Minskā vardarbīgi izdzenā protestētājus; raidīti brīdinājuma šāvieni gaisā

TVNET/LETA/AFP
Minskā vardarbīgi izdzenā protestētājus; raidīti brīdinājuma šāvieni gaisā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: AFP/AP/Scanpix

Svētdien Baltkrievijā tika aizvadīta kārtējā vardarbīgu represiju diena. Milicija aizturējusi vairāk nekā 300 cilvēkus, to vidū arī žurnālistus. Miliči raidīja brīdinājuma šāvienus gaisā, ziņo mediji.

Galvaspilsētas ielās svētdien izgāja aptuveni 10 000 cilvēku, lai protestētu pret Baltkrievijas autoritārā prezidenta Aleksandra Lukašenko režīmu un pieprasītu viņa atkāpšanos.

Protestētāji Minskā devās gājienā no pilsētas centra uz padomju represiju upuru piemiņas vietu Karapatu mežā pie galvaspilsētas. Taču drošības spēki protestētājus pa ceļam izklīdināja.

Ziņu aģentūras AFP žurnālists ziņoja, ka netālu no piemiņas vietas bijis dzirdams šāvienu troksnis un notikušas protestētāju un drošības spēku sadursmes.

Varasiestādes apstiprinājušas, ka Minskā miliči raidījuši gaisā brīdinājuma šāvienus, lai izklīdinātu protestētājus.

Kādus tieši ieročus miliči izmantojuši, nav zināms.

Sociālajos medijos publiskotajos video redzams, ka galvaspilsētā izvietoti armijas visurgājēji ar automātiskajiem ieročiem uz jumta.

Baltkrievijas opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska, kas pašreiz atrodas Lietuvā, vēršoties pie protestētājiem sacīja: "Mēs neaizmirsām mūsu pagātni, un mēs neaizmirsīsim to, kas notiek tagad".

Baltkrievijā kopš 9.augusta turpinās protesti pret prezidenta vēlēšanu viltošanu. Protestu gaitā aizturēti vairāk nekā 13 000 cilvēku, bet vairāki simti ievainoti. Lielākās protesta akcijas notiek svētdienās.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās 9.augustā līdzšinējais valsts galva Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Tihanovska - 10,1%, taču opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība un citas rietumvalstis.

Taču situācija Baltkrievijā, kā izskatās, nonākusi strupceļā. Maskavas atbalstītais Lukašenko atsakās atkāpties, un opozīcija nespēj piespiest viņu atteikties no varas.

Lukašenko piektdien brīdināja opozīciju, ka gūstekņi netiks ņemti.

Līderis savos izteikumos kļuvis skarbāks pēc tam, kad Tihanovska viņam izvirzīja ultimātu - paziņot par aiziešanu no prezidenta amata līdz 25.oktobrim vai rēķināties ar plašiem streikiem.

Lukašenko ultimātu ignorējis, ir arī veicis pārbīdes drošības struktūrās, bet par atkāpšanos no amata sacīja - "tikai tavos sapņos".

Kopš šodienas uz laiku slēgtas arī robežas ārvalstniekiem un bezvalstniekiem.

Tikmēr streiki, kas tika sākti pirmdien, nav bijuši tik plaši, cik opozīcija cerēja, un Baltkrievijas amatpersonas apgalvo, ka ekonomika darbojas normāli.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu