T, 22.03.2023.

Pasažieri bez maskām tiks izsēdināti un neuzņemti sabiedriskajā transportā

Pasažieri bez maskām tiks izsēdināti un neuzņemti sabiedriskajā transportā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 79
Foto: Reuters/ScanPix

No rītdienas, 7. oktobra, kad sabiedriskajā transportā būs obligāti jālieto sejas maskas, Rīgā, pasažierus bez maskām varētu izsēdināt no sabiedriskā transporta, šodien pēc Rīgas sadarbības teritorijas Civilās aizsardzības komisijas sēdes teica Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis (APP).

Masku lietošanu sabiedriskajā transportā kontrolēs Rīgas pašvaldības policija.

Staķis uzsvēra, ka, atšķirībā no pavasara, kad Covid-19 ierobežošanai bija jālieto sejas maskas, tagad masku vietā nedrīkstēs lietot lakatus un šalles.

Viņš atkārtoti aicināja iedzīvotājus lietot sejas maskas, jo tā esot iespēja ierobežot Covid-19 izplatību.

Šodien komisijas sēdē esot izvērtēti pašvaldības krājumi - sejas maskas, dezinfekcijas līdzekļi un speciālie kombinezoni. Staķis uzsvēra, ka krājumi esot pietiekami, taču nākotnē, visticamāk, būšot nepieciešama valdības palīdzība sejas masku iegādei, lai nodrošinātu ar tām cilvēkus, kuri paši maskas nevar iegādāties.

Pašvaldības sociālais dienests arī apzinās cilvēkus, kuriem būs nepieciešams palīdzēt ar masku iegādi un meklēs iespējas kā cilvēkus nodrošināt ar maskām.

Rīgas mērs teica, ka pašvaldība, izmantojot dažādus veidus, informēs cilvēkus, par nepieciešamību obligāti lietot maskas sabiedriskajā transportā. Piemēram, šāda informācija no šodienas tiks rādīta sabiedriskajā transportā informatīvajos ekrānos.

Informācija tiks attēlota uz sabiedriskā transporta durvīm kā arī pieturvietās.

Prasība ir spēkā ne tikai Rīgā, bet visā valstī

Sabiedriskā transporta kontrolieriem, konduktoriem un autobusu vadītājiem būs tiesības izsēdināt vai neielaist transportlīdzeklī pasažierus, kuri nevalkās mutes un deguna aizsegus, otrdien nolēma valdība.

Ministru kabinets (MK) otrdien atbalstīja Satiksmes ministrijas sagatavotos grozījumus MK noteikumos par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas un izmantošanas kārtību.

Grozījumi nosaka, ka pasažieriem ir pienākums ievērot tīrību un kārtību sabiedriskā transportlīdzekļa salonā, kā arī ievērot normatīvos par epidemioloģiskajiem ierobežojumiem noteiktās prasības.

Turklāt noteikts, ka kontrolierim un konduktoram būs tiesības izsēdināt no sabiedriskā transportlīdzekļa pasažieri, kurš neievēro normatīvos par epidemioloģiskajiem ierobežojumiem noteiktās prasības, uzaicinot viņu labprātīgi izkāpt no sabiedriskā transportlīdzekļa nākamajā pieturvietā vai kontroles vietā pilsētas nozīmes maršrutā. Savukārt autobusa vadītājam būs tiesības neuzņemt transportlīdzeklī un no tā izsēdināt pasažierus, kuri neievētos normatīvos par epidemioloģiskajiem ierobežojumiem noteiktās prasības.

Satiksmes ministrijā skaidro, ka noteikumi jau šobrīd paredz, ka bērnu vecumā līdz 15 gadiem kontrolieris drīkst izsēdināt no sabiedriskā transportlīdzekļa tikai tad, ja bērnu nogādā tuvākajā policijas iecirknī. Attiecīgi bērnu vecumā līdz 15 gadiem, ja tas izmantos sabiedriskā transporta pakalpojumus, neievērojot normatīvos par epidemioloģiskajiem ierobežojumiem noteiktās prasības, no sabiedriskā transportlīdzekļa izsēdināt varēs tikai, lai nogādātu tuvākajā policijas iecirknī.

Obligātajai sejas aizsegu valkāšanai noteikti divi izņēmumi

Ņemot vērā, ka maziem bērniem nav iemaņu pareizai sejas maskas lietošanai, kā arī to, ka bērnu vidū Covid-19 izplatībai ir mazāk risku, aizsegu varēs nelietot bērni līdz 13 gadu vecumam

Tāpat arī, ja pasažierim ir acīmredzami kustību traucējumi vai psihiskās veselības traucējumi, kuru rezultātā personai trūkst spēju vai iemaņu mutes un deguna aizsega lietošanai, tā lietošana nav jāpieprasa un personai ir jāļauj uzturēties transporta līdzeklī, skaidro Veselības ministrijā.

Mutes un deguna aizsegu lietošana attiecas arī uz skolu autobusiem, kas tiek pielīdzināti sabiedriskajam transportam.

Šis drošības pasākums patlaban noteikts uz vienu mēnesi - līdz 6.novembrim.

Šāda prasība bija spēkā arī vasaras sākumā, tomēr, novērojot saslimstības ar Covid-19 kritumu, tai bija rekomendējošs raksturs. Tādējādi līdz šim tas bija obligāti, ja persona dodas uz dzīvesvietu, lai tur ievērotu pašizolāciju, vai tai ir augšējo elpceļu infekciju simptomi.

Par sejas maskas nelietošanu sabiedriskajā transportā nākotnē varētu piemērot sodu

Par sejas maskas nelietošanu sabiedriskajā transportā varētu piemērot administratīvo sodu.

Otrdien ministriem diskutējot par to, kādā veidā kontrolēt sejas masku lietošanu sabiedriskajā transportā, veselības ministre Ilze Viņķele (AP) rosināja par šīs prasības neievērošanu paredzēt administratīvo sodu.

"Ir gandrīz droši, ka pusgadu būs jādzīvo Covid-19 ēnā. Par masku nelietošanu sabiedriskajā transportā būtu jāparedz administratīvā atbildība. Tas atvieglotu dzīvi kontrolieriem. Es negribētu būt viņu vietā, lai Covid-19 noliedzējam skaidrotu, kāpēc ir jāvelk sejas maskas," pauda Viņķele.

Tieslietu ministrijas (TM) pārstāve Laila Medina atzina, ka par šo jautājumu tika diskutēts, tomēr eksperti vienojušies sākotnēji ieviest maigākus pasākumus. Vienlaikus viņa atzina, ka gadījumā, ja sabiedrība ignorēs prasību sabiedriskajā transportā lietot sejas maskas vai arī nebūs iespējams kontrolēt šo prasību, tad tiks vērtēts, kādu atbildību paredzēt par šiem pārkāpumiem.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) piekrita veselības ministres priekšlikumam, rosinot laikus sagatavot priekšlikumu par iespējamo administratīvo atbildību, ja cilvēks sabiedriskajā transportā nelieto sejas masku.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais