Jēkabpils mērs: Covid-19 izplatība pilsētā sāk kļūt nekontrolējama

Bijušais Jēkabpils domes priekšsēdētājs Aivars Kraps FOTO: Edijs Pālens/LETA

Covid-19 izplatība Jēkabpilī sāk kļūt nekontrolējama, tāpēc nolemts ieviest jaunus ierobežojumus un veikt plašu iedzīvotāju testēšanu, šodien preses konferencē pastāstīja Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Kraps (GKML).

Kraps atzīmēja, ka slimības uzliesmojums ir saistāms ar Ābeļu pamatskolu kaimiņu Jēkabpils novadā, kur gan strādā, gan mācās pilsētas iedzīvotāji. Situācija īpaši pasliktinājusies pēdējo divu nedēļu laikā, un pašlaik kopumā Jēkabpils pilsētā un apkārtējos novados ir atklātas 70 ar Covid-19 inficētas personas, 47 no tām - tieši pilsētā.

Covid-19 izplatīšanās process sāk kļūt nekontrolējams, atzina Kraps, atzīmējot, ka saslimšanas gadījumi konstatēti gan skolās, gan slimnīcā un citur.

Slimnīcā no kāda pacienta inficējušies vairāki mediķi, taču slimības izplatības ķēde izsekota un visi iesaistītie nosūtīti karantīnā.

10

Slimnīca pārkārtojusi darbu un pašlaik turpina pacientu aprūpi. Covid-19 gadījums konstatēts arī kādā pašdarbības kolektīvā, taču par laimi tas neesot izvērsies plašumā.

Šādos apstākļos pašvaldība ar Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC) apspriedusi iespējamos rīcības modeļus un nolemts noteikt atsevišķus ierobežojušus pasākumus un veikt plašu iedzīvotāju testēšanu.

Domes izpilddirektors Guntars Gogulis pastāstīja, ka plašākas testēšanas mērķis ir atklāt tos inficētos, kuriem it kā nav simptomu, bet kuri var aplipināt ar slimību citus. Attiecīgi mērķis ir "izskaitļot" šos cilvēkus un uz desmit dienām izolēt, lai mēģinātu apturēt slimības izplatības vilni.

Pēc SPKC ieteikumiem plaši tiks testētas trīs cilvēku grupas - skolēni un skolotāji, sociālie darbinieki un policisti. Atsaucoties uz SPKC teikto, Kraps atzīmēja, ka pie īpašas riska grupas tiek pieskaitīts arī tuvējais pansionāts "Jaunāmuiža".

Pirmdien un otrdien šīs iedzīvotāju grupas nodos siekalu testus, kuru rezultātus pašvaldība cer sagaidīt trešdien.

10

Kā atzīmēja Kraps, ir skaidrs, ka testu veikšana palielinās saslimšanas ar Covid-19 statistiku pilsētā, taču tā ir jāveic, lai pēc iegūtajiem datiem varētu pieņemt izsvērtākus lēmumus par turpmāko rīcību.

Pirmdien skolēnu mācības atsāks pēc valsts apstiprinātā plāna - jaunāko klašu skolēni ieradīsies klātienē, bet vecāko - mācīsies attālināti. Visās mācību iestādēs, tostarp sporta un mākslas skolās, tiks veikti Covid-19 siekalu testi, bet pēc tam lemts par tālāko rīcību. Bērnudārzos testēšana veikta netikšot, jo tur situācija esot stabila.

Paralēli ir noteikti arī jauni ierobežojumi, proti, pilsētā nolemts atcelt publiskos pasākumus, ledus hallē nenotiks nekādas nodarbības, bet pilsētas profesionālā sporta komandas aicinātas tuvākās pāris nedēļas spēles aizvadīt ārpus pilsētas. Pašvaldības darbs maksimāli notiks attālināti, informēja Kraps.

Pašvaldības pārstāvji atzīmēja, ka Covid-19 visai straujā izplatība pilsētā lielā mērā saistīta ar to, ka daudzi cilvēki ir bijuši pašpārliecināti un domājuši, ka viņus jau saslimšana neskars. Tomēr tagad daudzi ir saslimuši un pauž izbrīnu, "kā tad tā". Pašvaldības vadība mudināja cilvēkus būt atbildīgiem un ievērot epidemiologu ieteikumus gan par paaugstinātas higiēnas ievērošanu, gan par distancēšanos, tostarp izvairoties no publisku pasākumu apmeklēšanas.

Uz augšu
Back