Pk, 2.12.2022.

Ušakova advokāts lūdz ģenerālprokuroram saukt pie atbildības KNAB darbiniekus

TVNET/LETA
Ušakova advokāts lūdz ģenerālprokuroram saukt pie atbildības KNAB darbiniekus
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 25
Foto: Ieva Makare/LETA

Aizdomās turētā Eiropas Parlamenta (EP) deputāta Nila Ušakova (S) advokāts lūdzis ģenerālprokuroram Jurim Stukānam saukt pie atbildības Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbiniekus par dienesta pilnvaru pārsniegšanu vai dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Advokāts Viktors Tihonovs lūdzis atcelt prokurora lēmumu un atsaukt Ģenerālprokuratūras lūgumu EP par Ušakova izdošanu kriminālvajāšanai un atcelt lēmumu par par grāmatas izskata aizliegtas videonovērošanas ierīces glabāšanu . Tāpat lūgts atcelt lēmumu par Ušakova atzīšanu par aizdomās turēto, kā arī izbeigt pret Ušakovu sākto kriminālprocesu. Vienlaikus lūgts atzīt Ušakovu par cietušo, aģentūru LETA informēja Tihonovs.

Tāpat lūgts ierosināt kriminālprocesu un saukt KNAB amatpersonas pie atbildības par amatpersonām piešķirto dienesta tiesību un pilnvaru pārsniegšanu ievērojamā apmērā vai dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Pēc zvērinātā Tihonova domām, procesā par Ušakova "noklausīšanās ierīci" ir acīmredzami pieļauti būtiski procesuāli pārkāpumi, apzināti nav ievērotas starptautiskās normas un, iespējams, arī pieļauti likuma pārkāpumi no procesa virzītāja puses. 

Ušakovs tiek vainots par albuma vai grāmatas atrašanu viņa darba kabinetā, kurā esot bijusi ievietota ierīce videodokumentēšanai un audioinformācijas ieguvei. 

"Ušakovs ne to iekārtu izgatavoja, ne arī lietoja. Viņam nevar būt arī atbildība par glabāšanu, jo viņš nezināja, kas ir albums un kāda ir tā nozīme. Ar jebkuru mobilo telefonu vai portatīvo datoru var veikt videodokumentēšanu un arī audioinformācijas ieguvi. Turklāt Ušakovs pats bija lūdzis atzīt sevi par cietušo saistībā ar iespējamo viņa novērošanu. Atbilde uz šo lūgumu tā arī nav saņemta," norāda Tihonovs.

Albumu KNAB atzina par stratēģiskas nozīmes preci, bet Stratēģisku preču aprites likumā norādīto objekta apriti un likumības ievērošanu realizē Valsts drošības dienests. Savukārt KNAB atbilstoši KNAB likumam ir tiesības veikt izmeklēšanu un operatīvo darbību, tikai lai atklātu noziedzīgos nodarījumus valsts institūciju dienestā, ja tie ir saistīti ar korupciju.

Tādējādi KNAB nebija pilnvarojuma un līdz ar to tiesību izmeklēt šo kriminālprocesu, kā arī nodot to prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai, uzskata Tihonovs.

"Tāpat jāpasvītro nelikumīga Eiropas parlamenta deputāta imunitātes ignorance. Tā apdraud ne vien deputāta politisko darbību, bet arī pašas Eiropas demokrātisko iekārtu. Ušakovs jau kopš oficiālo vēlēšanas rezultātu izziņošanas Latvijā 2019.gada 26.maijā bija Eiropas Parlamenta deputāts, proti, pirms viņam tika piemērots statuss kriminālprocesā, un ar šo brīdi viņam iestājās kriminālprocesuālā imunitāte. Tādēļ aizdomās turētās personas statusa piemērošana arī šī apsvēruma dēļ nav tiesiska," norāda advokāts.

Jau ziņots, ka Latvijas prokuratūra nosūtījusi lūgumu EP prezidentam izskatīt jautājumu par imunitātes atcelšanu EP deputātam Ušakovam kriminālvajāšanas sākšanai.

Nesen KNAB par grāmatas izskata aizliegtas videonovērošanas ierīces glabāšanu rosinājis Ģenerālprokuratūrai apsūdzēt bijušo Rīgas mēru, pašreizējo EP deputātu Ušakovu.

KNAB izplatītajā paziņojumā nav minēts personas vārds, taču birojs norāda, ka saskaņā ar krimināllietas materiāliem persona savā darba kabinetā glabājusi stratēģiskās nozīmes ierīci, kas paredzēta sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem, proti, videodokumentēšanai un audioinformācijas ieguvei slēptā veidā.

Šāda veida ierīci fiziskām personām ir aizliegts iegādāties, glabāt un lietot. Ierīce bijusi maskēta kā cits priekšmets, kas vizuāli atgādina albumu vai grāmatu.

2019.gada janvārī, veicot procesuālās darbības kriminālprocesā, KNAB Ušakova darba kabinetā Rīgas domē izņēma ierīci, kas izmantojama sevišķā veidā veicamajiem operatīvās darbības pasākumiem. KNAB veica kratīšanu arī Ušakova dzīvesvietā.

Pats Ušakovs sociālajā tīklā "Facebook" iepriekš norādījis, ka izņemtā ierīce bijusi "paštaisīta ierakstoša ierīce", kas atradusies plauktā. "Kā es sapratu no apraksta, runa ir par līmētu albumu, kurā bija iebūvēti kamera un mikrofons," skaidroja Ušakovs. Viņš tika apgalvojis, ka ierīces atrašanās kabinetā viņam radījusi izbrīnu.

Krimināllikums paredz atbildību par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem vai to traucēšanai speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu vai programmatūras aprites aizlieguma pārkāpšanu. Speciālās ierīces pēc savas būtības ir tādas ierīces, kuru tiesiska izmantošana atļauta tikai izmeklēšanas iestādēm un specdienestiem, un šo ierīču aprite fiziskām personām ir aizliegta.

Operatīvās darbības likumā skaidrots, ka operatīvās darbības pasākumi ir, piemēram, personas izsekošana, korespondences kontrole, publiski nepieejamas vietas videonovērošana un sarunu noklausīšanās.

Ušakova videonovērošanas ierīces lietu KNAB sāka 2019.gada 7.oktobrī, izdalot to no "Rīgas satiksmes" transportlīdzekļu iepirkumu lietas.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu