Kāda ir katras klīnikas un konkrēti bērnu slimnīcas loma datu aprites un izmantošanas sakārtošanā? Kā redzat, vai un ko plānojat tieši bērnu veselības aprūpes sistēmas sakārtošanā un digitalizācijā?
Saprotam, ka nevaram gaidīt, tāpēc esam radījuši vīziju par bērnu veselības ekosistēmas izveidi, kas nodrošinātu integrētu, uz pacientu un ģimeni orientētu ārstniecības procesu, ko visos posmos atbalsta digitāli risinājumi Tā ir daļa no slimnīcas nākotnes attīstības vīzijas un digitālās transformācijas ceļa.
Šis projekts paredz sasaistīt visus ar bērnu veselību saistītos jautājumus, zinātību (know-how), risinājumus un pakalpojumus vienā vienotā sistēmā, tā ceļot pakalpojumu kvalitāti, paaugstinot pieejamību, uzlabojot pacientu un ģimeņu pieredzi ārstniecības procesā, nodrošinot uzticamu informāciju un veicinot zināšanu pārnesi bērnu slimību speciālistu starpā. Vīzijas pamatā ir Bērnu slimnīcas lomas paplašināšana un atbildība, ne tikai par slimnīcas teritorijā notiekošo, bet par visu, kas ietekmē katra bērna veselību Latvijā. Tāda mēroga integrēts risinājums veselības nozarē Latvijā būs unikāls un veiksmes gadījumā var tikt mērogots un pārnests citu nozīmīgu veselības jomu vadīšanai ar klīnisko universitātes slimnīcu līdzdalību.
Viens no šodienas paradoksiem ir uzticamas informācijas trūkums informācijas pārbagātībā. Informācija par bērnu attīstības jautājumiem, veselību, tās uzlabošanas vai atjaunošanas iespējām ir ļoti fragmentēta un sasniedz vecākus dažādos kanālos. Arī hroniski slimo pacientu vecākiem nereti trūkst viena uzticama informācijas avota. Risinājums šeit būs izglītojoša un informatīva vietne par bērnu veselību – tas ir prototips, kas aizgūts no Somijas kolēģiem. Šī informatīvā vietne aptvers visu nepieciešamo informāciju un kalpos par uzticamas informācijas avotu par tādiem bērnu veselības jautājumiem kā attīstība, drošība un saslimšanas, kā arī būs atbalsts vecākiem, pašiem pacientiem, pedagogiem, sociālajiem darbiniekiem, psihologiem un ikvienam, kas iesaistīts bērnu veselības stiprināšanā.
Nākamais līmenis ir pacientu portāls. Līdz šim informācijas sistēmas kalpojušais tikai kā datu ievades vai uzkrāšanas instrumenti. Šis būs solis tālāk – pacientu portāls ļaus uzkrāt relevantos datus, kas tiek ģenerēti ārpus medicīnas iestādēm, un tas kalpos ne tikai par personalizētas informācijas avotu, bet arī par jaunu un nozīmīgu instrumentu slimību vadīšanas procesā.
Trešais līmenis jeb profesionāļu platforma būs telemedicīnas pakalpojuma attīstīšana nākamajā pakāpē. Mēs turpinām apzināt to dažādo speciālistu loku, kas iesaistīti bērnu veselības jautājumos Latvijā, un vēlamies apvienot tos visus par vienas ekosistēmas daļu. Mūsu mērķis ir radīt ekosistēmu jeb vidi, kas veicinās informācijas un datu apmaiņu, speciālistu sadarbību, kā arī zināšanu un kompetences pārnesi labāku rezultātu sasniegšanai.
Ekosistēmas kontekstā pieminēšanas vērta ir arī digitāla pētniecības vides izveide – bērnu slimnīcas priekšrocība ir visu datu uzkrāšana elektroniskā formā, kas paver neierobežotas iespējas zinātnes attīstībai, kas virza inovāciju un personalizētu risinājumu radīšanu pacientiem, piemēram, izmantojot mašīnmācīšanās un mākslīga intelekta tehnoloģiskās iespējas.
Kādas problēmas izgaismoja C-19 pandēmija pacientu datu pārvaldes kontekstā? Ko valsts no tā var mācīties?
Krīzes vairumā gadījumu neatnes ko pilnīgi jaunu, bet ļauj skaidrāk ieraudzīt tos trūkumus, kas jau ir labi zināmi. Efektīva datu apmaiņa un integrācija ir neaizstājama šādās epidemioloģiskās situācijās. Šeit varam runāt gan par visaptverošu populācijas līmeņa lēmumu pieņemšanu vai situāciju modelēšanas iespējām, gan par tik primitīvām lietām, ka katrs informācijas nesējs papīra formātā var kļūt arī par infekcijas nesēju. Grūti iedomāties, ko krīzes laikā būtu darījuši pat bez gadiem peltās E-veselības platformas.
Izlēmīgi jādodas uz priekšu, jo tuvākajā nākotnē medicīna kļūs arī par datu analīzes nozari. Tikai balstoties uz genoma, mikrobioma un daudziem citiem datiem, tiks sperti nozīmīgi soļi slimību risku laicīgā identificēšanā, prevencijas pasākumu sākšanā vai personalizētu ārstniecības risinājumu izvēlē. Izmaksas, pūles un sarežģītība, kas pavada šādas transformējošas nākotnes izveidi, var šķist pārāk apjomīgas. Taču pacientu, politikas veidotāju un nodokļu maksātāju gaidītais no veselības nozares nemazināsies, tāpēc, neattīstot jaunus risinājumus, izmaksas un riski ir krietni nozīmīgāki.