Atkārtoti sasniegta negatīva elektroenerģijas cena biržā

LETA
Atkārtoti sasniegta negatīva elektroenerģijas cena biržā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Šorīt no plkst.2 līdz plkst.6 rītā "Nord Pool" biržā Latvijas cenu zonā elektroenerģijas cena bija negatīva, informēja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pārstāve Baiba Jakobsone.

Tā rekordzemu līmeni mīnuss 1,73 eiro par megavatstundu (MWh) sasniedza no plkst.4 līdz plkst.5 rītā. Negatīva cena Latvijā šogad ir vērojama jau otrreiz, kas šoreiz saglabājusies četru stundu garumā.

Cena sākotnēji naktī bija mīnuss 0,04 eiro par MWh, kas pakāpeniski samazinājās, sasniedzot tās zemāko atzīmi plkst.5. Savukārt jau plkst.6 rītā cena bija mīnuss 1,36 eiro par MWh, kas dienas laikā pakāpeniski pieaugs. Tā augstāko atzīmi - 56,44 eiro par MWh sasniegs no plkst.18 līdz 19. Savukārt jau pēc plkst.19 situācija mainīsies, un cena samazināsies, kas plkst.22 būs jau 4,97 eiro par MWh.

SPRK Tirgus uzraudzības nodaļas vadītājs Jānis Negribs stāsta, ka šī ir laba ziņa lietotājiem, kuri ir izvēlējušies biržas cenas līgumu. Maksa par patērēto elektroenerģiju noteiktajās stundās tiks kompensēta, tādējādi samazinot elektroenerģijas rēķina izmaksas. Kaut arī cena dienas laikā pieaug, tā joprojām būs atbilstoša SPRK otrā ceturkšņa aprēķinātajai vidējai svērtajai cenai mājsaimniecību vidū - 56,36 eiro par MWh.

"Līdz ar to nav pamata bažām par rēķina pieaugumu, turklāt arī, tāpēc ka cena ir īslaicīga - noteiktā stundā," skaidro Negribs.

Negatīvu cenu ietekmējuši vēja stacijām labvēlīgie laikapstākļi Zviedrijā, kur būtiski pieaugusi vēja enerģijas ražošanas prognoze. Starpvalstu pārvades jaudas ir pietiekamas, lai situācija labvēlīgi iespaidotu arī Latvijas tirgu.

"Redzam, ka šīs cenu svārstības atspoguļo Eiropas Savienības zaļā kursa tendences, ražošanā plaši ienākot atjaunojamiem resursiem, kuru izstrāde ir ļoti atkarīga no laikapstākļiem," norāda SPRK pārstāvis.

Šī gada pirmajos desmit mēnešos elektroenerģijas vidējā cena biržā bija 32,26 eiro par MWh, kas salīdzinājumā ar 2019.gada attiecīgo periodu (47,12 eiro par MWh) ir par 32% zemāka. Turklāt SPRK tirgus dati apstiprina, ka interese par biržas cenas līgumiem ir pieaugusi, tostarp arī mājsaimniecību vidū, kas veido jau 12,5%.

SPRK atgādina, ka mainīgas cenas līgumos cena mainās atbilstoši cenas izmaiņām biržā. Izvēloties mainīgo elektroenerģijas cenu, lietotājam ir jābūt gatavam uzņemties cenas svārstības riskus, ko ietekmē notikumi tirgū. Tomēr vienlaikus ir iespēja ietaupīt, gadījumos, ja biržas cena samazinās vai tiek mainīti patēriņa ieradumi, piemēram, patērējot elektroenerģiju vairāk nakts stundās un brīvdienās, kad elektroenerģijas cena biržā visbiežāk ir lētāka.

Savukārt fiksētas cenas līguma gadījumā elektroenerģijas cena ir nemainīga uz noteiktu periodu. Līdz ar to tās izvēle nodrošina prognozējamas izmaksas par elektroenerģiju. Fiksētu cenu parasti izvēlas lietotāji, kuri nevēlas uzņemties cenu svārstību risku. Fiksēta cena pasargā gadījumos, kad cena biržā pieaug, bet vienlaicīgi nedod iespēju ietaupīt, ja biržā cena samazinās, tajā skaitā nakts stundās un brīvdienās.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu