Pk, 7.10.2022.

Pīpējamie vitamīni: kas tie tādi? Skaidro speciālisti

Egoiste
Pīpējamie vitamīni: kas tie tādi? Skaidro speciālisti
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: Ekrānšāviņš no "Bez Tabu" sižeta

Pavisam nesen interneta plašumos parādījies jauns produkts “smoking vitamins” jeb latviski  – pīpējamie vitamīni. Produkts darbojoties līdzīgi kā elektroniskā cigarete, tomēr atšķirībā no citiem tas nesaturot atkarību izraisošas vielas.

Lietotnes “Twitter” lietotāji visai asi ir reaģējuši uz “influenceres” Emīlijas Samas produkta reklāmu, kuras auditorija lielākoties ir tieši jaunieši. "Bez Tabu" viņa atklāj, ka vitamīnus uzņem šādā veidā, lai cīnītos ar ilgstošām miega problēmām.

Emīlija Sama, “influencere”: "Mani vienmēr ir interesējuši jauni veidi, kā uzlabot savu veselības stāvokli. Mani visvairāk tieši ieinteresēja melatonīns. Es zinu, ka tagad daudzi jaunieši lieto elektroniskās cigaretes. Es negribu teikt, ka tā ir cigarete, tāpēc, ka tā nav īsti cigarete. Tam rīkam nav nekādas garšas un nikotīna. Man tas asociējas kā paņemt katliņu, kad ir iesnas, un elpot tvaiku iekšā.

Lai gan produkts jau ir sasniedzis pasaules tirgu, Latvijā cilvēkiem tas ir kas jauns. Lielākoties, šādi pīpējot, ir iespējams uzņemt tieši B12 grupas vitamīnu un melatonīnu, kas ļauj vieglāk iemigt. Tomēr – cik tas ir draudzīgs veselībai?

Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra narkoloģe Inga Landsmane apgalvo, ka produkts vairāk ir piemērots konkrētām patērētāju grupām, piemēram, vegāniem, kuriem ir nepieciešama speciāla papildu vitamīnu uzņemšana. Arī jauniešiem tas varētu būt saistošs, tomēr pirms izmantošanas gan vajadzētu iepazīties ar lietošanas instrukciju, lai negadītos pārdozēšanas riski.

Sazinājāmies ar uzņēmumu “Vitapen”, kura pārstāvis visai pārliecināti apgalvo, ka tā esot lieliska iespēja, kā savā organismā uzņemt vitamīnus. Viņš skaidro, ka produkts ir veselīga alternatīva smēķētājiem. Process ir līdzīgs kā smēķēšana, tādā veidā ir iespējams uzņemt dažādus vitamīnus.

Lai gan šķietami ir atrasts daudz interesantāks veids, kā uzņemt vitamīnus, tomēr speciālisti uzskata, kas tas ir tikai mārketinga triks!

Madara Tirzīte, pneimonoloģe: "Ažiotāža ir uz pārdošanas mērķi vērsta! Cilvēkiem jāsaprot, ja ir kāda vitamīna trūkums, tad vispirms tas ir jāpierāda. Šādi vitamīnu trūkumi nemaz nav tik viegli iespējami. Ja vien pacientam nav specifiskas slimības, nav kādu iemeslu dēļ trūcīgs uzturs, tad vitamīnu deficītā iedzīvoties nemaz tik viegli nevar. Trūkstošos vitamīnus var uzņemt ar pareizu uzturu.

Pīpējamie vitamīni vēl nav plaši izpētīti, pagaidām nav bijis pētījuma, kas pierādītu to labvēlīgo ietekmi!

Taču ir novērotas dažādas negatīvas sekas. Ārsts skaidro, ka jebkura veipojama substance neesot organismam laba, jo vielas tiekot karsētas, kas varot radīt plaušu bojājumus.

Kā zināms, viss veselīgais ir dabīgs, tāpēc speciālisti neiesaka lietot nezināmas izcelsmes vitamīnus!

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu