Latvijas iedzīvotājus aicina pilnveidot medijpratību

FOTO: Shutterstock

No 24.oktobra līdz 31.oktobrim norisināsies Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļa, kas šogad veltīta dezinfodēmijas novēršanai un kuru dažādās tematiskās aktivitātēs izcels arī Latvijā, informēja UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) komunikācijas konsultante Kitija Balcare.

UNESCO LNK Komunikāciju un informācijas sektora vadītāja Beāte Lielmane skaidroja, ka UNESCO dezinformācijas apzīmēšanai radījis terminu "dezinfodēmija", savienojot vārdus "dezinformācija" un "pandēmija".

Viņasprāt, īpaši aktuāls dezinformācijas novēršanas jautājums ir Covid-19 pandēmijas laikā, jo neskaidrība par cilvēku drošībai svarīgām personīgajām un politiskajām izvēlēm ir dzīvībai bīstama.

Lielmane norādījusi, ka šoruden medijpratības nedēļa pievēršas tam, kā mazināt dezinformācijas riskus, ko veicina mūsdienu komunikācijas, tehnoloģiju un informācijas vide, un kā uzlabot ikviena medijpratību un informācijpratību.

Galvenais tematiskās nedēļas notikums esot Pasaules medijpratības un informācijpratības konference, kura šogad, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju pasaulē, notiks tiešsaistē. Plānots, ka konferencē notiekošajiem semināriem un diskusijām varēs pievienoties ikviens, reģistrējoties īpaši izveidotā platformā "www.gmil2020.com".

Tāpat ikviens medijpratības un infomācijpratības veicinātājs savā kopienā vai reģionā ir aicināts rīkot nedēļas tēmai veltītas aktivitātes klātienē vai tiešsaistē, piesakot tās arī starptautiskajā notikumu kalendārā - "

Vienlaikus Balcare informēja, ka Kultūras ministrija sadarbībā ar pētījumu uzņēmumu "Latvijas Fakti" veic pētījumu par Latvijas iedzīvotāju medijpratību 2020.gadā. Pētījuma mērķis esot noskaidrot Latvijas iedzīvotāju medijpratību, analizējot respondentu atbildes uz jautājumu blokiem, tostarp par iedzīvotāju mediju patēriņu, uzticēšanos mediju sniegtajai informācijai, informācijas izvērtēšanu, viedokli par mediju ietekmi uz sabiedrību, gatavību maksāt par saturu interneta medijā, par iedzīvotāju mediju izmantošanas paradumiem un par to, vai Covid-19 pandēmijas laikā ir mainījies mediju lietošanas patēriņš.

Paredzēts, ka pētījums noslēgsies 30.novembrī un rezultāti būs pieejami Kultūras ministrijas mājas lapā.

Atzīmējot šo nedēļu, Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultāte studiju kursā "Žurnālistika dezinformācijas laikmetā" komunikācijas zinātnes studentiem rīkos tiešsaistes nodarbības. Tās vadīs jomas profesionāļi - Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes locekle Vita Dreijere un žurnālists, mediju pētnieks Raivis Vilūns, padziļināti pievēršoties jautājumam par žurnālistikas kvalitāti un tās izaicinājumiem mūsdienās.

Savukārt Madonas novada bibliotēkā līdz 21.novembrim ikviens aicināts aplūkot ceļojošo izstādi "Fake?Fact Info Lab", kas ir ir daļa no rīkkopas skolotājiem "Fake ? Fact". Balcare atzīmēja, ka to izstrādājis Zviedru institūts jauniešu avotkritikas prasmju uzlabošanai un dažādu informācijas kanālu izmantošanai.

Rīkkopā, ko veido ceļojošā izstāde un mācību materiāls skolotājiem, tiek aplūkoti dažādi naratīva veidošanas paņēmieni, un kā tajos atpazīt manipulāciju, kas radīta, lai slēptu nepatiesu un maldinošu informāciju.

UNESCO LNK pārstāve norādīja, ka Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļu kopš 2012.gada rīko UNESCO sadarbībā ar Pasaules Aliansi sadarbībai medijpratības un informācijpratības jomā, Apvienoto Nāciju Organizācijas Civilizāciju Aliansi un Medijpratības un informācijpratības un starpkultūru dialoga universitāšu tīklu.

Novērtējot iniciatīvas veiksmi, UNESCO 2019.gada rudenī oficiāli pieņēma rezolūciju, ka ik gadu no 24.oktobra līdz 31.oktobrim notiks Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļa.

Uz augšu
Back