Caur Latviju desmitiem miljonu nonākuši Putina brālēna firmas kontos (1)

CopyLinkedIn Draugiem X
"Trasta komercbankas" jaunais klientu apkalpošanas centrs Palasta ielā 1 iekšskats.
"Trasta komercbankas" jaunais klientu apkalpošanas centrs Palasta ielā 1 iekšskats. Foto: Lita Krone/LETA

Kopš 2018. gada Latvijas bankas strauji atbrīvojušās no riskantiem klientiem. Taču aizdomīgā nauda joprojām ir maksātnespējīgajās bankās. Tur savas naudas izmaksu gaida pastkastīšu firmas ar slēptiem īpašniekiem un neizsekojamiem darījumiem.

“Trasta komercbankas” kreditoru vidū ir uzņēmums, kas Krievijas prezidenta brālēna Igora Putina firmai pārskaitījis vismaz vairākus desmitus miljonu eiro. Neviena iestāde neizmeklē, vai firma piedalījusies finanšu noziegumos, ar kuriem tiek saistīts Igora Putina vārds. 

Pirms diviem gadiem gaismā nāca naudas atmazgāšanas skandāls “Danske Bank" Igaunijā. Deviņu gadu laikā skandināvu bankas filiālei cauri bija izlaisti 230 miljardi netīras naudas.

Pasaules vadošie mediji to sauca par lielāko naudas atmazgāšanas skandālu.

Darījumi atklājās, pateicoties bankas darbiniekam Hovardam Vilkinsonam. Viņš pamanīja, ka Lielbritānijā reģistrētā “Lantana Trade” saņēma un pārskaitīja miljonus, bet nekādu saimniecisko darbību neveica. Patiesie īpašnieki bija noslēpti. Vilkinsons atklāja, ka vēl 20 firmas ar kontiem “Danske” bankā bija reģistrētas tajā pašā adresē. To pārskati bija nepatiesi, īpašnieki paslēpti. “Danske Bank” slēdza 853 aizdomīgus kontus. 

Izrādījās, ka "Lantana Trade" patiesā labuma guvējs bija Krievijas prezidenta Vladimira Putina brālēns Igors Putins. Viņu vajā naudas atmazgāšanas skandāli. Putina vadītā "Master Bank" to dēļ zaudēja licenci. Viņš bija direktors Krievijas Zemes bankā, kad tā figurēja Moldovas 20 miljardu mazgāšanas shēmā. "Promsberbank", kur Putins bija valdē, nelegāli no Krievijas aizpludināja 10 miljardus dolāru.

Aiz “Danske bank” skandālā atklāto pastkastīšu firmām identificēja ne tikai Igoru Putinu, bet arī Krievijas Federālā drošības dienesta darbiniekus. 

“Lantana Trade” partneris bija Lielbritānijā reģistrētais "Fairwood Import". Firmas konta izraksts “Danske” bankā rāda, ka 2013. gadā “Fairwood Import” ik pēc pāris dienām saņēma četrus miljonus dolāru. Identisku summu uzreiz pārskaitīja "Lantana Trade" kontā. Tikai viena mēneša laikā vien "Fairwood" uz "Lantana Trade" pārskaitīja 44 miljonus dolāru. "Fairwood" konti bija arī Latvijā: "Baltikums Bank", "Privatbank" un "Trasta komercbankā".

Vienām bankām firma savus darījumus pamatoja ar vekseļu un vērtspapīru pirkšanu un pārdošanu, citām apgalvoja, ka tirgojas ar celtniecības materiāliem un iekārtām. Neviena no bankām firmu ar nezināmajiem īpašniekiem, nepatiesām finanšu atskaitēm, pastkastītes adresi un simtu miljonu apgrozījumu kontos nebija novērtējusi par augsta riska klientu.

2016. gadā Eiropas Centrālā banka "Trasta komercbankai" anulēja licenci. Latvijas uzraugi bankā konstatēja ilgstošu un plašu naudas mazgāšanu. Bankā sākās likvidācijas process, bet gadu vēlāk - maksātnespējas process.

Bankas slēgšanas brīdī "Fairwood Import" kontā "Trasta komercbankā" atradās trīs miljoni dolāru.

Bankas likvidators Ilmārs Krūms neko aizdomīgu uzņēmumā nesaskatīja un tam izmaksāja aptuveni divus miljonus.

“Fairwood Import” bija “Trasta Komercbankas” lielāko klientu trīsdesmitniekā. Tā norādītie patiesie labuma guvēji bija fiktīvi. Lietas patiesībā bīdījis kāds Boriss Vorobjovs.

"Lantana Trade" un "FairWood Import" darījumi notika laikā, kad milzu jaudu bija uzņēmusi tā sauktā krievu naudas mazgātava: globāla shēma, kurā no 2010. līdz 2014. gadam no Krievijas tika izpludināti ap 80 miljardiem dolāru. Visaktīvāk izmantotās bija Igaunijas "Danske Bank" un Latvijas "Trasta komercbanka". 

Tā pati Lielbritānijas adrese ir vai iepriekš bijusi vēl septiņiem "Trasta komercbankas" kreditoriem. Ne administrators, ne valsts iestādes vēsturiskos darījumus nepārbauda. 

Pēc pārbaudes likvidējamā "Trasta komercbankā" FKTK 2017. gada janvārī brīdināja, ka visa Latvijas tiesiskā vide tiks pakļauta reputācijas riskam, ja apstiprināsies aizdomas, ka likvidators pats nodarbojas ar naudas atmazgāšanu.

Pusgadu vēlāk policija Ilmāru Krūmu apcietināja aizdomās par izspiešanu un līdzekļu legalizāciju. 

"Fairwood Import" atbilst čaulas uzņēmuma un augsta riska firmas pazīmēm. Līdz pagājušajam gadam tas bija reģistrēts tajā pašā namā, kur “Danske” skandālu aizsākusī “Lantana Trade”. Netīrās naudas apkarošanai izveidotais Finanšu izlūkošanas dienests par “Trasta komercbankas” klientu darījumiem līdz šim neesot interesējies.

Noguldītāji no "Trasta komercbankas" aizvien nav saņēmuši ap 50 miljoniem eiro. Lielāko daļu no summas arī nesaņems, jo bankā naudas nav. Pat, ja likumsargi atklātu jaunus noziegumus, tad vairs nebūtu, ko arestēt. 

"Trasta komercbanka" tās darbības laikā bija ierauta neskaitāmos naudas mazgāšanas skandālos. Likvidācijas procesa vadīšana tika Krūmam, ko darbam uzrunāja tolaik ietekmīgais maksātnespējas administrators Māris Sprūds. Krūms ar Sprūdu un citiem juristiem slēdza pakalpojumu līgumus gandrīz septiņu miljonu eiro vērtībā. Tagad Ilmārs Krūms kļuvis par liecinieku pret Sprūdu, bet viņam inkriminētais noziegums no izspiešanas samazināts uz nolaidību. 

Arī "Fairwood Import" iesaistīts kriminālprocesā. Uzņēmums atzīts par cietušo, jo liecinājis, ka tā nolīgtais jurists Mārtiņš Krūms nodarbojies ar izspiešanu.

2018. gadā izskanēja ziņas par Vladimira Putina meitu slepeniem kontiem Latvijā. Bijušā ASV prezidenta Baraka Obamas padomnieki savulaik šīs ziņas rosinājuši izmantot informācijas karā pret Putinu. Latvijas FKTK par to sāka pārbaudi un secināja, ka Putina meitām kontu Latvijā nav.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu