ECT pieņem izskatīšanai sūdzību pret 33 valstīm par klimata politiku

Eiropas Cilvēktiesību tiesas ēka Strasbūrā FOTO: Reuters/ScanPix

Eiropas Cilvēktiesību tiesa pirmdien paziņojusi, ka piešķirs prioritāru statusu sūdzībai, ko seši jauni Portugāles pilsoņi iesnieguši pret 33 valstīm, kas, kā viņi apgalvo, neievēro savas saistības cīņa ar klimata izmaiņām.

Šī ir pirmā šāda veida sūdzība, ko pieņēmusi izskatīšanai Eiropas Cilvēktiesību tiesa, kuras spriedumus teorijā jāievēro visām Eiropas Padomes valstīm.

Seši Portugāles pilsoņi, kas ir vecumā no astoņiem līdz 21 gadam, iesniedza tiesā sūdzību ar britu nevalstiskās organizācijas "Global Legal Action Network" atbalstu.

Sūdzības iesniedzēji apgalvo, ka savvaļas ugunsgrēki, kas pēdējos gados plosījušies Portugālē, daļēji skaidrojami ar valdību nespēju ievērot ANO 2015.gada Parīzes vienošanās apņemšanās cīņā ar globālo sasilšanu.

Sūdzība vērsta pret 33 valstīm, tostarp, Franciju, Vāciju un Krieviju par siltumnīcefekta gāzu emisiju, atklāja tiesa.

2

Trīs no sūdzības iesniedzējiem arī apgalvo, ka valdību bezdarbība ir saasinājusi sausumu, apgrūtinot ūdens iegūšanu no akām saimniecībās, kas pieder viņu ģimenēm.

"Pavisam neliels daudzums lietu, kas tiek iesniegtas tiesā, tiek tik tālu. Tā ir milzīga attīstība!"

2

paziņojusi "Global Legal Action Network", uzsverot, ka Eiropas valdības vēl arvien dara par maz.

Lieta ir arī neparasta ar to, ka iesūdzētas vairāku valstu valdības, jo parasti Eiropas Cilvēktiesību tiesa izskata sūdzības tikai pret vienu valsti.

Uz augšu
Back