"Stikla Strenči" iekļauta starp pasaules desmit labākajām fotogrāmatām

"Stikla Strenči" FOTO: Publicitātes foto

Mākslinieku grupas ”Orbīta” izdotā grāmata ”Stikla Strenči”  nominēta konkursa “Paris Photo–Aperture Foundation PhotoBook Awards” kategorijā “Gada fotogrāmata 2020”, kā arī fotofestivāla “Rencontres d'Arles” gada balvai kategorijā “Vēsturiskā grāmata 2020”.  Abos konkursos grāmata “Stikla Stenči”/ “Glass Strenci” iekļuvusi finālistu sarakstā starp pasaules desmit labākajām fotogrāmatām.

Fotogrāmata ir tapusi no unikāla laikmeta dokumenta – no Strenču fotodarbnīcas arhīva stikla fotoplatēm, kas glabājas Latvijas Fotogrāfijas muzejā. Grāmatu veido starpkaru perioda attēli, kas parāda Strenču iedzīvotāju kopienas ikdienas un svētku mirkļus. Darbnīcas dibinātāja Dāvja Spundes un viņa radošās darbības turpinātāju – Kraukļu ģimenes pārstāvju – fotouzņēmumi stāsta par nācijas veidošanās laiku un tehnisko progresu, kas provincē strauji mainīja dzīvesveidu. Draudzīgās attiecības kopienā un fotogrāfu neatlaidībā veidoja īpatnēju tuvuma sajūtu un meistaru unikālu rokrakstu, ko tagad augsti novērtē pasaules eksperti fotogrāfijā. Dāvis Spunde ir sacījis, ka fotografē vēsturei un ka ikvienam notikumam jātiek iemūžinātam.

Pasaulē atzītais fotogrāfijas kritiķis Jorgs Kolbergs (Jörg Colberg) žurnālā “Conscientious Photography Magazine” raksta: “Par vienu esmu pilnīgi drošs: ikreiz, kad būšu vīlies fotopasaulē [..], varēšu uzmeklēt šo grāmatu un paraudzīties attēlos, kas man atgādinās, cik burvīga un priecīga spēj būt fotogrāfija. Patiešām – tik lielisku fotogrāmatu nebiju redzējis sen”.

"Stikla Strenči" FOTO: Publicitātes foto

Ikgadējais grāmatu konkurss “Paris Photo–Aperture Foundation PhotoBook Awards” notiks  Parīzē šī gada novembrī. Konkursā ietvertas nominācijas trīs kategorijās – Gada fotogrāmata, Pirmā fotogrāmata un Gada fotokatalogs. Nominētās grāmatas, tostarp “Stikla Strenči,” tiks iekļautas ekspozīcijā,” un no 5. līdz 28. novembrim tiks izstādītas galerijā Parīzē Delpire & Co, savukārt 2021. gadā ceļos uz Ņujorkas galeriju “Aperture“ un citām ievērojamām pasaules galerijām.

Grāmatas "Stikla Strenči" pirmā tirāža ir izpārdota, un šī gada nogalē paredzēts izdot atkārtotu metienu.

Finansējuma vākšana otrajam izdevumam notiks līdz 13. novembrim.

Pie izdevuma “Stikla Strenči” strādājuši redaktors Vladimirs Svetlovs, sastādītāja Anna Volkova, vēsturnieks Kirils Kobrins un dizainers Aleksejs Muraško. Grāmatas izdevējs – biedrība “Orbīta”. 

Uz augšu
Back