KNAB rosina apsūdzēt Ušakovu par aizliegtas videonovērošanas ierīces glabāšanu

TVNET/LETA
KNAB rosina apsūdzēt Ušakovu par aizliegtas videonovērošanas ierīces glabāšanu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 28
Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs
Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs Foto: Ieva Leiniša/LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) par grāmatas izskata aizliegtas videonovērošanas ierīces glabāšanu rosinājis Ģenerālprokuratūrai apsūdzēt bijušo Rīgas mēru, patreizējo Eiropas Parlamenta (EP) deputātu Nilu Ušakovu (S).

KNAB izplatītajā paziņojumā nav minēts personas vārds, taču birojs norāda, ka saskaņā ar krimināllietas materiāliem persona savā darba kabinetā glabājusi stratēģiskās nozīmes ierīci, kas paredzēta sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem, proti, videodokumentēšanai un audioinformācijas ieguvei slēptā veidā.

Šāda veida ierīci fiziskām personām ir aizliegts iegādāties, glabāt un lietot. Ierīce bijusi maskēta kā cits priekšmets, kas vizuāli atgādina albumu vai grāmatu.

"Ikvienai personai, kas nonāk KNAB redzeslokā, jo īpaši kriminālprocesuālo darbību laikā, jārēķinās - ja KNAB saskatīs vairākus noziedzīgus nodarījumus vai pārkāpumus, iestāde rīkosies atbilstoši likumam. Šis lēmums nav izņēmums, jo stratēģiskas nozīmes objektu iegāde un glabāšana fiziskām personām ir ne tikai neatļauta, bet arī mudina uzdot jautājumus par konkrēto personu rīcības motīviem," norādījusi KNAB priekšnieka vietniece izmeklēšanas darbību jautājumos Ineta Cīrule.

Lai arī KNAB tagad Ušakova vārdu nemin, birojs jau pērn aģentūrai LETA atzina, ka, veicot procesuālās darbības kriminālprocesā, KNAB Ušakova darba kabinetā Rīgas domē izņēma ierīci, kas izmantojama sevišķā veidā veicamajiem operatīvās darbības pasākumiem.

Pats Ušakovs sociālajā tīklā "Facebook" iepriekš norādījis, ka izņemtā ierīce bijusi "paštaisīta ierakstoša ierīce", kas atradusies plauktā. "Kā es sapratu no apraksta, runa ir par līmētu albumu, kurā bija iebūvēti kamera un mikrofons," skaidroja Ušakovs. Viņš tika apgalvojis, ka ierīces atrašanās kabinetā viņam radījusi izbrīnu.

Krimināllikums paredz atbildību par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem vai to traucēšanai speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu vai programmatūras aprites aizlieguma pārkāpšanu. Speciālās ierīces pēc savas būtības ir tādas ierīces, kuru tiesiska izmantošana atļauta tikai izmeklēšanas iestādēm un specdienestiem, un šo ierīču aprite fiziskām personām ir aizliegta.

Operatīvās darbības likumā skaidrots, ka operatīvās darbības pasākumi ir, piemēram, personas izsekošana, korespondences kontrole, publiski nepieejamas vietas videonovērošana un sarunu noklausīšanās.

Ušakova videonovērošanas ierīces lietu KNAB sāka 2019.gada 7. oktobrī, izdalot to no "Rīgas satiksmes" transportlīdzekļu iepirkumu lietas.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu