FKTK piespriež 473 076 eiro sodu "Reģionālajai investīciju bankai"

AS "Reģionālā investīciju banka". FOTO: Edijs Pālens/LETA

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome nolēmusi sodīt AS "Reģionālā investīciju banka" 473 076 eiro apmērā par FKTK pārbaudē konstatētu nepietiekamu līdzekļu izcelsmes noskaidrošanu liela apjoma skaidras naudas darījumos, ko veikuši augsta riska bankas klienti no paaugstināta riska jurisdikcijas, informēja FKTK.

Tādējādi "Reģionālā investīciju banka" nenodrošināja atbilstošu risku pārvaldību un tika pakļauta nesamērīgam reputācijas riskam.

FKTK 2019.gadā "Reģionālajā investīciju bankā" veica klātienes pārbaudi, kuras laikā konstatēja, ka banka atsevišķos gadījumos nav izpildījusi normatīvajos aktos noteikto pienākumu pārliecināties par finanšu līdzekļu izcelsmi.

"Reģionālā investīciju banka" nebija ieguvusi dokumentus, kas apliecina klientu kontos bankā skaidrā naudā iemaksāto finanšu līdzekļu izcelsmi. Lai arī minētie pārkāpumi attiecināmi uz atsevišķiem gadījumiem un pēc darījumu izpildes banka ir veikusi būtiskus pasākumus iekšējās kontroles sistēmas pilnveidošanai, ņemot vērā skaidras naudas darījuma apmēru un citus konstatētos risku paaugstinošos faktorus, FKTK uzskata par lietderīgu, nepieciešamu un samērīgu par konstatētajiem pārkāpumiem piemērot soda naudu.

FKTK norāda, ka atbilstoši Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumam iekšējās kontroles sistēma ir pasākumu kopums, kas ietver uz likuma prasību izpildes nodrošināšanu vērstas darbības. Lai iekšējās kontroles sistēma būtu ieviesta atbilstoši, ir jānodrošina ne tikai procedūru izstrāde, bet arī to efektīva pielietošana praksē. FKTK pārbaudes ietvaros secināja, ka "Reģionālā investīciju banka" nenodrošināja efektīvu iekšējās kontroles sistēmu attiecībā uz pārbaudē vērtētajiem darījumiem.

Atbilstoši normatīvo aktu prasībām - ja klients no paaugstināta riska jurisdikcijas veic liela apjoma skaidras naudas darījumus, tad tas ir uzskatāms par augsta riska darījumu. Šādiem darījumiem ir veicama padziļinātā izpēte un prasības ietver detalizētu pasākumu kopumu, kas bankām jāveic, lai pārliecinātos par finanšu līdzekļu tiesisku izcelsmi, skaidroja FKTK.

Jau vēstīts, ka "Reģionālās investīciju bankas" peļņa šogad pirmajā pusgadā bija 1730 941 eiro, kas ir 2,7 reizes mazāk nekā 2019.gada attiecīgajā periodā. Savukārt bankas aktīvi 2020.gada 30.jūnijā bija 269,026 miljonu eiro apmērā, kas ir par 6% jeb 17,285 miljoniem eiro mazāk nekā 2019.gada beigās.

Pēc aktīvu apmēra "Reģionālā investīciju banka" 2019.gada beigās bija astotā lielākā banka Latvijā. Bankas lielākie akcionāri ir SIA "SKY Investment Holding" (37,4%), Ukrainas pilsonis Jurijs Rodins (20%), Ukrainas banka "Pivdennyi" (13,76%) un Marks Bekkers (10,57%).

Uz augšu
Back