Pk, 12.08.2022.

Īsi pirms reģionālās reformas stāšanās spēkā mazās pašvaldības izpārdod īpašumus

TVNET/ReTV
Īsi pirms reģionālās reformas stāšanās spēkā mazās pašvaldības izpārdod īpašumus
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 12
Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls Foto: Edijs Pālens/LETA

Līdz brīdim, kad stāsies spēkā pašvaldību reforma, atlikuši astoņi mēneši, un tikmēr mazās pašvaldības, kuras tiks pievienotas lielākām pašvaldībām, masveidā sāk izpārdot savus īpašumus, vēsta ReTV. 

Pašķirstot reģionālos un pašvaldību vietējos laikrakstus, pēdējos mēnešos īpaši pamanāmi dažādi pašvaldību sludinājumi par īpašumu vai to īres tiesību izsolēm.

Atsevišķas pašvaldības šādi atbrīvojas no dzīvokļiem, zemēm, automašīnām un pat meža īpašumiem.

Šādu tendenci novērojusi arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Tās pārstāve ReTV Ziņām norāda – līdzīgu tendenci varēja novērot arī 2009.gada teritoriālās reformas laikā.

Ilze Oša, VARAM valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos: “Pēc reformas atklājās, ka daudzas mantas ir izsolītas un atsavinātas vai arī [uzņemtas] papildu saistības un jaunajam novadam tās turpmāk ir jāuzņemas.”

Viena no šādām mazajām pašvaldībām ir Priekuļi. Šā novada pašvaldības vadītāja Elīna Stapulone (“Latvijas Attīstībai”) ReTV Ziņām atzīst – izsoļu skaits novadā pēdējā laikā tiešām ir palielinājies. Tas tādēļ, ka pašvaldība esot veikusi savu īpašumu inventarizāciju, apzinot, kas ir nepieciešams pašvaldības funkciju nodrošināšanai.

Stapulones skaidrojums par īpašumu straujo izpārdošanu ir šāds: “Manuprāt, šis darbs bija jāveic jau pirms daudziem gadiem, jo, vērtējot īpašumus, tie ir ļoti dažādi. Daži ir nesuši ieguldījumus katru gadu un, ja nekopj, tie nes ne tikai zaudējumus, bet rodas arī vērtības zudums. Mēs esam novads, kuram ir vismazākās kredītsaistības, un tas nozīmē, ka mūsu iegūtos līdzekļus varam ieguldīt attīstībā.”

Nedz Priekuļos, nedz arī Kocēnu novadā neņemas vai nevēlas spriest, cik daudz šādi izdodas papildināt pašvaldību budžetu. Arī Kocēnu novada domes priekšsēdētājs Jānis Olmanis (VL-TB/LNNK) ReTV Ziņām stāsta –

izsoles notiekot, lai sakārtotu saimniecību.

Novadā zem izsoles āmura galvenokārt nonāk dzīvokļi Zilākalnā: “Tā nav pašvaldības funkcija nodarboties ar izīrēšanu, remontiem; mums ir jādod iespēja. Ja tas ir privātīpašums, lai apsaimnieko un uzlabo māju. Ja tas ir personīgais dzīvoklis, tad mājās ienāk kā saimnieks, tad domā par mājas apsaimniekošanu. Ja īrnieks, tad neko nedomā un nemaksā.”

Tikmēr VARAM ReTV Ziņām norāda –

saņemti signāli par vairākiem iespējamiem pārkāpumiem pašvaldībās saistībā ar īpašumiem.

Ministrijā mudina iedzīvotājus, tuvojoties reformas noslēgumam, pievērst daudz lielāku uzmanību pašvaldību darbam, īpašumu apsaimniekošanas kārtībai, kā arī kustamās mantas iegādei. Gadījumā, ja rodas aizdomas par nesaimniecisku darbību, ziņot par to ministrijai, kas par katru gadījumu rosinās izmeklēšanu. Tikmēr avīzēs sludinājumi par pašvaldību īpašumu izpārdošanu, astoņus mēnešus pirms spēkā stāsies reforma, parādās arvien vairāk un biežāk. Plašāk par šo tematu ReTV vēstīs ziņu raidījumos plkst. 19 un 21.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu