Mūžībā devies komponists Juris Ābols

Juris Ābols autorkoncertā LR 1.studijā 2020. gada 12. oktobrī FOTO: Agnese Bindere

70 gadu vecumā mūžībā devies komponists Juris Ābols, informē Latvijas Komponistu savienībā. Ābols dzimis 1950. gada 16. aprīlī Rīgā, gleznotāja Ojāra Ābola un filoloģes Mirdzas Ābolas ģimenē.

Ābols beidzis Latvijas Valsts konservatoriju (tagad – JVLMA) Jāņa Morica flautas klasi, saņemot pedagoga un koncertizpildītāja diplomu (1972) un Ādolfa Skultes kompozīcijas klasi (1982); pēc tam darbojies kā brīvmākslinieks. Muzicējis Latvijas Nacionālās operas orķestrī (1976–1978). Valsts neatkarības atgūšanas laikā darbojies publicistikas jomā, spēlējis klavieru trio kopā ar komponistu Edmundu Goldšteinu un vijolnieku Jāni Bulavu, atskaņojot klasisko, latviešu komponistu, kā arī savu mūziku, 1988./1989. gadā ierakstot un producējot skaņuplati "Smilšu laiks", šīs sadarbības liecinieci. Strādājis par ērģelnieku katoļu baznīcas mūzikas sfērā Francijā, Strasbūrā (1998–2005). Kopš 1987. gada – Latvijas Komponistu savienības biedrs.

Juris Ābols bija ļoti kolorīta personība Latvijas kultūrtelpā ar savdabīgu un neatkarīgu domāšanu - no tēva mantojis filozofisko pasaules uztveri, kas centrēta humānismā un pasaules sociālo procesu skatījumā to sarežģītajās kopsakarībās, kontekstos un šķērsgriezumā. Jau sākot ar pirmajiem aprobētajiem darbiem ("Piecas latviešu dejas", Prelūdija un Tokāta) tematikas centrā – pārdomas par cilvēku, viņa iekšējo pasauli, iesniedzoties pat zemapziņas dziļākajās dzīlēs, kam veltīts krietns, psihodēliski iecentrētu skaņdarbu daudzums jau kopš 80. gadu sākuma. Juris Ābols bija kultūrvēstures, seno kultūru un civilizāciju pazinējs: paretam skaņdarbos sastopam kādu kultūrzīmes citātu. Viņa interešu lokā bija arī etnoģenēze un senās ciltis, kuru pētniecība rezultējusies ar "Baltobalkānistikas Enciklopēdijas" sastādīšanu (2002) un atsevišķiem pētījumu manuskriptiem.

Nupat, tikai pirms mēneša, 12. oktobrī, Latvijas Radio koncertstudijā izskanēja programma "Tīrs Ābols", kas tika veltīta komponista 70 gadu jubilejai, atspoguļojot autora oriģinālo rakstību un akcentējot viņa idejas par garīgās ekoloģijas nepieciešamību. 

Atvadīšanās no komponista notiks piektdien, 20. novembrī plkst. 11.00 Rīgas krematorija mazajā atvadu zālē.

Uz augšu
Back