"Radio 5" sāk skanēt jauns repa mūzikai veltīts raidījums "REPortāža"

rolands če

FOTO: publicitātes

Sākot ar 23. oktobri, ēterā katru piektdienu no plkst. 21.00 viens no hiphopa subkultūras līderiem Latvijā – reperis un producents rolands če (Rolands Čivčs) – divu stundu garumā klausītājus iepazīstinās ar aktualitātēm latviešu un ārzemju repa mūzikā, kā arī izglītos par šā žanra skanējumu dažādos gadu desmitos.

"Hiphops, precīzāk repmūzikas žanrs, ir gājis tālu ceļu – no protesta kustības un vienīgās karjeras iespējas Amerikas nabadzīgajos rajonos līdz deju grīdām un lielākajām skatuvēm pasaulē. Varētu teikt, ka publikas akcepts ir saņemts, taču kā ir patiesībā – ko reps dod un varbūt arī tieši pretēji – atņem sabiedrībai? Pavisam atklāti par visu žanrā redzēto un pieredzēto, kā arī par aktuālo un nākotnes aprisēm būs dzirdams raidījumā," saka vadītājs rolands če.

Repa mūzika ir viens no populārākajiem žanriem Latvijā un ārzemēs. No straumēšanas servisa Spotify pieejamajiem datiem vairāk nekā puse no divdesmit visvairāk straumētajām dziesmām nedēļā no 16. līdz 22. oktobrim pārstāvēja šo mūzikas žanru. ASV jau 2018. gadā reps, vērtējot pēc pārdoto albumu un straumēto dziesmu daudzuma, bija populārākais mūzikas žanrs, aizņemot vairāk nekā 21% no tirgus (pēc statista.com datiem). Arī 2020. gada pirmajā pusē astoņi no desmit Billboard visvairāk klausītajiem māksliniekiem bija reperi (Nielsen Music).

"Reps ir jaunais rokenrols. Mūsdienu repa mākslinieki liek faniem sajūsmā kliegt un dominē mūzikas topos visā pasaulē. Man prieks, ka varam Latvijas Radio 5 ēterā startēt jaunu repa mūzikai veltītu raidījumu, kuru vadīs nu jau ikoniskais reperis un producents rolands če," par žanru saka Pieci.lv mūzikas redaktors Mārtiņš Makrekcis.

rolands če ir panākumiem bagāts repmūzikas izpildītājs, kurš izdevis četrus albumus un par pēdējo no tiem "Siera plate 2" saņēmis nomināciju aizvadītā gada balvā "Zelta mikrofons".

Nosaukums “REPortāža” aizgūts no pāragri aizgājušā mūziķa Rolexus (Rolanda Frīdenberga) dziesmas “reportāža”, kā arī atbilst raidījuma būtībai – ziņot par aktuālo konkrētajā žanrā. Rolexus no 2002. gada darbojies Kurzemes reperu apvienībā DNS, savu debijas albumu "Mugursomas stāsti" izdeva 2007. gadā. Viņš bija daļa no apvienības "Runu zāle", kurā darbojās arī tādi reperi kā bū-š, Reinšteins, wiesturz, Georgs un Kaņepe.

Par pirmā raidījuma tēmu vadītājs rolands če izsakās mīklaini, bet intriģējoši: "Palūkosim, kas notika dienā, kad šis citplanētietis vārdā reps nolaidās uz mūsu planētas. Palūkosim, ko labu tas darīja, kad uz planētas parādījāmies mēs paši. Pirmais raidījums par repa pirmo dienu un varbūt arī dažām pēc tās."

Uz augšu
Back