Skulptūru mežs. Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumi

"Skulptūru mežs. Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumi"

FOTO: LNMM

Muzeju krātuvē no ceturtdienas, 29. oktobra Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) atklās jaunu pastāvīgo ekspozīciju "Skulptūru mežs. Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumi", informē LNMM Preses centra vadītāja Natālija Sujunšalijeva.

Sujunšalijeva norādīja, ka pēc desmit gadu pārtraukuma apmeklētāji atkal varēs redzēt pasaulslavenu tēlniecības darbu kopijas no LNMM Ārzemju mākslas departamenta kolekcijas. Jaunā ekspozīcija iepazīstinās ar Senās Grieķijas un Senās Romas, kā arī renesanses tēlniecības meistardarbu ģipša kopijām mūsdienīgā formātā. Ekspozīcijas dizaina autors ir tēlnieks Gļebs Panteļejevs.

Vairāk nekā simts gadu senie slaveno tēlnieku darbu nolējumi - sengrieķu tēlnieku Mīrona "Diskobols", Prāksitēla "Hermejs ar mazo Dionīsu", "Džustiniani Atēna", itāļu gleznotāja un tēlnieka Andreas del Verrokjo "Dāvids ar Goliāta galvu", itāļu mākslinieka Mikelandželo "Mozus" ir tikai daļa no antīkās mākslas un renesanses laikmeta tēlniecības kolekcijas, kas glabājas LNMM Ārzemju mākslas departamentā, skaidroja Sujunšalijeva.

Nolējumu kolekcijas pamats ir mākslas vēsturnieka Vilhelma Neimaņa 20.gadsimta sākuma skulptūru pasūtījumi Rīgas pilsētas mākslas muzeja Kolonnu zālei. 20.gadsimta 50.gados ekspozīcija tika pārcelta uz Rīgas pili un apvienota ar Latvijas Universitātes Mākslas kabineta un Kurzemes Provinces muzeja kolekcijām. Līdz 2010.gadam skulptūras eksponētas Rīgas pilī, kādreizējā Ārzemju mākslas muzejā. Pēc Rīgas pils ugunsgrēka 2013. gadā tēlniecības darbu nolējumi atradās pagaidu telpās un ilgu laiku nebija pieejami publiskai apskatei, pauda Sujunšalijeva.

Muzeju krātuvi, kur vienuviet glabājas četru muzeju - LNMM, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja, Latvijas Kultūras akadēmijas Rīgas Kino muzeja - vērtības, atklāja 2019.gada decembrī, un pakāpeniski muzeju priekšmeti tika pārvietoti uz jaunajām mājām Pulka ielā. LNMM Ārzemju mākslas departamenta Tēlniecības kolekcijas pārvešana noslēdzās šī gada martā ar Mikelandželo "Mozus" skulptūras ģipša nolējuma svinīgo pārvešanu.

Skolu, augstskolu, mākslas, kultūras un zīmēšanas pasniedzējiem un viņu audzēkņiem tiks piedāvāta izglītojoša programma un vieta radošām nodarbībām. 

Uz augšu
Back