Asociācija: Grozījumi likumā par sociālajām iemaksām diskriminēs mazāk nodrošinātos iedzīvotājus (1)

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Nauda. Ilustratīvs attēls
Nauda. Ilustratīvs attēls Foto: Pexels

Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kuri paredz ieviest minimālās obligātās sociālās iemaksas, diskriminēs mazāk nodrošinātos iedzīvotājus, šādu viedokli pauda Latvijas Profesionālās uzkopšanas un apsaimniekošanas asociācijas valdes priekšsēdētāja Zane Skudrīte.

Viņa skaidroja, ka Covid-19 krīzes skartie uzņēmumi patlaban cenšas saglabāt darbiniekus, nodrošināt tiem vismaz minimālus ienākumus. Viena no galvenajām atbalsta formām ir nepilna laika darbs. "Jaunais likumprojekts ir tiešs trieciens sociāli atbildīgākajiem uzņēmumiem un to darbiniekiem. Tas notiek brīdī, kad Latvija pārdzīvo vienu no valsts vēsturē lielākajiem ekonomiskajiem satricinājumiem," skaidroja asociācijas pārstāve.

Viņa norādīja, ka uzkopšanas nozare ir viena no daudzajām, kas sniedz darba iespējas tiem, kuri dažādu apstākļu dēļ var strādāt tikai nepilnu darba laiku. Nozīmīgai daļai uzkopšanas nozarē strādājošo - aptuveni 30 000 cilvēku - tā ir vienīgā nodarbinātības iespēja.

Asociācijas vadītāja uzsvēra, ka piedāvātie likuma grozījumi izraisīs situāciju, kurā daļa darbspējīgo iedzīvotāju radīs darba devējiem ievērojamus zaudējumus. Tādējādi tiek veidots pamats to cilvēku diskriminācijai darba tirgū, kas ir mazāk nodrošināti, strādā zemāk atalgotus darbus un nevar strādāt pilnu darba laiku. Piemēram, minimālo sociālo nodokli valdība plāno iekasēt arī par trešās grupas invalīdiem ar vispārējo darbspēju zaudējumu 25-59%.

"Asociācijas ieskatā mērķis paaugstināt iedzīvotāju sociālo aizsardzību ir apsveicams, turpretī piedāvātajam likumprojektam būs pretējs efekts. Situācija, kad sākot ar pirmo likumīgi nostrādāto stundu tiks piemērots vismaz 170,45 eiro sociālais nodoklis, ir absurda," viņa atzina.

Jau ziņots, ka no nākamā gada 1.janvāra obligātās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) likme plānota 34,09%. Līdz ar grozījumiem likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas ietverti 2021.gada valsts budžeta paketē, no šī paša datuma, bet, ievērojot pārejas periodu līdz 2021.gada 30.jūnijam, mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs būs sociāli apdrošināms kā pašnodarbinātais, bet mikrouzņēmuma darbinieki - kā darba ņēmēji vispārējā gadījumā.

Likumprojektā ir paredzēts, ka no 2021.gada 1.jūlija obligāto iemaksu likme pensiju apdrošināšanai, ko veic pašnodarbinātie, būs 10%. Savukārt 2022.gadā pašnodarbinātajiem, kuru ienākums mēnesī nesasniedz minimālo algu, būs jāveic obligātās iemaksas 10% pensiju apdrošināšanai no minimālās algas.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu