zakatistovs uzsvēra, ka minētajā jautājumā atbalstīs "savu ministru". Arī Saeimas deputāts Ritvars Jansons (VL-TB/LNNK) pauda, ka šajā gadījumā Nacionālā apvienība pilnīgi uzticas iekšlietu ministra izvēlei. "Tā ir viņa izvēle un atbildība. Mēs atbalstām ministra izvēli," teica politiķis.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) akcentēja, ka no visiem dzirdētajiem kandidātiem VP priekšnieka amatam Ruka kandidatūra esot visprofesionālākā. "Esmu dzirdējis labas atsauksmes par viņu kā par policistu. Tas vieš cerības," teica Bordāns, paužot vēlmi uzklausīt Ruka skatījumu par VP darbību.

Partiju apvienības "Attīstībai/Par!" līderis Daniels Pavļuts pauda, ka VP priekšnieka amata kandidāta virzīšana ir ministra izvēle. Pavļuts pauda gandarījumu, ka jautājums par VP priekšnieku valdībā varētu tikt skatīts nākamajā nedēļā, dodot laiku visiem ar viņu iepazīties. "Mēs neplānojam celt iebildumus," teica politiķis.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) gan skaidri neatbildēja, vai Ruka kandidatūra viņam šķiet atbalstāma, solot ar informāciju iepazīties nedēļas laikā līdz valdības sēdei.

Kā noskaidroja aģentūra LETA, Ruks tikai šovasar kļuva par Kriminālizmeklēšanas pārvaldes priekšnieku. Pirms tam viņš VP dienestā ieņēmis plašākai sabiedrībai neizpaužamu amatu. Patlaban viņš ir arī lektors Valsts policijas koledžā.

Šovasar iesniegtā valsts amatpersonas deklarācija liecina, ka viņam ir 70 842 eiro parādsaistības, viņa īpašumā ir 2006.gada auto "BMW", dzīvoklis Ādažu novadā, kā arī zeme un ēkas Grundzāles pagastā.

Kā ziņots, Ģirģens bija solījis savu lēmumu par izraudzīto VP priekšnieka amata kandidātu paziņot šonedēļ - pēc tam, kad par to būs informējis premjeru un koalīcijas partnerus.

TV3 raidījums "Nekā personīga" ziņoja, ka konkursu ministrs izbeigs bez rezultāta un virzīšanai uz VP priekšnieka amatu nosauks vēl kādu ceturto kandidātu, ko piedāvās apstiprināt valdībā. Šādi Ģirģens nolēmis rīkoties, jo uzskata, ka neviens no trim izskanējušajiem kandidātiem netiks galā ar ilgstošiem trūkumiem policijas iekšējā kontrolē, iepirkumu sistēmā un personāla atlasē.

Konkursā uz VP priekšnieka amatu bija pieteikušies trīs policijas virsnieki - VP Galvenās administratīvās pārvaldes priekšnieka vietnieks, pulkvedis Normunds Grūbis un policijas dienestā esošie vienīgie ģenerāļi - pašreizējais VP priekšnieka pienākumu izpildītājs Andrejs Grišins un Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieks Juris Šulte.

Kandidātiem konkursā bija jāiesniedz redzējums par VP attīstību tuvākajos piecos gados, darba prioritātēm un nepieciešamajām reformām, kā arī to īstenošanas procesu. Amata kandidāti savu redzējumu komisijai prezentēja 13.jūlijā.

Konkursa laikā kandidātu novērtēšanai bija piesaistīts arī uzņēmums "Eiro personāls" par kandidātu kompetenču novērtēšanu. Eksperti izmantojuši padziļinātu kompetenču interviju un analītisko spēju un personības novērtējuma testu "ProfilesXT", norādīja ministrijā.

Ņemot vērā minēto, pretendentu vērtēšanas komisija "ir pieņēmusi lēmumu ieteikt iekšlietu ministram kandidātus, kuri atbilst VP priekšnieka amatam izvirzītajām prasībām, kandidatūras sagrupējot prioritārā secībā". Secību IeM neatklāja.

Konkursa dokumenti paredz, ka iekšlietu ministrs pēc iepazīšanās ar komisijas rakstisku ieteikumu pieņems lēmumu par komisijas izvirzītā kandidāta vai kandidātu virzīšanu apstiprināšanai amatā uz pieciem gadiem Ministru kabineta sēdē.

Tāpat iekšlietu ministram pirms lēmuma pieņemšanas par kandidāta virzīšanu iecelšanai amatā bija tiesības uzaicināt komisijas ieteikto kandidātu uz individuālu sarunu.

Pagājušā gada nogalē iepriekšējais VP priekšnieks ģenerālis Ints Ķuzis pieņēma lēmumu par amata atstāšanu. Ķuzim 10.februāris bija pēdējā darba diena VP priekšnieka amatā. No 11.februāra līdz konkursa beigām par VP priekšnieka pienākumus izpildītāju tika nozīmēts Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Grišins.

Uz augšu
Back