Vajadzēs daudz popkorna: pasaule reaģē uz ASV prezidenta vēlēšanām

FOTO: EPA/Scanpix

ASV prezidenta vēlēšanas vienmēr rada milzīgu interesi visā pasaulē, jo šo vēlēšanu uzvarētājam ir paredzēta vadoša loma uz pasaules skatuves. Lielbritānijas raidsabiedrība BBC apkopojusi pasaules reakciju uz ASV prezidenta vēlēšanām, kuru uzvarētājs joprojām nav zināms. 

ASV iedzīvotāju izvēlē reizi četros gados var mainīt ASV ārpolitiku un tās pieeju gan sabiedrotajiem, gan oponentiem. Tāpēc nav nekāds pārsteigums, ka saspringtajai cīņai ASV prezidenta vēlēšanās rūpīgi tiek sekots līdzi visā pasaulē. 

Ķīna 

Divu pasaules lielvaru - Ķīnas un ASV - savstarpējās attiecības šobrīd piedzīvo sliktāko posmu pēdējo gadu desmitu laikā. 

Pirms vēlēšanām abi kandidāti solījās ieņemt stingru pozīciju attiecībās ar Pekinu. 

Tāpēc nav liels pārsteigums, ka Ķīnas valsts mediji ASV vēlēšanas raksturojuši kā “šķeļošas, saspringtas un haotiskas”, ko aizēnoja “nemieri, ķengāšanās un naudas politika”. 

Ķīnas aģentūra “Siņhua” norāda, ka, turpinoties neskaidrībai ar vēlēšanu uzvarētajiem un iespējamajiem tiesu darbiem, pastāv haosa un pat sociālo nemieru sākšanās iespējamība. 

Bažas par vardarbības sākumu ASV pauž arī Ķīnas valsts televīzijas kanāls CCTV. 

Tikmēr Ķīnas valdība ASV vēlēšanas pagaidām nav komentējusi.

Krievija 

“Mēs turpinām sekot tam vājprātam,” vēlēšanu atspoguļošanu Krievijā raksturo Krievijas valsts televīzijas kanāls “Rossija 24”. 

Arī Krievijas mediji norāda uz nemieru izcelšanās risku pēc vēlēšanām. 

Krievijas valdība vēlēšanas ASV pagaidām nav komentējusi, tikmēr vairāki Kremlim pietuvināti politologi izteikušies, ka pēc vēlēšanām gaidāmi plaši tiesu darbi, tomēr, neatkarīgi no tā, kurš vēlēšanās uzvarēs, aptuveni puse amerikāņu varētu neuzticēties jaunievēlētajam prezidentam. 

“Vajadzēs daudz popkorna,” situācijas attīstībai ASV gatavojas sekot prokremliskais Krievijas politologs Vjačeslavs Ņikonovs.

Eiropa 

Vācijas aizsardzības ministre Annegrēta Krampa-Karenbeuere brīdinājusi, ka ASV saskaras ar “ļoti eksplozīvu situāciju”. 

Viņa uzsver, ka Trampa nepamatotie paziņojumi par krāpšanām vēlēšanās un solījumi rezultātus apstrīdēt tiesā var ASV izraisīt konstitucionālo krīzi. 

“Tam mūs vajadzētu ļoti satraukt,” norāda ministre.

Tikmēr Francijas finanšu ministrs Bruno Lemērs izteicies, ka tam, kas uzvarēs vēlēšanās, neesot lielas nozīmes. 

“Būsim godīgi, ASV jau vairākus gadus nav tas draudzīgākais Eiropas partneris. Vienalga, kurš - Džo Baidens vai Donalds Tramps - kļūs par nākamo prezidentu, tas nemaina stratēģisko faktu, ka Amerika ir attālinājusies no Eiropas,” norāda Lemērs. 

Savukārt Lielbritānijas ārlietu ministrs Dominiks Rābs aicinājis saglabāt piesardzību un sagaidīt oficiālos rezultātus. 

“Pastāv būtiska neskaidrība.  [Cīņa] izrādījusies daudz sīvāka, nekā daudzi prognozēja,” pavēstīja Rābs. 

Tikmēr Slovēnijas premjerministrs Janezs Janša jau trešdien pasteidzās apsveikt Donaldu Trampu ar uzvaru, neskatoties uz to, ka uzvarētājs joprojām nav zināms. 

Irāna 

Irānas valsts kontrolētie mediji par ASV vēlēšanām lielākoties ziņo gaidāmo nemieru kontekstā. 

“Press TV” komentētāji vairākas reizes runājuši par “pilsoņu kara draudiem”, apgalvojot, ka situācija vērotājiem no malas šobrīd izskatoties “ļoti bailīgi”. 

To, ka ASV vēlēšanas noritējušas “nemieru ēnā” , apgalvo arī Irānas televīzijas kanāls IRINN.  

Foto: Spriedze, smaidi, asaras: pasaule gaida ASV prezidenta vēlēšanu rezultātus

Uz augšu
Back