"Es tikai tagad sāku mācīties mīlēt sevi, visu dzīvi līdz šim es sevi nemīlēju," ar tādu atziņu pēc bērna piedzimšanas jaunajā Lienes Lindes un Armanda Zača dokumentālajā filmā "Klātbūtne" dalās viena no četrām filmas varonēm - viena no četrām jaunajām māmiņām.

Dokumentālā filma "Klātbūtne" (studija "Ego Media"), kas šobrīd skatāma "LMT Viedtelevīzijā", pietuvināti atklāj četru Latvijas sieviešu pieredzi un pārdomas grūtniecības laikā. Filma nominēta arī balvai "Lielais Kristaps" kategorijā "Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma", tiesa, piekāpās Ivara Zviedra "Valkātājam".

Filmas reklāmas rullītis.

KLĀTBŪTNE / MOTHERS AND OTHERS trailer from Ego Media on Vimeo.

Dokumentālo filmu "Klātbūtne" veidojuši divi režisori, Liene Linde un Armands Začs, un tā tapusi gandrīz četrus gadus.

"Ideja par filmu radās īsi pēc tam, kad piedzima mans dēls Miķelis. Biju pārsteigts par to, cik ļoti maz zinu par sajūtām, kas var pavadīt sievieti grūtniecības laikā," godīgi atklāj Armands Začs. "Filmēšanas procesā biju patīkami pārsteigts par to, cik ļoti labprātīgi mūsu varones dalās sajūtās un pārdomās. Varētu pat teikt, ka viņās bija jūtama nepieciešamība izteikties.

Es ceru, ka šī filma raisīs atklātību un padziļinās empātiju, ar kādu mēs skatām it kā pašsaprotamus mūsu dzīves procesus."

"Klātbūtne"

FOTO: kadrs no filmas

"Filmas tapšanas laikā nereti dzirdējām pārsteigtu jautājumu - vai tad šāda filma jau nepastāv? Savādi, bet Latvijā tādas nav bijis - par spīti tam, ka grūtniecība ir tēma, kas vistiešākajā mērā saistīta ar visas cilvēces turpināšanos, uz šo jautājumu pierasts lūkoties kā uz privātu vai gandrīz slepenu, par to nav pieņemts runāt skaļi vai iedziļinoties. Ar filmu "Klātbūtne" gribam mazināt šo slepenības gaisotni, kā arī pateikt paldies visām sievietēm, kas uzņemas grūto un vienreizējo mātes lomu," piebilst Liene Linde.

Režisors Armands Začs līdz šim ir strādājis kā montāžas režisors - viņa kontā, piemēram, spēlfilma "Pilsēta pie upes", dokumentālās filmas "Spiegs, kurš mans tēvs" un "Lustrum" (2018). Liene Linde kā režisore veidojusi spēlfilmas "Septiņas neveikla seksa reizes" (2016) un "Četri mielasti" (2012), abas apbalvotas ar "Lielo Kristapu" kā labākās studentu filmas.

"Klātbūtne"

FOTO: publicitātes

Par filmu

Horeogrāfe Rūta, gaidot otro bērnu, ilgojas atgriezties pie dejošanas. Beāte nekad nav vēlējusies bērnus, taču apzinīgi gatavojas mātes lomai. Vija otrās grūtniecības laikā baidās, vai neatkārtosies jau reiz piedzīvotā pēcdzemdību depresija. Valērijai bērns nozīmē cerību uz jaunas un labākas dzīves sākumu. Visas četras sievietes sniedz intīmu un atklātu ieskatu dzīves pārmaiņās un emocionālajos pārbaudījumos, ko piedzīvo sieviete, kas līdztekus savām pārējām sociālajām lomām uzņemas arī mātes lomu.

"Klātbūtne"

FOTO: kadrs no filmas

"Filma iznāk laikā, kad tiek daudz runāts par to, ka latviešu kino pietrūkst sieviešu stāstu. Klātbūtne pierāda, ka šādi stāsti ir, arī režisores mums ir. Negribētos gan to kā īpaši izcelt, bet drīzāk gan pieņemt kā normu," tā producents Guntis Trekteris. Filmas operators ir Reinis Aristovs, skaņu režisors - Artis Dukaļskis, filmas oriģinālmūziku komponējis ģitārists, multiinstrumentālists Jānis Ruņģis, kuram nesen izdevniecības "Jersika Records" apgādā klajā nākusi vinila plate "Yggdrasil". 

Šobrīd, kad nav iespējama skatītāju klātbūtne kinoteātros, filmu iespējams skatīties internetā.

Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju".