Vērtējot zāļu reklamēšanas kārtību, Satversmes tiesa vērsīsies pēc skaidrojuma EST

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Ieva Makare/LETA

Skatot lietu par zāļu reklamēšanas kārtības atbilstību valsts pamatlikumam un līgumam par Eiropas Savienības (ES) darbību, Satversmes tiesa (ST) ir nolēmusi vērsties pēc skaidrojuma ES Tiesā (EST).

Iepriekš SIA "Eiroaptieka" lūdza ST atzīt Ministru kabineta (MK) noteikumu "Zāļu reklamēšanas kārtība un kārtība, kādā zāļu ražotājs ir tiesīgs nodot ārstiem bezmaksas zāļu paraugus" 18.12.apakšpunktu par neatbilstošu Satversmes 100. un 105.pantam, kā arī līguma par ES darbību 288.panta trešajai daļai.

MK noteikumi paredz, ka sabiedrībai paredzētajā zāļu reklāmā aizliegts iekļaut informāciju, kas rosina iegādāties zāles, pamatojot zāļu iegādes nepieciešamību ar zāļu cenu, izsludinot īpašu izpārdošanu vai sniedzot paziņojumu, ka zāles tiek pārdotas komplektā ar citām zālēm.

Tikmēr Satversmes 100.pants nosaka, ka ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību un cenzūra ir aizliegta.

Satversmes 105.pants paredz, ka ikvienam ir tiesības uz īpašumu, un īpašumu nedrīkst izmantot pretēji sabiedrības interesēm. Kā arī īpašuma tiesības var ierobežot vienīgi saskaņā ar likumu, un īpašuma piespiedu atsavināšana sabiedrības vajadzībām pieļaujama tikai izņēmuma gadījumos uz atsevišķa likuma pamata pret taisnīgu atlīdzību.

Līgums par ES darbību 288.panta trešā daļa nosaka, ka direktīvas tām dalībvalstīm, kurām tās adresētas, uzliek saistības attiecībā uz sasniedzamo rezultātu, bet ļauj šo valstu iestādēm noteikt to īstenošanas formas un metodes.

ST konstatēja, ka lietā pastāv šaubas par Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas par Kopienas kodeksu, kas attiecas uz cilvēkiem paredzētām zālēm, interpretāciju, konkrēti par to, vai šīs direktīvas normas dod tiesības dalībvalstīm paplašināt direktīvas 90.pantā noteikto aizliegto reklāmas paņēmienu uzskaitījumu un ieviest nacionālajā regulējumā citus ierobežojumus.

Līdz EST skaidrojuma saņemšanas, ST lēma apturēt lietas skatīšanu.

Līguma par Eiropas Savienības darbību 267.panta pirmā daļa noteic, ka EST kompetencē ir sniegt prejudiciālus nolēmumus par līgumu interpretāciju, kā arī Eiropas Savienības iestāžu vai struktūru tiesību aktu spēkā esamību un interpretāciju. Atbilstoši šā panta otrajai un trešajai daļai arī ST ir tiesības, bet atsevišķos gadījumos - pienākums vērsties EST.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu